Trwa ładowanie...
d2azm5p

"Ghost in the Shell": piękna wydmuszka [RECENZJA BLU-RAY]

- Reżyser powinien wykorzystać swobodę w kręceniu własnego filmu w jak największym stopniu. Jeżeli tego nie uczyni, robienie remake'u nie będzie miało sensu – mówił Mamoru Oshii, reżyser kultowego anime "Ghost in the Shell" z 1995 r. Rupert Sanders, twórca hollywoodzkiego remake'u, posłuchał słów starszego kolegi. Zrealizował własną wizję i zupełnie inaczej rozłożył akcenty, wystawiając się na krytykę fanów pierwowzoru.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Ghost in the Shell": piękna wydmuszka [RECENZJA BLU-RAY]
(Materiały prasowe)
d2azm5p

Aktorski "Ghost in the Shell", który niedawno doczekał się wydania na Blu-Ray (jedyny słuszny nośnik dla tego filmu), przez większość krytyków jest rozpatrywany w dwóch aspektach. Przede wszystkim porównuje się go z animowanym oryginałem, wskazując na daleko idące uproszczenia, spłycenie filozoficznej wymowy dzieła i spreparowania widowiska, które miało przypaść do gustu pożeraczom popcornu z Zachodu. Po drugie i dla niektórych najważniejsze, remake "Ghost in the Shell" to wizualny majstersztyk, prawdziwa uczta dla zmysłów, w której autorska wizja świata – choć bogata w wyraźne cytaty z anime – robi piorunujące wrażenie, niezależnie od opowiadanej historii.

Obejrzyj pierwsze 5 minut filmu:

- Nowy "Ghost in the Shell" zachwyca stroną wizualną, podkreślająca płynność pomiędzy światem realnym i wirtualnym. Obraz rzeczywistości po kolejnych etapach cyfrowej rewolucji oraz integracji Zachodu ze Wschodem, budzi jednocześnie zachwyt i grozę – pisał nasz recenzent po wyjściu z kina i muszę się z nim zgodzić.

d2azm5p

Od strony technicznej film Sandersa jest od początku do końca świetnie wymyślony. W nagraniach making of (ok. 30 minut), które trafiły na płytę Blu-Ray, możemy prześledzić pracę grafików, animatorów, scenografów etc. Armia artystów i współpracujących z nimi techników sprawiła, że świat znany z mangi i anime nabrał nowego wyrazu. Bo choć Sanders sięga po kultowe sceny, ujęcia i motywy z filmu Oshiiego, to traktuje je bardziej jako hołd niż obowiązkową kalkę. Brytyjskiemu reżyserowi nie sposób odmówić wizji i wyobraźni (wystarczy przywołać otwierającą scenę z cybernetycznymi gejszami), niektóre ujęcia wyglądają u niego lepiej niż w anime, ale to w dużej mierze zasługa wykorzystanych narzędzi. Na przykład efekty towarzyszące wyłanianiu się ciała Major z białej cieczy nie były możliwe do zrealizowania w 22-letnim anime. Z drugiej strony współczesna technologia i triki komputerowe nie były w stanie uratować każdej sceny (vide sekwencja z nurkowaniem), którymi Oshii budował niezwykły nastrój i nadawał całej historii odpowiednią głębię.

Sandersowi i całej ekipie należą się jednak wielkie brawa za połączenie dwóch światów: komputerowej animacji, cyfrowej iluzji z rzeczywistymi dekoracjami. Trudno w to uwierzyć, ale jak przekonują nas twórcy w materiale zakulisowym, futurystyczna metropolia bazowała na prawdziwych modelach wieżowców. Całość oczywiście spowija komputerowa magia, ale niektóre budynki to prawdziwa ręczna robota stojąca na planie. Holograficzne reklamy to również połączenie pracy grafików komputerowych i rzeczywistych aktorów, którzy przebierali się i nagrywali krótkie scenki, służące do wytworzenia futurystycznych, ruchomych "billboardów".

30-minutowy reportaż z planu pokazuje, że "Ghost in the Shell" wbrew pozorom nie powstał wyłącznie na zielonym tle. Z tego narzędzia oczywiście korzystano (np. w kultowej scenie walki w płytkiej wodzie), ale rozmach w tworzeniu autentycznych scenerii w tego typu filmie robi wrażenie.

Scarlett Johansson plays The Major in Ghost in the Shell from Paramount Pictures and DreamWorks Pictures in theaters March 31, 2017. Materiały prasowe
Scarlett Johansson plays The Major in Ghost in the Shell from Paramount Pictures and DreamWorks Pictures in theaters March 31, 2017.

Oprócz tego na płycie Blu-Ray znalazły się dwa około 10-minutowe klipy, w którym twórcy i aktorzy opowiadają o głównych bohaterach ("Sekcja 9. Cyberobrońcy") oraz o wymowie całego widowiska w kontekście filozoficznej głębi anime z 1995 r. ("Człowiek & maszyna: filozofia").

d2azm5p

Dane techniczne: BD-50 Dual-Layer Disc, 1080p, format obrazu 1.85:1, oryginalna ścieżka dźwiękowa w standardzie Dolby Atmos, polska wersja językowa: lektor i napisy. Wszystkie dodatkowe materiały posiadają polskie napisy (brak lektora).

Ocena: 6/10

Materiały prasowe
d2azm5p

Podziel się opinią

Share

d2azm5p

d2azm5p