Filmy o nauczycielach - TOP 15. Najsłynniejsi pedagodzy w historii kina

Filmy o nauczycielach - TOP 15. Najsłynniejsi pedagodzy w historii kina
Źródło zdjęć: © Youtube.com

Filmowi nauczyciele to najczęściej postaci stanowiące wzór do naśladowania. Zdarzają się oczywiście wyjątki. Oto lista najsłynniejszych produkcji o charyzmatycznych i ekscentrycznych belfrach.

Mówi się, że najlepszych nauczycieli pamięta się przez całe życie. To właśnie od pedagogów często zależy, kim dany uczeń będzie w przyszłości. Prawdziwy belfer nie tylko przekazuje niezbędną wiedzę, ale również zaraża różnymi pasjami i kształtuje światopogląd młodych ludzi. Dla wielu osób nauczyciele są wręcz wzorem do naśladowania. Tymczasem, często zdarza się, że w ich prywatnym życiu nie wszystko wygląda tak, jak powinno. Przekonać można się o tym, oglądając chociażby filmy o nauczycielach. Tego typu postaci zawsze przyciągają uwagę i przywołują wśród widzów wspomnienia lat szkolnych.

Od 21 lipca w polskich kinach można zobaczyć kolejną interesującą produkcję z nauczycielem w roli głównej. Przebojowa animacja "Kapitan Majtas: Pierwszy wielki film" w reżyserii Davida Sorena. To zabawna opowieść o dwóch rezolutnych dzieciakach, którzy hipnotyzują dyrektora swojej szkoły i wmawiają mu, że ten jest nieustraszonym superbohatrem. Dorosły mężczyzna wierzy w swoją niezwykłość i tym samym naraża się na wiele przedziwnych przygód.

Z okazji premiery "Kapitana Majtasa" przypominamy 15 najlepszych filmów o nauczycielach w historii. Raz jeszcze zobaczmy w akcji belfrów, którzy odmieniali losy nie tylko uczniów na planie zdjęciowym, ale też wielu osób zgromadzonych przed wielkim ekranem.

1 / 15

Stowarzyszenie umarłych poetów

Obraz
© Materiały prasowe

Listę najlepszych filmów o nauczycielach otwiera przejmujący obraz Petera Weira - "Stowarzyszenie umarłych poetów". Nagrodzona Oscarem produkcja jest dowodem na to, że partnerska relacja między pedagogiem a uczniami stanowi klucz do udanej edukacji. Głównym bohaterem jest ekscentryczny profesor angielskiej literatury John Keating (Robin Williams)
. Mężczyzna rozpoczyna pracę w ekskluzywnej szkole męskiej, w której obowiązują twarde i konserwatywne metody wychowawcze. Nowy nauczyciel swoją nieco buntowniczą oraz romantyczną postawą zyskuje wśród podopiecznych ogromną popularność. Chłopcy odkrywają dzięki niemu miłość do poezji, a także mocno fascynują się ideą "carpe diem". Reaktywują również dawny sekretny związek, dzięki któremu mogą zagłębiać się w świecie zapomnianej literatury. Praktyki uczniów oraz postawa Keatinga nie podoba się jednak dyrekcji placówki.

2 / 15

Młodzi gniewni

Obraz
© Materiały prasowe

Nie wszyscy filmowi uczniowie są tak łatwi do ujarzmienia jak chłopcy ze "Stowarzyszenia umarłych poetów". O wiele trudniejsze zadanie miała na początku swojej pracy w szkole główna bohaterka* "Młodych gniewnych"*, w którą wcieliła się rewelacyjna Michelle Pfeiffer. Słynna produkcja Johna N. Smitha to historia byłej oficerki marines, która zatrudnia się jako nauczycielka w publicznym liceum. Odważna Louanne Johnson zostaje wrzucona na bardzo głęboką wodę. Jej nowymi podopiecznymi okazuje się bowiem trudna młodzież, niestroniąca od wulgarnego języka, używek i nielegalnych interesów. Nauczycielce dzięki niekonwencjonalnym metodom pracy udaje się dotrzeć do uczniów, a także przekonać ich do wzięcia losu we własne ręce.

3 / 15

Carte Blanche

4 / 15

Z dystansu

Obraz
© Materiały prasowe

Kolejną pozycję na liście najlepszych filmów o nauczycielach zajął obraz Tony'ego Kaye'a - "Z dystansu". To opowieść uzdolnionym, lecz nieco wyalienowanym pedagogu, który bardzo często zmienia miejsce pracy. Jak sam przyznaje, robi to po to, by nie przywiązywać się zbytnio do ludzi. Bohater trafia na zastępstwo do kolejnej placówki. Przez trzy tygodnie obserwujemy, jak belfer próbuje uporać się z problemami kilku uczniów. Mężczyzna poznaje również trzy kobiety, które diametralnie odmieniają jego życie. W roli głównej Adrien Brody.

