Filmy o historii Solidarności w Londynie
Filmy fabularne i dokumentalne przybliżające genezę, rozwój i działalność Solidarności będą wyświetlane od poniedziałku do 6 lipca w londyńskim muzealnym kinie Imperial War Museum w ramach trzeciej części cyklu "Polish Paths to Freedom" zatytułowanej "Sparks of Hope".
09.06.2009 11:35
Cykl "Polish Paths to Freedom" ("Polskie drogi do wolności") organizuje Muzeum Historii Polski we współpracy z Imperial War Museum i Filmoteką Narodową. Druga część przeglądu - "Behind the Iron Curtain" trwała od 1 kwietnia do 20 maja 2008 roku, zaś pierwszą "First to Fight" zaprezentowano od 3 do 30 września 2007 r.
Przegląd ma na celu ukazanie istotnych, nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy wydarzeń, począwszy od II wojny światowej po współczesność. Seanse mają charakter edukacyjny, a festiwal jest adresowany do wszystkich odwiedzających brytyjską placówkę.
Wśród filmów prezentowanych podczas pierwszego dnia przeglądu znalazł się "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy, który zdobył Złotą Palmę w Cannes w 1981 roku oraz dokument poświęcony strajkom sierpniowym pt. "Robotnicy '80" zrealizowany przez grupę dokumentalistów z Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie.
W ramach trzeciej części cyklu pt."Sparks of Hope" ("Iskry nadziei") zostaną pokazane filmy dokumentalne i fabularne, zarówno klasyków polskiej kinematografii, jak i współczesnych twórców. Podczas przeglądu odbywać się będą spotkania z twórcami pokazywanych obrazów m.in. z Agnieszką Holland i Magdaleną Łazarkiewicz.
W czasie przeglądu będzie można obejrzeć, oprócz otwierającego cykl "Człowieka z żelaza" Wajdy także jego film "Człowiek z marmuru". Oba obrazy tworzą epopeję dwu pokoleń walczących o godność i prawa człowieka w PRL-u. Natomiast krwawo stłumione rozruchy antykomunistyczne w Poznaniu w 1956 roku będą tematem prezentowanego filmu Filipa Bajona "Poznań 56". O strajkach w roku 1980, które doprowadziły do powstania Solidarności, opowie dokument "Robotnicy '80".
Stan wojenny, który miał zdławić Solidarność, przedstawiony zostanie zarówno dramatycznie - od strony krwawej pacyfikacji strajku w kopalni "Wujek" ("Śmierć jak kromka chleba" Kazimierza Kutza), jak i humorystycznie - w komedii Sylwestra Chęcińskiego "Rozmowy kontrolowane". "Ostatni dzwonek" Magdaleny Łazarkiewicz przybliży atmosferę buntu i represji panującą w szkołach podczas stanu wojennego, zaś "Zabić księdza" Agnieszki Holland przypomni kulisy zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki.
Podczas cyklu zostaną zaprezentowane także filmy dokumentalne Krzysztofa Kieślowskiego obnażające charakter "socjalistycznego państwa" ("Fabryka", "Szpital", "Dworzec", "Urząd" i "Krótki dzień pracy"). Wyświetlony zostanie także obraz "Strajk. Die Heldin von Danzig" Volkera Schloendorffa, który jako jedyny zagraniczny twórca podjął próbę opowieści o wydarzeniach w Stoczni Gdańskiej. Obejrzeć będzie można także filmy "Trzech kumpli" Ewy Stankiewicz i Anny Ferens oraz "Gry uliczne" Krzysztofa Krauzego pokazujące, że 20 lat po zmianie systemu wciąż są problemy z rozliczeniem osób odpowiedzialnych za komunistyczne zbrodnie.
Cykl filmowy "Polish Paths to Freedom" przybliża trzy okresy w historii Polski - od agresji hitlerowskiej we wrześniu 1939 roku ("First to Fight"), poprzez wprowadzanie ustroju komunistycznego ("Behind the Iron Curtain") po czasy Solidarności uwieńczone odzyskaniem niezależności ("Sparks of Hope").