Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja - Jury były jednogłośne

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja przetarł szlaki tematowi niepełnosprawności w mediach, kulturze i przestrzeni społecznej. Nagrody filmowe zostały przyznane po raz 15.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nagrody zostały wręczone po raz 15.
Nagrody zostały wręczone po raz 15. (Materiały prasowe)
WP

Jury w składzie:

Łukasz Maciejewski – przewodniczący
Urszula Grabowska
Małgorzata Zajączkowska
Tomasz Karcz
Sebastian Stankiewicz

Po obejrzeniu filmów biorących udział w konkursie na film fabularny (12 filmów), dokumentalny (15 filmów) oraz amatorski (7 filmów) jednogłośnie przyznało Nagrody Główne – Motyle 2018 i wyróżnienia Jury:

WP

Motyl 2018 w kategorii filmu amatorskiego otrzymuje film "Kontrasty- kulisy spektaklu” w reżyserii Sylwii Pradelok-Świerc za żarliwość i empatię w rejestracji tworzenia sztuki, która staje się realizacją marzenia wśród osób z niepełnosprawnościami.

Motyl 2018 w kategorii filmu fabularnego otrzymuje film produkcji belgijskiej "Downside Up” w reżyserii Petera Ghesquiere’a za wywrócenie „do góry nogami” pojęcia normalności, i wskazanie, że integracja nie zna żadnych podziałów.

Materiały prasowe
Podziel się
WP

Pierwsze Wyróżnienie specjalne w kategorii filmu dokumentalnego dla filmu "Niebo bez gwiazd” w reżyserii Katarzyny Dąbkowskiej-Kułacz za pokazanie, że „gwiazdy na niebie” istnieją - również dla tych, którzy pozornie nie mogą ich zobaczyć…

Drugie wyróżnienie specjalne w kategorii filmu dokumentalnego dla filmu produkcji izraelskiej "Być jak Brad Pitt” w reżyserii Arieli Alush za zniwelowanie barier pomiędzy postrzeganiem bohatera przez samego siebie a stereotypową percepcją otoczenia.

Motyl 2018 w kategorii filmu dokumentalnego dla filmu "Przerwana misja” w reżyserii Petro Aleksowskiego za wrażliwą, perfekcyjnie zrealizowaną i opowiedzianą historię dramatycznej przeszłości determinującej teraźniejszość oraz wskazanie, że "przerwana misja” nadal trwa – w rodzinach bohaterów, oraz w sercach widzów.

"Być jak Brad Pitt" (Copy Brad Pitt), reż. Ariela Alush, Izrael 2017, 60 min.
Eldar Jusupow nie może mówić. Używa tablicy alfabetycznej do komunikowania się i tworzenia filmów. Jednak jego prawdziwym wyzwaniem jest przekonanie rodziców, że może być niezależny.

WP

"Niebo bez gwiazd" (A Sky Without Stars), reż. Katarzyna Dąbkowska-Kułacz, Polska 2018, 52 min.
To historia o niezwykłej relacji między ojcem, który prawie całkowicie stracił wzrok i jego 7-letnim synem, który staje się jego przewodnikiem. Robert uczy Gabrysia umiejętności potrzebnych mu w przyszłości, ponieważ to, co syn ogląda po raz pierwszy, ojciec prawdopodobnie widzi po raz ostatni.

Materiały prasowe
Podziel się

"Przerwana misja" (Aborted Mission), reż. Petro Aleksowski, Polska 2018, 50 min.
Głównymi bohaterami dokumentu są młodzi mężczyźni, dla których marzeniem życia była armia i podporządkowali jej swoje życie. Sprawdzianem męskości i żołnierskich umiejętności miał być wyjazd na misję w Afganistanie. Wrócili stamtąd poważnie ranni.

WP

"Zołza i Perła" (Zołza and Perła), reż. Izolda Czmok-Nowak, Polska 2018, 10 min.
Są małżeństwem przykuwającym uwagę przechodniów, ale nie irytują ich spojrzenia ciekawskich. Zarażają poczuciem humoru i dystansem wobec życiowych problemów. Ewelina i Łukasz, czyli tytułowi Zołza i Perła – uwielbiają się śmiać, przede wszystkim z siebie samych.

"Downside Up", reż. Peter Ghesquière, Belgia 2016, 15 min.
Świat jest zamieszkany tylko przez ludzi z zespołem Downa. Pewnego dnia rodzi się inny chłopak. Nie jest "normalny", ponieważ wygląda inaczej i zachowuje się niecodziennie.

Materiały prasowe
Podziel się
WP

"Kontrasty - kulisy spektaklu" (Contrasts - Backstage), reż. Sylwia Pradelok-Świerc, Polska 2018, 10 min.
Teatr to inny świat, w którym wszystko jest możliwe. Tu spełniają się marzenia, realizują pasje, wzmacnia się poczucie własnej wartości. Na scenie znikają różnice - nie ma podziału na sprawnych i niepełnosprawnych - a deficyty aktorów stają się ich mocną stroną.

WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP