Filmy Polskiej Szkoły Filmowej w Internecie
Filmy Polskiej Szkoły Filmowej można już legalnie ściągać z Internetu. Na konferencji prasowej 9 kwietnia dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz uroczyście otworzyła *stronę, która jest nie tylko wirtualną wypożyczalnią filmów, ale ma w niedalekiej przyszłości stać się kompendium wiedzy o tym nurcie.*
16.04.2008 11:43
Strona internetowa istnieje od kwietnia zeszłego roku. Do niedawna była to tradycyjna strona informacyjna. Znaleźć można tam było nie tylko informacje na temat imprez, przeglądów, wydawnictw i wystaw związanych z 50-leciem nurtu, lecz także biografie twórców, opisy filmów, zdjęcia i plakaty, różne definicje Szkoły Polskiej, recenzje sprzed lat oraz teksty krytyczne z Kwartalnika Filmowego.
Wszystko to będzie można nadal przeczytać na nowej stronie. Ponadto zostały zamówione nowe teksty, analizy filmów i biografie twórców, autorstwa takich filmoznawców jak: Rafał Marszałek, Mariola Dopartowa, Tadeusz Lubelski, Marek Hendrykowski, Andrzej Bukowiecki i Seweryn Kuśmierczyk. Strona będzie systematycznie rozbudowywana i uzupełniana o nowe teksty. Dzięki technologii DRM strona Szkoły Polskiej zmieniła się przede wszystkim w wirtualną wypożyczalnię filmów. W tej chwili można wypożyczać 5 filmów: „Kanał”, „Popiół i diament”, „Lotną” Andrzeja Wajdy, „Ostatni dzień lata” Tadeusza Konwickiego i „Do widzenia, do jutra” Janusza Morgensterna.
Już niedługo dostępnych będzie 20 tytułów – wśród nich filmy wcześniej bardzo trudne do zdobycia, niezwykle rzadko wyświetlane w telewizji lub w kinach studyjnych i DKF-ach, nigdy wcześniej nie wydane na żadnym nośniku – oprócz wymienionych wyżej: „Zezowate szczęście”, „Eroica”, „Pociąg”, „Krzyż Walecznych”, „Nikt nie woła”, „Świadectwo urodzenia”, „Zimowy zmierzch”, „Ewa chce spać”, „Pigułki dla Aurelii”, „Zamach”, „Matka Joanna od Aniołów”, „Kwiecień”, „Jak być kochaną”, „Pętla”, „Baza ludzi umarłych”. Filmy można wypożyczać, płacąc od 3 do 5 zł SMSem, przelewem lub za pomocą kodu.
Niedługo serwis ma mieć również swoją wersję angielskojęzyczną, a same filmy docelowo mają być dostępne w 5 wersjach językowych oraz w wersji dla niesłyszących.
Mamy nadzieję, że ta strona spełniać będzie bardzo ważną funkcję edukacyjną. To, czego nie ma w Internecie, nie istnieje w świadomości młodych ludzi wychowanych na tym przekaźniku. To najlepsze narzędzie do upowszechniania wszelkiej wiedzy.
Uruchomienie wirtualnej wypożyczalni jest zwieńczeniem obchodów 50-lecia Polskiej Szkoły Filmowej rozpoczętych z inicjatywy PISF rok temu w kwietniu w 50. rocznicę premiery „Kanału” – powiedziała podczas konferencji dyrektor Agnieszka Odorowicz.
Podkreśliła, że filmy udostępnione na stronie zostały specjalnie odrestaurowane. Rozwiązanie techniczne dostarczyła firma „Platforma DRM” i ona odpowiada za szyfrowanie oraz udostępnienie legalnych plików. „To nasz wspólny pomysł - powiedziała dyrektor Odorowicz - pomysł rozpoczynający nową erę dostępności tych filmów.” Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, przedstawiciel Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych - Jacek Bromski podkreślił, że „dokonała się kolejna rewolucja, dystrybucja bez nośnika.
Cieszę się, że powstał taki portal, który będzie służył studentom, uczniom i nauczycielom, a nie będzie nastawiony tylko na zarobek”. Jest to pierwszy oficjalny i uporządkowany system takiego rozpowszechniania klasyki polskiego kina i tym samym - jak powiedział obecny na konferencji Andrzej Wajda – „większa szansa utrwalenia przeszłości w świadomości młodszej generacji widzów”.