Trwa ładowanie...

"Grbavica" i "Dlaczego nie!" od piątku w kinach

Share
"Grbavica" i "Dlaczego nie!" od piątku w kinach
Źródło: (c)MTL Maxfilm, fot. Shark
dqep6fo

Głośny dramat "Grbavica" w reżyserii Jasmili Zbanić z Bośni, zdobywca Złotego Niedźwiedzia na ubiegłorocznym festiwalu filmowym w Berlinie, oraz polska komedia romantyczna "Dlaczego nie!" z Maciejem Zakościelnym i Anną Cieślak w rolach głównych znajdą się wśród filmów, które trafią w piątek na ekrany polskich kin.

"Grbavica", debiut reżyserski Zbanić, jest opowieścią o przeżyciach kobiety zgwałconej podczas wojny na Bałkanach. Grbavica to dzielnica Sarajewa, w której podczas wojny więziono i torturowano cywilów. Mieszkająca w tej dzielnicy Esma wychowuje samotnie ukochaną córkę, 12-letnią Sarę, poczętą w wyniku gwałtu serbskiego żołnierza.

dqep6fo

Sara sądzi, że jej ojciec zginął jako bohater wojenny. Pewnego dnia dziewczynka ma wyjechać na szkolną wycieczkę. Dzieci ofiar wojennych dostają zniżkę, jeśli pokażą papiery potwierdzające zgon ojca.

Jedną z głównych ról w "Grbavicy" zagrała Mirjana Karanović, znana z filmów Emira Kusturicy "Underground" i "Życie jest cudem".

Bohaterką komedii "Dlaczego nie!" w reżyserii Ryszarda Zatorskiego ("Tylko mnie kochaj", "Nigdy w życiu!") jest pochodząca z prowincji Małgosia (Cieślak), która przyjechała do Warszawy, by studiować na Akademii Sztuk Pięknych.

Delikatna, romantyczna, utalentowana dziewczyna kończy studia i próbuje znaleźć pracę. Postanawia zatrudnić się w agencji reklamy. W jej życiu pojawiają się wówczas dwie osoby - przystojny i bogaty Jan (Zakościelny) oraz przebojowa Renata, uznająca Małgosię za niebezpieczną rywalkę.

dqep6fo

W "Dlaczego nie!" zagrali też m.in.: Małgorzata Kożuchowska (jako Renata), Antoni Pawlicki, Tomasz Kot, Anna Przybylska, Agnieszka Warchulska, Joanna Jabłczyńska, Przemysław Cypryański i Krzysztof Hołowczyc.

Od piątku można będzie oglądać także amerykańską komedię familijną "Noc w muzeum", w której główną rolę zagrał Ben Stiller. Larry podejmuje pracę nocnego strażnika w Muzeum Historii Naturalnej. Okazuje się, że nocą zgromadzone w muzeum eksponaty ożywają - są wśród nich m.in. szkielety dinozaurów i miniaturowe postaci bohaterów historycznych. Komedię wyreżyserował Shawn Levy.

W piątek do kin trafią również animowany film familijny z sekwencjami fabularnymi pt. "Pajęczyna Charlotty" (USA, reż. Gary Winick), w którym głosów postaciom użyczyli m.in. Julia Roberts, John Cleese i Robert Redford; oraz komedia dokumentalna "Księga rekordów Szutki" (Czechy / Serbia i Czarnogóra, reż. Aleksandar Manić), przedstawiająca Szutkę, miasto będące największym skupiskiem Romów na Bałkanach.

dqep6fo

Podziel się opinią

Share
dqep6fo
dqep6fo