Trwa ładowanie...
Aktualności

Film o ludziach "ze skopanym życiorysem"

Share
Film o ludziach "ze skopanym życiorysem"
Źródło: AKPA
d7902og

We Wrocławiu trwają zdjęcia do filmu "Skopani", w którym wystąpią mieszkańcy schroniska dla bezdomnych mężczyzn. Reżyserem jest dyrektor ośrodka, Dariusz Dobrowolski.

Dariusz Dobrowolski powiedział, że jedną z inspiracji do nakręcenia filmu było pobicie dwóch bezdomnych przez młodych ludzi. Do zdarzenia doszło w listopadzie 2006 r. we Wrocławiu. Jeden z pobitych mężczyzn zmarł. Przed wrocławskim sądem toczy się właśnie proces w tej sprawie.

"- Ten pan, który zginął, był naszym mieszkańcem. Scena napadu i pobicia będzie przedstawiona jako dokumentalna migawka. Cały film będzie opowiadał o życiu bezdomnych" - powiedział reżyser.

d7902og

Jak wyjaśnił, od tego tragicznego wydarzenia pochodzi też tytuł filmu - "Skopani". Według reżysera, odzwierciedla on nie tylko "fizyczne skopanie, ale również to skopanie życiowe".

"- Bo nasi podopieczni to ludzie ze skopanymi życiorysami. Ostatnio jeden z nich powiedział mi, że bezdomny to jest ktoś, kto został odłożony na półkę z napisem "skończony" - wyjaśnił.

Dobrowolski zaznaczył, że celem filmu jest pokazanie, że nikt nie wybiera bezdomności z własnej woli.

"- Bezdomność praktycznie zawsze jest kojarzona z czymś najgorszym. Jednak my, małymi krokami, chcielibyśmy zmienić pojęcie bezdomności i sposób patrzenia na bezdomnych. Ten film zawiera w sobie przesłanie, którego celem jest właśnie zmiana stereotypów" - tłumaczył reżyser.

d7902og

W filmie wystąpią aktorzy-amatorzy: jeden z mieszkańców schroniska i "jeden, który już się usamodzielnił i pomaga w prowadzeniu placówki". Obraz realizowany jest bez żadnego wsparcia ze strony sponsorów.

"- Jestem tylko ja i moi współpracownicy. Nikt z nas nie dostaje za to nawet złotówki. Wszystko organizowane jest na zasadzie koleżeńskiej pomocy" - mówił Dobrowolski.

Premierę filmu zaplanowano na wrzesień br.

Dobrowolski w 2006 r. nakręcił już film pt. "Sie masz Wiktor", w którym także wstąpili bezdomni. Oparty był on również na prawdziwych wydarzeniach. Obraz został pokazany na XXXII. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

d7902og

Podziel się opinią

Share
d7902og
d7902og