Trwa ładowanie...
d395wqr

Evan Handler

Najnowsze informacje
4.9
(10 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Nowy Jork

Filmografia:
d395wqr

*Amerykański aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, szerokiej publiczności znany przede wszystkim z występów na małym ekranie. Charlie Runkle z „Californication” i Harry Goldenblatt z „Seksu w wielkim mieście”. * Urodził się 10 stycznia 1961 roku w Nowym Jorku. Na scenie zadebiutował jako osiemnastoletni adept sztuki aktorskiej, biorąc udział w dwóch off-broadwayowksich spektaklach, przygotowanych przez Chelsea Theater Center: „Biography: A Game” i „Strider: The Story of a Horse”.

*W 1979 roku rozpoczął naukę w prestiżowej nowojorskiej The Juilliard School, której mury opuścił dwa lata później, debiutując na dużym ekranie w dość głośnym dramacie „Szkoła kadetów” Harolda Beckera, z Seanem Pennem, Timothym Huttonem, Georgem C. Scottem i Tomem Cruisem (1981). * Początek dekady lat 80-tych był szczególnie owocny dla scenicznej kariery Handlera, który pojawił się w wielu, zarówno broadwayowskich, jak i off-broadwayowskich sztukach uznanych amerykańskich dramaturgów: Donalda Marguliesa, Roberta Schenkkana, Tony’ego Kushnera i Neila Simona. Dobrą passę aktora przerwała ciężka choroba: 1985 roku u Handlera zdiagnozowano ostrą białaczkę.

Szczęśliwie, po kilku latach walki i udanej operacji przeszczepu szpiku kostnego, udało mu się wygrać walkę z rakiem i wrócić na scenę i na ekrany. Doświadczenia związane z tym dramatycznym okresem swojego życia uwiecznił w swojej debiutanckiej sztuce „Time on Fire”, której premiera odbyła się w 1993 roku. Trzy lata później wydał książkę pod podobnym tytułem - „Time on Fire: My Comedy of Terrors”. Był to pisarski debiut aktora, który po dziś dzień zajmuje się tą formą twórczości.

*Lata 90-te to szereg występów teatralnych i gościnnych ról w serialach telewizyjnych, jak również pamiętny udział w dwóch głośnych produkcjach filmowych: filmie Olivera Stone’a „Urodzeni mordercy” (1994) i w trzymającym w napięciu „Okupie” Rona Howarda (1996). * Popularność i rozpoznawalność na dużą skalę przyniosły mu występy na małym ekranie. Kreował postać multimilionera Shruga w serialu komediowym „Wiecie, jak jest...” (1999-2001) i doktora Boyda w „Specjalistkach” (2005), pojawił się w kilku odcinkach tak głośnych seriali, jak „Zagubieni”, „Przyjaciele”, „Prezydencki poker”, czy „Sześć stóp pod ziemią”, jednak przede wszystkim związał się na dłużej z dwiema produkcjami, które odbiły się szerokim echem na całym świecie.

Mowa o takich przebojach telewizji, jak „Seks w wielkim mieście” i „Californication”. W pierwszym z nich wcielił się w postać prawnika – rozwodnika Harry’ego Goldenblatta, partnera i późniejszego męża Charlotte (Kristin Davis). Był związany z tym serialem w latach 2002-2004 (piąty i szósty sezon). W „Californication” odgrywał postać Charliego Runkle - przyjaciela głównego bohatera, kreowanego przez Davida Duchovnego (od 2007 roku).

W ostatnich latach powrócił do swojej najsłynniejszej roli na planie filmowych spin-offów „Seksu w wielkim mieście (2008, 2010).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d395wqr
d395wqr
d395wqr