Trwa ładowanie...
Aktualności

Historia bohaterskiej bitwy Polaków w Iraku. "Karbala" w kinach od 11 września

Share
Historia bohaterskiej bitwy Polaków w Iraku. "Karbala" w kinach od 11 września
Źródło: Robert Pałka
d35rccf

Łącznie ponad 43 tysiące polskich żołnierzy wzięło udział w misjach w Iraku i Afganistanie. Większość ich operacji wojskowych została utajniona, ale heroiczna obrona City Hall w Karbali to wydarzenie, o którym warto opowiadać z dumą. Ci bohaterowie 29 maja po raz czwarty obchodzą Dzień Weterana Działań poza Granicami Kraju. Premiera fabularnego filmu opowiadającego o tamtych zdarzeniach już 11 września.

"Karbala" to opowieść o jednej z najbardziej bohaterskich bitew w najświeższej historii polskiej armii. Islamscy terroryści zgotowali polskim i bułgarskim żołnierzom prawdziwe cztery dni piekła. W muzułmańskie święto Aszura zaatakowali ratusz miejski, w którym przetrzymywani byli aresztowani rebelianci. Kiedy tłum dżihadystów zbliżał się do City Hall, na placu boju pozostał jedynie niewielki oddział polskich i bułgarskich żołnierzy. 80 prawdziwych bohaterów, mających zapasy jedzenia oraz amunicji wystarczające tylko na 24 godziny, stanęło oko w oko z rozwścieczonym i gotowym na wszystko tłumem uzbrojonych terrorystów. Heroiczna postawa, determinacja i wola walki sprawiły, że polsko-bułgarska formacja nie tylko wygrała bitwę, ale wyszła z niej bez straty ani jednego żołnierza.

Obrona City Hall jest jeszcze nieodkrytym fragmentem najnowszej historii polskiej armii. Tajemnice ściśle tajnej operacji odkrywa przez widzami reżyser Krzysztof Łukaszewicz („Żywie Biełaruś!”, „Lincz”). Film inspirowany jest prawdziwą historią ppłk. Grzegorza Kaliciaka, który, dowodził oddziałem polskich i bułgarskich żołnierzy w Karbali. Jako uczestnik tamtych wydarzeń był również konsultantem merytorycznym filmu.

Dowódcę Kalickiego, filmowego bohatera „Karbali”, zagrał Bartłomiej Topa. W pozostałe role wcieliła się plejada polskich gwiazd – Antoni Królikowski, Tomasz Schuchardt, Leszek Lichota, Michał Żurawski, Piotr Żurawski, Łukasz Simlat, Mikołaj Roznerski, Piotr Głowacki Zbigniew Stryj, Jakub Wieczorek i Kazimierz Mazur. Partnerują im zagraniczni aktorzy - Hristo Shopov oraz Atheer Adel.

d35rccf

Za zdjęcia, kręcone między innymi w Jordanii, odpowiedzialny jest Arkadiusz Tomiak („Symetria”, „Dziewczyna z szafy”, „Obława”).

fot. Robert Pałka / WFDiF / NEXT FILM

Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, koproducentem jest Agora S.A., TVP S.A., Studio Postprodukcyjne Orka oraz bułgarski koproducent Miramar Films. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film powstaje przy wsparciu Polskiej Grupy Zbrojeniową S.A. w Radomiu, Huty Stalowa Wola oraz spółki Jelcz Sp. z o.o.

Film wejdzie na ekrany kin 11 września.

d35rccf

Podziel się opinią

Share
d35rccf
d35rccf