Trwa ładowanie...

Europejskie Dni Dziedzictwa 2014

Europejskie Dni Dziedzictwa 2014Źródło: East news
d1nc7cb
d1nc7cb

Wojewódzka Inauguracja EDD w województwie podkarpackim jest szansą na zaprezentowanie zapomnianych tradycji, związanych z obrzędowością i zwyczajami Słowian. Dzięki zachowanym źródłom pisanym z okresu wczesnosłowiańskiego mamy wgląd w system wierzeń Słowian.

Muzeum Podkarpackie w Krośnie 12 września, godz. 11.00-23.00, Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy
Podczas inauguracji EDD grupy historyczne z Rzeszowa, Chełmna i okolic przedstawią wczesnośredniowieczne obrzędy z życia lokalnej społeczności takich jak: Dziady Wiosenne, Święto Jare, Święto Plonów, Perunica. Dopełnieniem tej inscenizacji będzie prelekcja i pokaz mody wczesnośredniowiecznej wraz z akcesoriami i biżuterią.

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie
12 września 2015 r., godz. 11.00, 14.00 i 16.00 – seanse popularnych dobranocek zaprezentowane na kultowym rzutniku „Ania”, pokazy bajkowych przeźroczy zaadresowane są szczególnie do rodzin z dziećmi, aby zachęcić rodziców, opiekunów do aktywnego udziału – głośnego czytania.

Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie
8-20 września, godz. O przekształceniu podziemi rzeszowskiej Starówki w turystyczną trasę myślano już w latach 80. XX wieku. Jednak dopiero w 1994 r. podjęto decyzję o połączeniu okołorynkowych piwnic i wyrobisk w trasę podziemną. Utworzono ją pod wschodnią częścią Rynku. Podziemną Trasę Turystyczną udostępniono do zwiedzania 19 kwietnia 2001 r. ale to był dopiero początek. W latach 2005-2007 przebudowano płytę Rynku, a trasę wydłużono o kolejne 156 m. przyłączając kolejne piwnice, które zaadaptowano m.in. na sale wystawowe. W podziemiach zabezpieczono wyrobiska z XVI, XVII i XVIII wieku oraz wyeksponowano fragment muru ze śladami pożaru, przypuszczalnie z czerwca 1842 r. Turyści mogą też obejrzeć kopie rycerskich zbroi, wystrój dawnego sklepu, gabloty z eksponatami, znalezionymi przy odkopywaniu podziemi. W dniach 8-20 września 2015 r. w podziemiach udostępniona będzie wystawa: „600-lecie stosunków Polsko-Tureckich”,

* Więcej informacji na stronie www.karpackatroja.pl*

d1nc7cb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nc7cb