ycipk-44hpzd
ycipk-44hpzd

Evan Handler - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
ycipk-44hpzd

*Amerykański aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, szerokiej publiczności znany przede wszystkim z występów na małym ekranie. Charlie Runkle z „Californication” i Harry Goldenblatt z „Seksu w wielkim mieście”. * Urodził się 10 stycznia 1961 roku w Nowym Jorku. Na scenie zadebiutował jako osiemnastoletni adept sztuki aktorskiej, biorąc udział w dwóch off-broadwayowksich spektaklach, przygotowanych przez Chelsea Theater Center: „Biography: A Game” i „Strider: The Story of a Horse”.

*W 1979 roku rozpoczął naukę w prestiżowej nowojorskiej The Juilliard School, której mury opuścił dwa lata później, debiutując na dużym ekranie w dość głośnym dramacie „Szkoła kadetów” Harolda Beckera, z Seanem Pennem, Timothym Huttonem, Georgem C. Scottem i Tomem Cruisem (1981). * Początek dekady lat 80-tych był szczególnie owocny dla scenicznej kariery Handlera, który pojawił się w wielu, zarówno broadwayowskich, jak i off-broadwayowskich sztukach uznanych amerykańskich dramaturgów: Donalda Marguliesa, Roberta Schenkkana, Tony’ego Kushnera i Neila Simona. Dobrą passę aktora przerwała ciężka choroba: 1985 roku u Handlera zdiagnozowano ostrą białaczkę.

Szczęśliwie, po kilku latach walki i udanej operacji przeszczepu szpiku kostnego, udało mu się wygrać walkę z rakiem i wrócić na scenę i na ekrany. Doświadczenia związane z tym dramatycznym okresem swojego życia uwiecznił w swojej debiutanckiej sztuce „Time on Fire”, której premiera odbyła się w 1993 roku. Trzy lata później wydał książkę pod podobnym tytułem - „Time on Fire: My Comedy of Terrors”. Był to pisarski debiut aktora, który po dziś dzień zajmuje się tą formą twórczości.

*Lata 90-te to szereg występów teatralnych i gościnnych ról w serialach telewizyjnych, jak również pamiętny udział w dwóch głośnych produkcjach filmowych: filmie Olivera Stone’a „Urodzeni mordercy” (1994) i w trzymającym w napięciu „Okupie” Rona Howarda (1996). * Popularność i rozpoznawalność na dużą skalę przyniosły mu występy na małym ekranie. Kreował postać multimilionera Shruga w serialu komediowym „Wiecie, jak jest...” (1999-2001) i doktora Boyda w „Specjalistkach” (2005), pojawił się w kilku odcinkach tak głośnych seriali, jak „Zagubieni”, „Przyjaciele”, „Prezydencki poker”, czy „Sześć stóp pod ziemią”, jednak przede wszystkim związał się na dłużej z dwiema produkcjami, które odbiły się szerokim echem na całym świecie.

Mowa o takich przebojach telewizji, jak „Seks w wielkim mieście” i „Californication”. W pierwszym z nich wcielił się w postać prawnika – rozwodnika Harry’ego Goldenblatta, partnera i późniejszego męża Charlotte (Kristin Davis). Był związany z tym serialem w latach 2002-2004 (piąty i szósty sezon). W „Californication” odgrywał postać Charliego Runkle - przyjaciela głównego bohatera, kreowanego przez Davida Duchovnego (od 2007 roku).

ycipk-44hpzd

W ostatnich latach powrócił do swojej najsłynniejszej roli na planie filmowych spin-offów „Seksu w wielkim mieście (2008, 2010).

Data urodzenia

10.01.1961

Miejsce urodzenia

Nowy Jork

Filmografia

Urodzeni mordercy (1994) (David)

Szkoła Kadetów (1981) (Edward West)

Okup (1996) (Miles Roberts)

Three Stooges, The (2000) (Larry Fine)

Ulice Nowego Jorku () (Carl)

Seks w wielkim mieście 2 (2010) (Harry Goldenblatt)

Czas zbiorów (1999) (Ray Baker)

Seks w wielkim mieście (2008) (Harry Goldenblatt)

Californication () (Charlie)

Chosen, The (1981) (Goldberg)

War and love (1985) (Elie)

ycipk-44hpzd
ycipk-44hpzd
ycipk-44hpzd