Trwa ładowanie...
15-05-2014 11:07

Festiwal filmów kultowych wkrótce w Katowicach

Festiwal filmów kultowych wkrótce w KatowicachŹródło: mat. promocyjne
d1kotsh
d1kotsh

70 filmów obejrzą widzowie podczas rozpoczynającego się w piątek 17. Festiwalu Filmowego Cropp Kultowe. Będą wśród nich produkcje poświęcone zombie, cykl "Najlepsze filmy świata", filmy z improwizującym lektorem czy pokazywane w plenerze.

Festiwal prezentuje zarówno pierwszorzędne kino gatunkowe, jak i produkcje klasy B, wyrzucone poza nawias oficjalnej historii kina. W programie znalazły się filmy z lat 30. i 40., ale też tegoroczne premiery.

"Zawsze wraca pytanie o to, co to jest kino kultowe. My staramy się o tym dyskutować z naszymi widzami, w tym roku poprzez cykl +Najlepsze filmy świata+, w ramach którego prezentujemy filmy, które nie są wcale powszechnie znane i lubiane, ale wzbudzają emocje" - powiedział PAP dyrektor artystyczny festiwalu Patryk Tomiczek.

Najgorsze filmy ma reprezentować w tym roku retrospektywa Eda Wooda. Wśród festiwalowych prezentacji jest też m.in. cykl poświęcony obecnym ostatnio w kulturze masowej zombie. Pokazane zostaną filmy z lat 40. - "Król zombie" Jeana Yarbrougha i "Zemsta zombie" Steve'a Sekely.

Nie zabraknie kultowych "Nocy żywych trupów" George'a Romero czy "Powrotu żywych trupów" Dana O'Bannona. Wśród tytułów cyklu znalazła się także włoska krwawa produkcja "Zombie pożeracze mięsa" w reżyserii Lucio Fulci'ego.

d1kotsh

Na 24 maja zaplanowano marsz, w którym będzie mógł wziąć udział każdy zombie. W odpowiednim przygotowaniu uczestników pomoże zespół charakteryzatorów, który już od południa będzie tworzył makijaże żywych trupów w Centrum Kultury Katowice. Zbiórka uczestników jest zaplanowana przy ul. Mariackiej 10, skąd ruszą w kierunku Kina Kosmos na film o zombie.

Festiwal będzie też okazją do prezentacji najsłynniejszych japońskich animacji Studia Ghibli. To pierwsza tak szeroka retrospektywa jego twórców w Polsce. Studio Ghibli, które w przyszłym roku będzie obchodzić jubileusz 30-lecia istnienia, jest dla Japonii tym, czym wytwórnia Disneya dla Stanów Zjednoczonych.

W ramach festiwalu zaplanowano też projekcje plenerowe oraz kino samochodowe - filmy będzie można oglądać siedząc w samochodzie pod halą Spodka. Projekcje będą się też odbywać m.in. w Kinoteatrze Rialto, kinie Światowid, kinie Kosmos, Centrum Kultury Katowice i Teatrze Korez. Tegoroczną nowością będą filmy z podkładem głosowym improwizującego na żywo lektora oraz instalacje artystyczne. Jedna z nich będzie rekonstrukcją wypożyczalni kaset VHS - niegdyś bardzo powszechnych, które obecnie praktycznie zniknęły już z rynku.

Festiwal, który organizuje Stowarzyszenie Inicjatywa, potrwa do 25 maja. W poprzedniej edycji kultowe filmy oglądało 9 tys. widzów.

d1kotsh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kotsh