Trwa ładowanie...
d35qtul
26-10-2000 02:00

Festiwal Filmowy "Etiuda 2000" w Krakowie

d35qtul
d35qtul

W dniach 4 - 9 listopada Dyskusyjny Klub Filmowy "Rotunda" już po raz siódmy organizuje Międzynarodowy Festiwal Filmowy "ETIUDA 2000". Zgodnie z dotychczasowym trybem organizacji festiwalu w b.r. w jego ramach odbędzie się konkurs etiud zrealizowanych przez studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata. Do udziału w nim zaproszono 250 szkół ze wszystkich kontynentów.
Do selekcji zgłoszono 112 etiud. Zakwalifikowano do konkursu 64 filmy (z 21 szkół reprezentujących 15 państw) o czasie trwania nie przekraczajšcym 20 minut, zrealizowanych na taśmie filmowej, w ciągu ostatnich trzech lat. Przyjęte do konkursu etiudy oceni międzynarodowe Jury, w składzie: krytyk filmowy Jerzy Płażewski, kompozytor Zygmunt Konieczny, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Mieczysław Górowski, włoski historyk animacji Giannalberto Bendazzi, absolwentka łódzkiej szkoły, reżyser Małgorzata Szumowska oraz laureat Grand Prix festiwalu "Etiuda 1998", reżyser Janez Lapajne z Ljubljany. Laureatom przyznane zostaną Złote, Srebrne i Brązowe Dinozaury oraz nagrody rzeczowe.

Programowi pokazów konkursowych towarzyszyć będzie Międzynarodowy Zjazd Szkół Filmowych. Będzie on stanowił okazję do spotkania pedagogów i studentów pięciu szkół filmowych ze Wschodniej i Zachodniej Europy. Do udziału w Zjeździe zostały zaproszone szkoły z Bratysławy, Budapesztu, Monachium, Brukseli i Ljubljany. Planowana jest prezentacja dorobku szkół, konferencje prasowe z przedstawicielami poszczególnych uczelni oraz spotkania wybitnych twórców - absolwentów i pedagogów uczelni z publicznością. Odbędzie się również dyskusja panelowa na temat "Przyszłość kina europejskiego i perspektywy rozwoju szkolnictwa filmowego".

Obok Zjazdu Szkół Filmowych zorganizowane zostaną także inne imprezy towarzyszące, obejmujące pokazy zarówno tradycyjnych krótkich metraży, takich jak filmy dokumentalne, animowane i fabularne, a także współczesnych małych form audiowizualnych, w tym wideoklipów z kolejnego festiwalu Yach Film 2000 i studenckich reklamówek, zrealizowanych na Konkurs Filmów Reklamowych Kodaka. Zaplanowano cieszącą się ogromnym zainteresowaniem publiczności kolejną prezentację dziesięciu najlepszych filmów krótkometrażowych, tym razem poświęconą polskiej animacji. Po prezentacji 10-ciu kamieni milowych w dziejach światowej animacji w wyborze Jerzego Kuci oraz pokazie 10-ciu najlepszych filmów dokumentalnych w historii polskiego kina w opinii Marcela Łozińskiego, swoją listę najlepszych polskich animacji zaprezentuje Daniel Szczechura.
W ramach imprez towarzyszących pokazany zostanie ponadto cykl "Dokumentalne prowokacje - lata 60. - oraz filmy dokumentalne niemieckiego twórcy Klausa Wildenhahna; po ich prezentacji odbędzie się spotkanie Wildenhahna z klasykiem polskiego dokumentu Kazimierzem Karabaszem.

Osobne miejsce w programie zajmie wieczór "Sztuka w więzieniu" poświęcony twórczości artystycznej skazanych odbywających karę pozbawienia wolności w więzieniach polskich, armeńskich i serbskich. W trakcie wieczoru zostaną zaprezentowane najnowsze filmy Yvesa Goulaisa "Skrupuł" i "Walka". Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem twórcy.
Uzupełnieniem wieczoru będzie wystawa dzieł plastycznych wykonanych przez więźniów odbywających wyroki w krakowskich więzieniach.

d35qtul

Program imprez towarzyszących uzupełniony zostanie obszernym blokiem animacji: zaprezentowana zostanie twórczość czeskiego artysty Bretislava Pojara, pokaz animacji "na żywo" przedstawi znakomity węgierski twórca Ferenc Cako, po raz pierwszy w Polsce zostanie zaprezentowany wybór twórczości niemieckich studentów z lat 90., przygotowany przez krytyka i organizatora festiwali w Lipsku i Baden Otto Aldera.

