Trwa ładowanie...

''Ida'': Historyczny triumf polskiego kina na Europejskich Nagrodach Filmowych

Share
''Ida'': Historyczny triumf polskiego kina na Europejskich Nagrodach Filmowych
d1m9nd6

"Ida" Pawła Pawlikowskiego (przeczytaj wywiad z reżyserem)
zdobyła w sobotę Europejską Nagrodą Filmową w kategorii najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia i scenariusz (jego autorami są reżyser filmu i Rebecca Lenkiewicz). Podczas odbywającej się w Rydze gali obraz wyróżniono także nagrodą "People's Choise Award". Przypomnijmy, że w czwartek polsko-duńska produkcja została wyróżniona nominacją do prestiżowych Złotych Globów (więcej tutaj)
.

"To fantastyczny wieczór dla Polski" - powiedział Paweł Pawlikowski odbierając główną nagrodę. Ekipę "Idy" reprezentowali podczas ceremonii także autor zdjęć do filmu Łukasz Żal, aktorka Agata Kulesza i producentka Ewa Puszczyńska.

Europejskie Nagrody Filmowe (European Film Awards) przyznawane są, w różnych kategoriach, od 1988 roku przez Europejską Akademię Filmową (European Film Academy - EFA), która ma siedzibę w Berlinie.

O czym jest „Ida”?

"Ida" to pierwszy polski film Pawła Pawlikowskiego. Poruszający, kameralny, wybitny w warstwie formalnej dramat, którym reżyser wraca do rodzinnego kraju. Z wielkim wyczuciem łączy intymną historię młodej kobiety z historycznym i społecznym tłem.

d1m9nd6

Polska, lata 60. Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów matka przełożona stawia warunek: Anna musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę, jedyną żyjącą krewną. Obie wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są.

Oscarowy pewniak

Nic więc dziwnego, że redakcja serwisu Indiewire jest pewna, że "Ida" Pawlikowskiego to jeden z najmocniejszych nieanglojęzycznych tegorocznych kandydatów do Oscara – zdaje się to potwierdzać nominacja do Złotych Globów (więcej tutaj). Z kolei serwis internetowy Brytyjskiego Instytutu Filmowego wymienia produkcję wśród najlepszych filmów dekady (więcej tutaj).

Na początku grudnia Agata Kulesza zdobyła nagrodę za najlepszą rolę drugoplanową Stowarzyszenia Krytyków Filmowych w Los Angeles (Los Angeles Film Critics Association). O to wyróżnienie walczyła również Rene Russo (nominowana za rolę bezwzględnej producentki telewizyjnej w filmie „Wolny strzelec”).

O nominacji do Złotych Globów i nagrodzie Los Angeles Film Critics Association udało nam się porozmawiać z Agatą Kuleszą:

Miłośników talentu Agaty Kuleszy z pewnością ucieszy fakt, że już 25 grudnia na ekrany polskich kin wejdzie film "Pani z przedszkola", w którym aktorka gra jedną z głównych ról.

Zobacz zwiastun "Pani z przedszkola"

Zobacz naszą relacją z premiery "Pani z przedszkola"

d1m9nd6

Podziel się opinią

Share
d1m9nd6
d1m9nd6