Trwa ładowanie...
24-07-2009 12:15

Farfał doniósł do prokuratury na Radę Nadzorczą TVP

Farfał doniósł do prokuratury na Radę Nadzorczą TVPŹródło: PAP / Paweł Kula
dgzqnqj
dgzqnqj

P.o. prezes TVP Piotr Farfał złożył w prokuraturze doniesienie przeciwko pięciu członkom rady nadzorczej TVP oraz zawieszonym członków zarządu telewizji: Sławomirowi Siwkowi i Marcinowi Bochenkowi. Według Farfała dopuścili się oni przestępstw: poświadczenia nieprawdy i działania na szkodę spółki.

Chodzi o posiedzenie rady nadzorczej z 3 lipca, kiedy to pięciu jej członków nie uznało decyzji ministra skarbu o zakończeniu kadencji i prowadziło obrady. Ich efektem były m.in. uchwały o zawieszeniu Farfała i powierzeniu kierowania TVP Siwkowi.

Jak informuje TVP w komunikacie prasowym zamieszczonym w czwartek na jej stronie internetowej, spotkanie członków rady nadzorczej 3 lipca było jedynie nieformalnym "zebraniem", a przewodniczący byłej już rady nadzorczej Łukasz Moczydłowski poinformował obecnych o zakończeniu kadencji rady oraz wygaśnięciu mandatów jej członków.

"W protokole z posiedzenia rady nadzorczej, sporządzonym przez p. Radosława Potrzeszcza (3 lipca 2009 r.) widnieje natomiast sprzeczna informacja o formalnym otwarciu posiedzenia Rady Nadzorczej przez p. Łukasza Moczydłowskiego, które de facto nie nastąpiło. Świadczy o tym fakt, iż przewodniczący nie wygłosił koniecznej, zgodnie z Regulaminem Rady Nadzorczej TVP, formuły o treści: 'Otwieram posiedzenie Rady Nadzorczej TVP S.A.'" - głosi komunikat TVP.

dgzqnqj

W związku z tym zarząd telewizji (jednoosobowo jest nim obecnie Piotr Farfał) zawiadomił prokuraturę o "popełnieniu przestępstwa - poświadczenia nieprawdy w dokumencie urzędowym, tj. czynu z art. 271 ő 1 kk działania na szkodę Spółki przez: Radosława Potrzeszcza, Bogusława Szwedo, Janinę Goss, Krzysztofa Czabańskiego oraz Piotra Wawrzeńskiego". Doniesienie do prokuratury obejmuje także Sławomira Siwka i Marcina Bochenka. W tym wypadku Farfał zarzuca "używanie dokumentu podrobionego lub przerobionego, tj. czynu z art. 273 kk działania na szkodę spółki".

Komunikat TVP przypomina, że 8 lipca Siwek i Bochenek złożyli w Krajowym Rejestrze Sądowym wniosek o zmianę danych TVP w rejestrze przedsiębiorców (czyli o zawieszenie Farfała i powołanie w jego miejsce Siwka).

"Do wniosku został dołączony dokument poświadczający nieprawdę - sporządzony przez Radosława Potrzeszcza protokół z posiedzenia Rady Nadzorczej z dnia 3 lipca 2009 r., w którym zawarte były nieprawdziwe informacje, m.in. o formalnym otwarciu posiedzenia Rady Nadzorczej przez p. Łukasza Moczydłowskiego" - głosi komunikat TVP.

Piotr Farfał zapowiada ponadto, że wystąpi również wobec wszystkich osób, które obejmuje doniesienie do prokuratury z pozwami cywilnymi o naruszenie dóbr osobistych spółki "poprzez publiczne kwestionowanie legalności działań zarządu TVP S.A. oraz podważanie wiarygodności spółki i jej władz".

dgzqnqj

"Nie będę komentował poczynań pana Farfała. Jest mi to kompletnie obojętne" - powiedział w czwartek PAP w reakcji na doniesienie do prokuratury Siwek.

"Bardziej działać na szkodę spółki niż Frafał nikt nie jest w stanie. Przyjmuję to spokojnie" - powiedział z kolei jeden z członków b. rady nadzorczej TVP Krzysztof Czabański.

Inny z członków rady Piotr Wawrzeński uważa natomiast, że Farfał nie powinien się tak spieszyć, ponieważ decyzja KRS o niewpisaniu Siwka jako p.o. prezesa TVP nie jest jeszcze prawomocna. "Czekamy na rozstrzygnięcie drugiej instancji" - powiedział PAP Wawrzeński.

dgzqnqj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgzqnqj