Trwa ładowanie...
ida

"Ida" z szansami na nagrodę Parlamentu Europejskiego

Share
"Ida" z szansami na nagrodę Parlamentu Europejskiego
Źródło: ons.pl
d3rz9lf

Film *"Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego walczy o tegoroczną nagrodę LUX Prize, przyznawaną od 2007 roku przez Parlament Europejski. Specjalny pokaz filmu z udziałem reżysera i zaproszonych gości odbył się we wtorek w Palais des Beaux Arts w Brukseli.*

Nagroda LUX Prize przyznawana jest filmowi, który w szczególny sposób zachęca do dyskusji o wartościach istotnych dla Unii Europejskiej. W tym roku o główną nagrodę, która zostanie wręczona 17 grudnia, ubiegają się trzy filmy. Oprócz "Idy" jest to francuski film "Dziewczyny z bandy" ("Bande de filles") w reżyserii Celine Sciammy oraz słoweński "Razredni Svorażnik" Roka Biczka.

Wczesnym popołudniem "Idę" można było obejrzeć w Parlamencie Europejskim, a następnie wieczorem odbył się specjalny pokaz w Palais des Beaux Arts, na który zaproszono 500 widzów.

W ocenie byłego ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a obecnie posła Parlamentu Europejskiego Bogdana Zdrojewskiego "Ida" wyróżnia się na tle pozostałych filmów. "Trzy filmy znalazły się w finale. Oglądałem wszystkie i muszę powiedzieć, że +Ida+ absolutnie się wyróżniała wśród filmów, które były nominowane do pierwszej dziesiątki, a także wśród tych trzech, które znalazły się w finale" - powiedział we wtorek dziennikarzom.

d3rz9lf

Jego zdaniem film Pawlikowskiego wyróżnia się przede wszystkim kompletnością. "To jest film, który ma dobry scenariusz, dobrą grę aktorską, dobrą reżyserię, dobry montaż, dobry obraz i dobry temat. I pod tym względem muszę powiedzieć, że to jest film z prawdziwego zdarzenia, dobrze zrobiony, kompletny, wartościowy i rzeczywiście ma bardzo interesującą narrację, która wciąga" - powiedział europoseł. Ocenił, że "Ida" ma bardzo duże szanse na wygraną.

Sam reżyser Paweł Pawlikowski z uznaniem odniósł się do tego, że Parlament Europejski docenił jego film. "Gdybym zdobył nagrodę LUX Prize, to bardzo bym się cieszył i byłoby to dobre dla filmu. Czuję się bardzo związany z Europą i cieszę się, że Parlament Europejski docenia ten film, podobnie jak pozostałe dwie produkcje" - powiedział dziennikarzom reżyser.

"Ida" zdobyła nagrody m.in. w Warszawie, Gdyni, Londynie, Wiesbaden i Mińsku. Jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Przez kilka miesięcy gościła w brukselskich salach, przyciągając międzynarodową publiczność.

d3rz9lf

Podziel się opinią

Share
d3rz9lf
d3rz9lf