Przed festiwalem odbędzie się kolejna, już ósma edycja Krakowskich Warsztatów Filmu Animowanego zorganizowana przez Fundację Pro Helvetia, Pracownię Filmu Animowanego ASP w Krakowie, DKF "Rotunda", przy współudziale Goethe Institut. Weźmie w niej udział 10-ciu adeptów animacji z Macedonii, Bułgarii, Rumunii, USA, Szwajcarii, Belgii i Polski, którzy będą podnosić swoje umiejętności warsztatowe i kształcić osobowość twórczą pod kierunkiem znakomitych pedagogów: Bretislava Pojara z praskiej FAMU i Jerzego Kuci z krakowskiej ASP.

Organizatorzy wszystkich zainteresowanych do udziału w festiwalu i warsztatach, cieszących się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem środowiska filmowego, publiczności i mediów.

PROGRAM

d35qtul

4 listopada 2000 /sobota/

godz. 17.00
Inauguracja Festiwalu
"10-tka" najlepszych polskich animacji wg Daniela Szczechury
Spotkanie z Danielem Szczechurą i Giannalberto Bendazzim
godz. 19.30
Retrospektywa Bretislava Pojara - spotkanie z twórcą
godz. 22.00
Retrospektywa dokumentów Klausa Wildenhahna I
godz. 24.00 Dokumentalne prowokacje - lata 60.

5 listopada 2000 /niedziela/
godz. 16.00
Akademija za gledalice, radio, film in televizijo w Ljubljanie prezentuje - spotkanie z przedstawicielami szkoły
godz. 18.30
Inauguracja konkursu "Etiuda `2000",I projekcja konkursowa
godz. 20.30
II projekcja konkursowa
godz. 22.30
Retrospektywa dokumentów Klausa Wildenhahna II

d35qtul

6 listopada 2000 /poniedziałek/
godz. 16.00
Vysoka Skola Muzickych Umieni w Bratysławie prezentuje - spotkanie z przedstawicielami szkoły
godz. 18.30
III projekcja konkursowa
godz. 20.30
IV projekcja konkursowa
godz. 22.30
Retrospektywa dokumentów Klausa Wildehahna III

7 listopada 2000 /wtorek/
godz. 16.00
V projekcja konkursowa
godz. 18.00
Retrospektywa dokumentów Klausa Wildenhahna IV. Po projekcji odbędzie się publiczna dyskusja Klausa Wildenhahna z Kazimierzem Karabaszem
godz. 20.45
Szinház-és Filmmuvészeti Foiskola w Budapeszcie prezentuje - spotkanie z Janosem Xantusem i przedstawicielami szkoły
godz. 23.00 "Sztuka w więzieniu". Prezentacja filmów - dyskusja z udziałem twórców

8 listopada 2000 /Środa/
godz. 11.00
Dyskusja panelowa na temat "Przyszłość kina europejskiego i perspektywy rozwoju szkolnictwa filmowego" z udziałem przedstawicieli szkół z Bratysławy, Ljubljany, Budapesztu, Monachium, Brukseli, Katowic i Łodzi
godz. 16.00
Hochschule fűr Fernsehen und Film w Monachium prezentuje - spotkanie z Florianem Gallenbergerem, przedstawicielem szkoły, laureatem Studenckiego Oscara `2000
godz. 18.00
Otto Alder prezentuje najmłodsze pokolenie twórców animacji niemieckiej
godz. 20.30
VI projekcja konkursowa
godz. 22.30
W oczekiwaniu na werdykt Yach Paszkiewicz przedstawi polskie wideoklipy. W trakcie projekcji przewodniczący jury ogłosi werdykt VII M.F.F. "Etiuda `2000"

d35qtul

9 listopada 2000 /czwartek/
godz. 12.00
Konferencja Prasowa Jury i Dyrekcji Festiwalu połšczona z ogłoszeniem werdyktu Jury
godz. 16.00
Institut National Superieux des Arts du Spectacle w Brukseli prezentuje - spotkanie z Andre Delvaux i przedstawicielami szkoły
godz. 18.30
Prezentacja "animacji na żywo" Ferenca Cako
godz. 20.00
Ogłoszenie werdyktu Jury
Uroczystość wręczenia Festiwalu
Projekcja filmów nagrodzonych.

Po zakończeniu Festiwalu 10 listopada rozpocznie się retrospektywa Andre Delvaux najgłośniejszego belgijskiego twórcy filmowego, pedagoga szkoły w Brukseli. (oprac. mł)

d35qtul
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35qtul