Trwa ładowanie...
06-10-2006 10:41

Fellini w Warszawie

Share
Fellini w Warszawie
d371jd3

65 rysunków Federico Fellini'ego i 10 kostiumów z 2 filmów: "Roma" i "Casanova" , można od piątku oglądać w Salach Redutowych Muzeum Teatralnego Opery Narodowej w Warszawie.

Na wystawie prezentowane są także plakaty towarzyszące włoskim premierom filmów Felliniego oraz 12-ście plakatów polskich zapowiadających jego filmy w Polsce. Jak powiedział w rozmowie z IAR dyrektor Muzeum Teatralnego, Andrzej Kruczyński - tylu rysunków Felliniego jednocześnie nigdy dotąd w Polsce nie pokazywano.

Wystawę "Fellini: kostiumy i rysunki", zorganizowały: Ambasada Republiki Włoskiej w Warszawie oraz Opera Narodowa (wernisaż dzisiaj o 17.00). Ekspozycja uświetnia także uroczystości otwarcia sezonu operowego w Operze Narodowej. Ekspozycja będzie czynna 2 grudnia w godzinach 11-17 (oprócz poniedziałków).

d371jd3

Drugą wystawą, którą można od jutra oglądać w Muzeum Teatralnym Opery jest ekspozycja "Reminiscencje Mozartowskie". Tę wystawę zorganizowano z okazji - dobiegającego końca - roku Mozartowskiego.

Początkowo ekspozycja planowana jako niewielka - w procesie przygotowywania urosła do pięknej, dużej wystawy - powiedział IAR Andrzej Kruczyński dodając, że jest na niej mnóstwo niespodzianek. Jest wśród nich, na przykład, jedyny w Polsce - sztambuch z wpisem, a dokładnie wierszem, Wolfganga Amadeusa Mozarta. Można tu także obejrzeć - wypożyczone z Muzeum w Łańcucie - pierwsze druki mozartowskie z przełomu XVIII i XIX wieku.

Na wystawie "Reminiscencje Mozartowskie prezentowane są także kostiumy i ich projekty do warszawskich realizacji oper Mozarta: w Warszawskiej Operze Kameralnej i Operze Narodowej.

Wernisaż obu wystaw towarzyszy inauguracji nowego sezonu w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, gdzie jeszcze dziś odbędzie się prapremiera specjalnego wieczoru baletowego, zatytułowanego "Szymanowski i taniec", przygotowanego w 70-lecie śmierci Karola Szymanowskiego. Na przedstawienie składają się trzy części: III Symfonia "Pieśń o nocy", Stabat Mater i Harnasie.

d371jd3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d371jd3
d371jd3