Trwa ładowanie...

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja - Jury były jednogłośne

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja przetarł szlaki tematowi niepełnosprawności w mediach, kulturze i przestrzeni społecznej. Nagrody filmowe zostały przyznane po raz 15.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja - Jury były jednogłośneŹródło: Materiały prasowe
d2xrc7x
d2xrc7x

Jury w składzie:

Łukasz Maciejewski – przewodniczący
Urszula Grabowska
Małgorzata Zajączkowska
Tomasz Karcz
Sebastian Stankiewicz

Po obejrzeniu filmów biorących udział w konkursie na film fabularny (12 filmów), dokumentalny (15 filmów) oraz amatorski (7 filmów) jednogłośnie przyznało Nagrody Główne – Motyle 2018 i wyróżnienia Jury:

Motyl 2018 w kategorii filmu amatorskiego otrzymuje film "Kontrasty- kulisy spektaklu” w reżyserii Sylwii Pradelok-Świerc za żarliwość i empatię w rejestracji tworzenia sztuki, która staje się realizacją marzenia wśród osób z niepełnosprawnościami.

d2xrc7x

Motyl 2018 w kategorii filmu fabularnego otrzymuje film produkcji belgijskiej "Downside Up” w reżyserii Petera Ghesquiere’a za wywrócenie „do góry nogami” pojęcia normalności, i wskazanie, że integracja nie zna żadnych podziałów.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Pierwsze Wyróżnienie specjalne w kategorii filmu dokumentalnego dla filmu "Niebo bez gwiazd” w reżyserii Katarzyny Dąbkowskiej-Kułacz za pokazanie, że „gwiazdy na niebie” istnieją - również dla tych, którzy pozornie nie mogą ich zobaczyć…

Drugie wyróżnienie specjalne w kategorii filmu dokumentalnego dla filmu produkcji izraelskiej "Być jak Brad Pitt” w reżyserii Arieli Alush za zniwelowanie barier pomiędzy postrzeganiem bohatera przez samego siebie a stereotypową percepcją otoczenia.

d2xrc7x

Motyl 2018 w kategorii filmu dokumentalnego dla filmu "Przerwana misja” w reżyserii Petro Aleksowskiego za wrażliwą, perfekcyjnie zrealizowaną i opowiedzianą historię dramatycznej przeszłości determinującej teraźniejszość oraz wskazanie, że "przerwana misja” nadal trwa – w rodzinach bohaterów, oraz w sercach widzów.

"Być jak Brad Pitt" (Copy Brad Pitt), reż. Ariela Alush, Izrael 2017, 60 min.
Eldar Jusupow nie może mówić. Używa tablicy alfabetycznej do komunikowania się i tworzenia filmów. Jednak jego prawdziwym wyzwaniem jest przekonanie rodziców, że może być niezależny.

"Niebo bez gwiazd" (A Sky Without Stars), reż. Katarzyna Dąbkowska-Kułacz, Polska 2018, 52 min.
To historia o niezwykłej relacji między ojcem, który prawie całkowicie stracił wzrok i jego 7-letnim synem, który staje się jego przewodnikiem. Robert uczy Gabrysia umiejętności potrzebnych mu w przyszłości, ponieważ to, co syn ogląda po raz pierwszy, ojciec prawdopodobnie widzi po raz ostatni.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

*"Przerwana misja" (Aborted Mission), reż. Petro Aleksowski, Polska 2018, 50 min. *
Głównymi bohaterami dokumentu są młodzi mężczyźni, dla których marzeniem życia była armia i podporządkowali jej swoje życie. Sprawdzianem męskości i żołnierskich umiejętności miał być wyjazd na misję w Afganistanie. Wrócili stamtąd poważnie ranni.

d2xrc7x

"Zołza i Perła" (Zołza and Perła), reż. Izolda Czmok-Nowak, Polska 2018, 10 min.
Są małżeństwem przykuwającym uwagę przechodniów, ale nie irytują ich spojrzenia ciekawskich. Zarażają poczuciem humoru i dystansem wobec życiowych problemów. Ewelina i Łukasz, czyli tytułowi Zołza i Perła – uwielbiają się śmiać, przede wszystkim z siebie samych.

"Downside Up", reż. Peter Ghesquière, Belgia 2016, 15 min.
Świat jest zamieszkany tylko przez ludzi z zespołem Downa. Pewnego dnia rodzi się inny chłopak. Nie jest "normalny", ponieważ wygląda inaczej i zachowuje się niecodziennie.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

"Kontrasty - kulisy spektaklu" (Contrasts - Backstage), reż. Sylwia Pradelok-Świerc, Polska 2018, 10 min.
Teatr to inny świat, w którym wszystko jest możliwe. Tu spełniają się marzenia, realizują pasje, wzmacnia się poczucie własnej wartości. Na scenie znikają różnice - nie ma podziału na sprawnych i niepełnosprawnych - a deficyty aktorów stają się ich mocną stroną.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2xrc7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xrc7x

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj