Trwa ładowanie...
d1410va

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja - Jury były jednogłośne

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja przetarł szlaki tematowi niepełnosprawności w mediach, kulturze i przestrzeni społecznej. Nagrody filmowe zostały przyznane po raz 15.
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Nagrody zostały wręczone po raz 15.
Nagrody zostały wręczone po raz 15.Źródło: Materiały prasowe
d1410va

Jury w składzie:

Łukasz Maciejewski – przewodniczący
Urszula Grabowska
Małgorzata Zajączkowska
Tomasz Karcz
Sebastian Stankiewicz

Po obejrzeniu filmów biorących udział w konkursie na film fabularny (12 filmów), dokumentalny (15 filmów) oraz amatorski (7 filmów) jednogłośnie przyznało Nagrody Główne – Motyle 2018 i wyróżnienia Jury:

d1410va

Motyl 2018 w kategorii filmu amatorskiego otrzymuje film "Kontrasty- kulisy spektaklu” w reżyserii Sylwii Pradelok-Świerc za żarliwość i empatię w rejestracji tworzenia sztuki, która staje się realizacją marzenia wśród osób z niepełnosprawnościami.

Motyl 2018 w kategorii filmu fabularnego otrzymuje film produkcji belgijskiej "Downside Up” w reżyserii Petera Ghesquiere’a za wywrócenie „do góry nogami” pojęcia normalności, i wskazanie, że integracja nie zna żadnych podziałów.

   Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Pierwsze Wyróżnienie specjalne w kategorii filmu dokumentalnego dla filmu "Niebo bez gwiazd” w reżyserii Katarzyny Dąbkowskiej-Kułacz za pokazanie, że „gwiazdy na niebie” istnieją - również dla tych, którzy pozornie nie mogą ich zobaczyć…

d1410va

Drugie wyróżnienie specjalne w kategorii filmu dokumentalnego dla filmu produkcji izraelskiej "Być jak Brad Pitt” w reżyserii Arieli Alush za zniwelowanie barier pomiędzy postrzeganiem bohatera przez samego siebie a stereotypową percepcją otoczenia.

Motyl 2018 w kategorii filmu dokumentalnego dla filmu "Przerwana misja” w reżyserii Petro Aleksowskiego za wrażliwą, perfekcyjnie zrealizowaną i opowiedzianą historię dramatycznej przeszłości determinującej teraźniejszość oraz wskazanie, że "przerwana misja” nadal trwa – w rodzinach bohaterów, oraz w sercach widzów.

"Być jak Brad Pitt" (Copy Brad Pitt), reż. Ariela Alush, Izrael 2017, 60 min.
Eldar Jusupow nie może mówić. Używa tablicy alfabetycznej do komunikowania się i tworzenia filmów. Jednak jego prawdziwym wyzwaniem jest przekonanie rodziców, że może być niezależny.

"Niebo bez gwiazd" (A Sky Without Stars), reż. Katarzyna Dąbkowska-Kułacz, Polska 2018, 52 min.
To historia o niezwykłej relacji między ojcem, który prawie całkowicie stracił wzrok i jego 7-letnim synem, który staje się jego przewodnikiem. Robert uczy Gabrysia umiejętności potrzebnych mu w przyszłości, ponieważ to, co syn ogląda po raz pierwszy, ojciec prawdopodobnie widzi po raz ostatni.

   Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

*"Przerwana misja" (Aborted Mission), reż. Petro Aleksowski, Polska 2018, 50 min. *
Głównymi bohaterami dokumentu są młodzi mężczyźni, dla których marzeniem życia była armia i podporządkowali jej swoje życie. Sprawdzianem męskości i żołnierskich umiejętności miał być wyjazd na misję w Afganistanie. Wrócili stamtąd poważnie ranni.

d1410va

"Zołza i Perła" (Zołza and Perła), reż. Izolda Czmok-Nowak, Polska 2018, 10 min.
Są małżeństwem przykuwającym uwagę przechodniów, ale nie irytują ich spojrzenia ciekawskich. Zarażają poczuciem humoru i dystansem wobec życiowych problemów. Ewelina i Łukasz, czyli tytułowi Zołza i Perła – uwielbiają się śmiać, przede wszystkim z siebie samych.

"Downside Up", reż. Peter Ghesquière, Belgia 2016, 15 min.
Świat jest zamieszkany tylko przez ludzi z zespołem Downa. Pewnego dnia rodzi się inny chłopak. Nie jest "normalny", ponieważ wygląda inaczej i zachowuje się niecodziennie.

   Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

"Kontrasty - kulisy spektaklu" (Contrasts - Backstage), reż. Sylwia Pradelok-Świerc, Polska 2018, 10 min.
Teatr to inny świat, w którym wszystko jest możliwe. Tu spełniają się marzenia, realizują pasje, wzmacnia się poczucie własnej wartości. Na scenie znikają różnice - nie ma podziału na sprawnych i niepełnosprawnych - a deficyty aktorów stają się ich mocną stroną.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1410va

Podziel się opinią

Share
d1410va
d1410va