Hitler wiecznie żywy?
- Czy to, że Hitler głaskał po głowach dzieci, czyni z niego dobrego człowieka? Ludzkie odruchy nie służą gloryfikacji lecz pomagają budować wiarygodną postać - mówi profesor Feliks Tych, jeden z pierwszych polskich widzów "Upadku" Olivera Hirschbiegla, czytamy Życie Warszawy.
Dystrybutor filmu i Goethe Instytut zorganizowali wspólnie konferencję na temat filmu, który wzbudza duże kontrowersje nie tylko w Niemczech.
Jak czytamy w oświadczeniu Monolith Films, który sprowadzając do Polski także 'Pasję' Gibsona wykazał się nie tylko wielką marketingową intuicją, ale i odwagą w konfrontowaniu Polaków z dziełami ważnymi, choć i bolesnymi, zdarzają się filmy, które wpisują się w dyskusję o wiele ważniejszą, niż rozważania krytyków filmowych. Pojawiają się w kinach i prowokują przemyślenia wykraczające daleko poza horyzont sztuki filmowej. Takim filmem jest „Upadek”, którego bohaterem jest jeden w największych zbrodniarzy XX wieku – Adolf Hitler. "Mamy nadzieję, że „Upadek” może być nie pokazywaną do tej pory, niebanalną lekcją historii dla naszych obu narodów, rzucająca światło na nieznane fakty z życia Hitlera." - czytamy w oświadczeniu.
Prof. Tych zapewnia, że ukazanie ludzkiego oblicza potwora nie jest tożsame z wyrażaniem sympatii ani do Hitlera, ani nazizmu. Jedyne, czego mu brakuje, to szerszego historycznego tła.
Opinie Niemców na temat 'Upadku' nie są jednolite - jedni z ulgą stwierdzają, że nie obudzono 'demonów historii', innych, jak na przykład Wima Wendersa, ten sposób opowiadania o Hitlerze oburza.
"Upadek" stanowi filmowy zapis ostatnich godzin życia Adolfa Hitlera. Jesteśmy w Berlinie, jest kwiecień 1945 roku. Naród czeka na swój upadek. Na ulicach stolicy Niemiec panuje chaos. Hitler (świetny Bruno Ganz)
wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami ukrywa się w bunkrze w podziemiach berlińskiej Kancelarii Rzeszy. Wśród „świty” wodza znajduje się Traudl Junge (Alexandra Maria Lara), ostatnia sekretarka Hitlera, której wspomnienia posłużyły do przedstawienia ostatnich 12 dni życia wodza upadającej III Rzeszy.
Te ostatnie dni spędzone w izolacji od świata zewnętrznego, 10 metrów pod berlińskimi ulicami, wzbudzają tak wiele kontrowersji i domysłów jak żaden inny etap biografii Hitlera. Co wydarzyło się w podziemiach Kancelarii Rzeszy?
„Upadek” to wnikliwa obserwacja końca „zakopanego żywcem” wodza III Rzeszy, odsłaniająca tajemnicę ostatniego etapu jego upadku.
W polskich kinach pojawi się już 5 listopada.