5 / 15

Szkolny chwyt

Obraz
© Materiały prasowe

"Szkolny chwyt" Ryana Flecka to przykład obrazu, w którym życie filmowego nauczyciela z pewnością nie należy do poukładanych. Dan Dunne to młody pedagog cieszący się wśród uczniów szacunkiem. Mężczyzna nawiązuje nietypową relację z jedną ze swoich podopiecznych. Nie chodzi tu o romans, ale swojego rodzaju przyjaźń. Wkrótce na jaw wychodzi, że Dunne jest uzależniony od narkotyków. W roli głównej nominowany do Oscara Ryan Gosling.

6 / 15

Pan od muzyki

Obraz
© Materiały prasowe

W zestawieniu najlepszych filmów o nauczycielach nie mogło zabraknąć wspaniałego "Pana od muzyki" w reżyserii Christophe'a Barratiera. Ta wspaniała opowieść koncentruje się na muzyku, który przyjmuje posadę w poprawczaku. Mężczyzna ma za zadanie pokierować muzyczną edukacją niepokornych podopiecznych. Główny bohater szybko zauważa, że w placówce panują bardzo surowe metody wychowawcze. Nauczyciel nie zgadza się na takie praktyki i traktuje swoich uczniów bardzo łagodnie. To nie podoba się oczywiście dyrekcji zakładu. Wkrótce muzyk powołuje do życia chłopięcy chór. Okazuje się, że najbardziej zbuntowany uczeń - Pierre Morhange - dysponuje wręcz anielskim głosem. Muzyk próbuje dotrzeć do chłopca, a także przekonać przełożonych o słuszności swoich metod pracy. W rolach głównych Gerard Jugnot, Jean-Baptiste Maunier i Francois Berleand.

7 / 15

Szkoła rocka

Obraz
© Materiały prasowe

Również muzyki uczył główny bohater filmu Richarda Linklatera - "Szkoła rocka". Bezrobotny gitarzysta podstępem dostaje etat nauczyciela w renomowanej placówce. Jak się okazuje, jego uczniowie zdradzają wielki talent muzyczny. Ku ogromnemu zdziwieniu belfra, dzieciaki nie mają zielonego pojęcia o klasykach rocka. Mężczyzna postanawia to zmienić. Zakłada on młodocianą kapelę, z którą postanawia wystartować w konkursie talentów. Ewentualna wygrana pozwoliłaby nauczycielowi wydobyć się z finansowych tarapatów. W roli głównej Jack Black.

8 / 15

Notatki o skandalu

Obraz
© Materiały prasowe

Przyjaźń między nauczycielem a uczniem może przysporzyć temu pierwszemu wiele problemów. Szczególnie, jeśli relacja ta przerodzi się w coś więcej… Z taką sytuacją mamy miejsce w filmie Rocharda Eyre'a - "Notatki o skandalu". Ekranizacja powieści Zoe Heller to historia nauczycielki, która wplątuje się w romans z 15-letnim podopiecznym. Kobieta zdaje sobie sprawę z tego, że związek z uczniem musi utrzymywać w tajemnicy. Powierniczką jej sekretu staje się starsza koleżanka z pracy. Główna bohaterka nie wie, że przyjaciółka prowadzi skrzętne notatki dotyczące ukrywanego skandalu. Wkrótce wieść o zakazanym romansie dociera do niewłaściwych osób. W rolach głównych Cate Blanchett, Judi Dench i Andrew Simpson.

9 / 15

Buntownik z wyboru

Obraz
© Materiały prasowe

"Buntownik z wyboru" nie jest filmem o nauczycielu, ale dobitnie pokazuje, jak ważna jest kwestia posiadania w życiu prawdziwego autorytetu. Nagrodzony dwoma Oscarami obraz Gusa Van Santa przedstawia historię młodego mężczyzny imieniem Will. Bohater za dnia sprząta na pobliskim uniwersytecie, a wolne chwile spędza w barze z kolegami. Jak się okazuje, chłopak jest również prawdziwym matematycznym geniuszem. Pewien profesor stara się namówić Willa, by ten rozpoczął studia. Bohater jednak kategorycznie odmawia. Gdy zostaje oskarżony o pobicie policjanta, dostaje propozycję nie do odrzucenia. W zamian za zwolnienie z aresztu, musi on podjąć naukę oraz uczęszczać na terapię psychologiczną. Will niechętnie godzi się na ten układ. Podczas zajęć poznaje on psychologa Seana Maguire'a. Ten próbuje pokazać podopiecznemu, że drzemiący w nim potencjał może otworzyć mu furtkę do lepszego życia. Panowie mimo początkowych trudności nawiązują wyjątkową więź. W rolach głównych Matt Damon oraz Robin Williams.

