Trwa ładowanie...
camerimage
28-08-2015 15:04

Filmy z Katowickiej Szkoły Filmowej oraz ELO Film School na Camerimage 2015

W trakcie zbliżającej się 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE wyświetlone zostaną produkcje z dwóch prestiżowych europejskich uczelni filmowych – Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz Szkoły Filmowej ELO w Helsinkach.

Filmy z Katowickiej Szkoły Filmowej oraz ELO Film School na Camerimage 2015Źródło: East news
d3uclw0
d3uclw0

Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego powstał w 1978 roku. Jednym z pierwszych wykładowców był jego obecny patron – Krzysztof Kieślowski. Wydział, często nazywany Katowicką Szkołą Filmową, kształci na trzech kierunkach: Reżyseria, Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia oraz Organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej. Sztuki filmowej młodych pasjonatów uczą uznani twórcy: Bogdan Dziworski, Adam Sikora, Krzysztof Zanussi, Filip Bajon, Andrzej Fidyk, Marcin Koszałka, Maciej Pieprzyca, Marcin Wrona, Michał Rosa, by wymienić kilku. Co roku studenci Wydziału realizują kilkadziesiąt etiud filmowych, z których najlepsze są prezentowane i nagradzane na krajowych i międzynarodowych festiwalach (filmy z katowickiej szkoły na Camerimage nagradzane były pięciokrotnie, w tym trzy razy Złotą Kijanką). Wkrótce katowicka filmówka przeniesie się do nowej siedziby, gdzie powstaną, m.in., nowoczesne studio telewizyjno-filmowe, pracownie do nauki montażu i produkcji oraz sala projekcyjna.

Szkoła Filmowa ELO w Helsinkach, będąca wydziałem Uniwersytetu Aalto, jest jedyną wyższą szkołą filmową w Finlandii, w której edukacja zwieńczona jest uzyskaniem dyplomu uniwersyteckiego. Oferowany przez ELO szeroki program nauczania zapewnia przyszłym filmowcom oraz producentom szansę na zdobycie pierwszych zawodowych szlifów poprzez angażowanie się w projekty z różnych dziedzin sztuki filmowej. Znakomite zaplecze techniczne wydziału pomaga studentom lepiej zrozumieć różnorodne formy ekspresji przynależne do medium filmowego, a także nauczyć się współczesnych procesów produkcji. W ten sposób szkoła otwiera swoim wychowankom drogę do zaistnienia w międzynarodowej branży filmowej. Celem edukacji oferowanej przez Szkołę Filmową, Telewizyjną i Scenograficzną ELO jest dogłębne zapoznanie studentów z różnymi formami artystycznych wypowiedzi oraz praktykami branżowymi na obszarach kreacji dzieła filmowego, scenografii oraz tworzenia kostiumów. Wpisując się w międzynarodowe standardy szkół filmowych z całego
świata, w ELO na programy licencjackie oraz magisterskie składa się siedem specjalizacji, zapewniając stosowną edukację wszystkim aspirującym do rozpoczęcia kariery zawodowej w kreacji oraz produkcji dzieł audiowizualnych.

23. Camerimage odbędzie się w Bydgoszczy w dniach od 14 do 21 listopada

Więcej na temat Bydgoszczy można znaleźć na visitbydgoszcz.pl

d3uclw0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uclw0