Filmy o Auschwitz. Przerażające produkcje, których akcja rozgrywała się w "fabryce śmierci"

Filmy o Auschwitz. Przerażające produkcje, których akcja rozgrywała się w "fabryce śmierci"
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Filmy o Auschwitz to obrazy, które zdecydowanie nie są przeznaczone dla wrażliwych widzów. Mocne i przerażające produkcje ukazują niewyobrażalną tragedię więźniów oświęcimskiego obozu. Które z nich najmocniej zapadły nam w pamięci?

Tematyka Holocaustu jest wyjątkowo trudna do przeniesienia na wielki ekran. Filmowcy, którzy podejmują się wyzwania ukazania okrucieństw w niemieckich obozach koncentracyjnych, muszą bowiem zdać sobie sprawę, że na ich barkach spoczywa ogromna odpowiedzialność. Ich zadaniem jest przecież dokładne zaprezentowanie widzom tego, jak niewyobrażalnie straszliwym miejscem były funkcjonujące w czasie wojny "fabryki śmierci". Swojego rodzaju symbolem Holocaustu stał się kompleks więzienny Auschwitz. Akcje wielu filmów poświęconych obozom koncentracyjnym, rozgrywały się właśnie na jego terenie.

W piątek 13 października do kin wchodzi długo wyczekiwany obraz Michała Kondrata "Dwie korony" opowiadający o życiu Maksymiliana Marii Kolbego. Film prezentuje biografię beatyfikowanego zakonnika, który podczas pobytu w Auschwitz dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za ocalenie jednego ze współwięźniów. Z okazji premiery postanowiliśmy przybliżyć inne pamiętne kinowe dzieła, których akcja została osadzona właśnie w oświęcimskim obozie.

1 / 10

Syn Szawła

2 / 10

Portrecista

Obraz
© Materiały prasowe

Nakręcony 2005 r. dokument to wywiad z Wilhelmem Brassem – osadzonym w obozie fotografem, który wykonywał zdjęcia innych współwięźniów. To dzięki niemu udokumentowane zostały portrety skazanych i reala obozu. Brasse wykonał ponad 50 tysięcy zdjęć. Większość z nich ocalało i były później dowodami w procesach hitlerowców. Sam fotograf przez długie lata nie opowiadał o swojej przeszłości. Na prawdziwą spowiedź zdecydował się dopiero przed kamerami.

3 / 10

Ostatni etap

Obraz
© Materiały prasowe

"Ostatni etap" nie posiada jednolitej fabuły. To dość luźno zaprezentowana historia więźniarek, które każdego dnia próbują nie tylko przeżyć, ale też zawalczyć o swoją godność. W rolach głównych Wada Bartówna, Barbara Drapińska, Antonina Gordon-Górecka, Anna Lutosławska, Barbara Rachwalska, Aleksandra Śląska i Alina Janowska.

4 / 10

Zapamiętaj imię swoje

Obraz
© Materiały prasowe

Główną bohaterką obrazu jest Zinaida Worobjowa (w tej roli Lyudmila Kasatkina). Kobieta w czasie wojny zostaje wysłana do obozu w Oświęcimiu wraz ze swoim synem. Na miejscu dziecko zostaje zabrane matce. Po wojnie Zinaida chce odnaleźć chłopca. Wiele lat później bohaterka rozpoznaje go w filmie dokumentalnym emitowanym w telewizji.

5 / 10

Ostatni pociąg

Obraz
© Materiały prasowe

Akcja filmu rozgrywa się wiosną 1943 r. Kilkuset Żydów zostaje przetransportowanych do Auschwitz. Podróż w tytułowym pociągu przebiega w drakońskich warunkach. Więźniowie jadą w przepełnionych wagonach bydlęcych bez wody i jedzenia. Transportowani bohaterowie wiedzą, że są ostatnimi Żydami zmierzającymi do Oświęcimia. Dlatego też próbują za wszelką cenę wyrwać się z rąk śmierci. W rolach głównych m.in. Gedeon Burkhard, Lale Yavas, Sibel Kekilli i Roman Roth.

6 / 10

Triumf ducha

Obraz
© Materiały prasowe

Salamo Arouch (Willem Dafoe)
to grecki Żyd z Salonik, który w 1943 r. trafia do obozu Auschwitz. Na miejscu okazuje się, że główny bohater ma szansę przetrwać okrucieństwo wojny za pomocą swoich sportowych predyspozycji. Znudzeni niemieccy strażnicy zmuszają go brania udziału w pojedynkach bokserskich. Przegrana była równoznaczna ze skazaniem na śmierć. Zwycięstwo z kolei oznaczało otrzymanie kilku przywilejów. Salamo toczy kolejne walki chcąc za wszelką cenę ocalić swoje życie.

7 / 10

Arytmetyka diabła

Obraz
© Materiały prasowe

Główną bohaterką filmu jest młoda amerykańska Żydówka żyjąca na przełomie XX i XXI wieku. Dziewczyna nic nie wie o przeszłości swojej rodziny. Pewnego dnia zostaje przeniesiona w czasie do okupowanej Polski i trafia do samego centrum największego dramatu II wojny światowej. Bohaterka zostaje bowiem wywieziona do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Tam na własnej skórze przekonuje się, czego doświadczyli przed laty jej bliscy. W rolach głównych Kristen Dunst, Brittany Murphy i Mimi Rogers.

8 / 10

Pasażerka

Obraz
© Materiały prasowe

Walter i Liza to niemieckie małżeństwo podróżujące statkiem. W jednym z portów na pokład wsiada pewna kobieta. Ta przypomina Lizie kogoś, kogo poznała wiele lat temu służąc w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Pojawienie się tajemniczej pasażerki przywołuje w bohaterce wiele wspomnień. Niektóre są niezwykle bolesne. W rolach głównych Aleksandra Śląska, Anna Ciepielewska i Jan Kreczmar.

9 / 10

Colette

Obraz
© Materiały prasowe

Vili jest więźniem obozu w Oświęcimu. Jego uwagę przykuwa pewna belgijska żydówka Colette. Bohater ratuje dziewczynę przed śmiercią w komorze gazowej. Wkrótce łączy ich wielka miłość. Uroda osadzonej nie umyka jednak strażnikom Auschwitz. Dziewczynę szczególnie upodobał sobie fanatyczny oficer SS. Vili i Cloette planują ucieczkę z obozu. W rolach głównych Eric Bouwer, Cémence Thioly i Jiří Mádl.

10 / 10

Wycieczka w nieznane

Obraz
© Materiały prasowe

Akcja skupia się głównie na postaci pisarza Andrzeja Millera - typowego lekkoducha i człowieka bez ambicji. Pewnego dnia poznaję Jolkę, w której szczerze się zakochuje. Podczas wyjazdu do Oświęcimia, gdzie kręcony jest film według scenariusza jego kolegi, uświadamia sobie jałowość dotychczasowego życia. W rolach głównych Ryszard Filipski i Małgorzata Niemirska.

colettesyn szawłapasażerka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)