10 / 15

Gwiazdy na ziemi

Obraz
© Materiały prasowe

Filmy o nauczycielach powstają w każdym zakątku świata, również w Bollywood. "Gwiazdy na ziemi" Amole Guptego oraz Aamira Khana to wzruszająca historia chłopca nieradzącego sobie w szkole. Ishaan nie potrafi liczyć, pisać, ani czytać, czym doprowadza do szału swojego ojca oraz pedagogów. Przez złe wyniki w nauce bohater trafia do szkoły z internatem. Problemy z przyswajaniem wiedzy oraz tęsknota za domem tylko potęgują jego niechęć do edukacji. Nieoczekiwanie z pomocą przychodzi nauczyciel rysunku. Pogodny belfer odkrywa, że Ishaan cierpi na dyslekcję. Postanawia pomóc malcowi i wykorzystać drzemiący w nim potencjał. W rolach głównych Darsheel Safary i Aamir Khan.

11 / 15

Akademia Pana Kleksa

Obraz
© Materiały prasowe

"Akademia Pana Kleksa" to zapewne najoryginalniejsza produkcja, która znalazła się w niniejszym zestawieniu. Ekranizacja powieści Jana Brzechwy w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego zdołała wychować już kilka pokoleń polskich kinomanów. Film ukazuje przygody niejakiego Adasia Niezgódki, który trafia do przedziwnej szkoły fantazji i magii, w której funkcję dyrektora i nauczyciela pełni zwariowany Ambroży Kleks. Lekcje w placówce znacznie różnią się od tych z tradycyjnych placówek. W akademii liczy się przede wszystkim dobra zabawa oraz siła wyobraźni. Pewnego dnia na zajęciach zjawia się chłopiec-robot stworzony przez niejakiego Golarza Filipa. Nowy uczeń otrzymuje zadanie zniszczenia szkoły. W rolach głównych Piotr Fronczewski, Leon Niemczyk i Sławomir Wronka.

12 / 15

Podaj dalej

Obraz
© Materiały prasowe

"Podaj dalej" Mimi Leder to historia chłopca, który zbyt dosłownie wziął sobie do serca słowa swojego nauczyciela. Podczas pierwszego dnia w szkole Trevor McKinney dostaje zadanie zastanowienia się nad sposobem ulepszenia świata. Bohater postanawia uruchomić swojego rodzaju łańcuszek szczęścia. Wkrótce o pomyśle Trevora dowiaduje się wścibski dziennikarz. Niesienie pomocy innym wymyka się spod kontroli. W rolach głównych Harley Joel Osment, Kevin Spacey i Helen Hunt.

13 / 15

Belfer

Obraz
© Materiały prasowe

Nauczyciel jako mściwy agent rządowy? Taki pomysł postanowił zrealizować Robert Mandel w swoim filmie "Belfer". W szkole dla trudnej młodzieży dochodzi do bestialskiego ataku na jedną z nauczycielek. Jej mąż - były funkcjonariusz służb specjalnych - postanawia dorwać osoby odpowiedzialne za napad. Zatrudnia się w placówce jako pedagog na zastępstwie. Wkrótce odkrywa, że w szkole grasuje zorganizowana siatka handlarzy narkotyków. W roli głównej Tom Berenger.

14 / 15

Klub dyskusyjny

Obraz
© Materiały prasowe

"Klub dyskusyjny" Denzela Washingtona to oparta na faktach historia profesora uczącego na Wiley Collage w Teksasie. W połowie lat 30. XX wieku mężczyzna założył w szkole kółko dyskusyjne. Podczas systematycznych spotkań uczniowie poznawali tajniki umiejętnego przeprowadzania debaty. Wkrótce podopieczni pedagoga i mówcy wyruszają na Harvard, by zmierzyć się w mistrzostwach kraju. W roli głównej sam Denzel Washington.

15 / 15

Paragraf 187

Obraz
© Materiały prasowe

Listę najlepszych filmów o nauczycielach zamyka "Paragraf 187" w reżyserii Kevina Reynoldsa. Trzymający w napięciu thriller opowiada o napadniętym w przeszłości belfrze, który postanawia powrócić do zawodu, by zwalczać wśród młodzieży przemoc oraz agresję. Mężczyzna staje oko w oko z szarą i brutalną rzeczywistością współczesnej szkoły. Bohater nie daje za wygraną i postanawia pomóc podopiecznym wrócić na właściwą życiową drogę. W roli głównej Samuel L. Jackson.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)