Trwa ładowanie...
d27wcx7
04-05-2006 11:44

III Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy

d27wcx7
d27wcx7

III Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy odbędzie się w dniach 11-16 maja w warszawskim kinie Muranów. W ramach festiwalowego konkursu zaprezentowane zostaną filmy, których twórcy poruszają szeroko pojętą tematykę żydowską – poinformowali w środę organizatorzy. Gościem specjalnym festiwalu będzie francuski reżyser Claude Lelouch.

Na tegorocznym, trzecim festiwalu zaprezentowane zostaną filmy dokumentalne, fabularne i animowane produkcji izraelskiej, amerykańskiej, rosyjskiej, francuskiej, brytyjskiej, holenderskiej i niemieckiej. Wśród 50 filmów zakwalifikowanych do festiwalowego konkursu, organizowanego przez Stowarzyszenie Żydowskie Motywy, Gutek Film i Gminę Wyznaniową Żydowską, znalazło się również kilka rodzimych produkcji.

Polskie filmy zakwalifikowane do konkursu to m.in.: „Żydzi w Powstaniu Warszawskim” Anny Ferens i Anny Kowalewskiej-Onaszkiewicz, „Powiedz mi dlaczego” Małgorzaty Imielskiej i „Proboszcz Majdanka” Grzegorza Linkowskiego.

W tym roku organizatorzy zdecydowali się pokazać na festiwalu więcej filmów o ludziach młodych, a także obrazów prezentujących sztukę i religię. Równocześnie ograniczono liczbę filmów nawiązujących do holokaustu. Po raz pierwszy też zakwalifikowano do konkursu filmy autorów wywodzących się z Europy Wschodniej – stąd m.in. produkcje rosyjskie.

Zwycięzców festiwalu wybierze jury w składzie: Izabella Cywińska, Marek Rozenbaum, Witold Stock, Dimitrij Kabakov i Aleksander Jochwed.

d27wcx7

Filmy konkursowe będą rywalizowały o statuetki Warszawskiego Feniksa zaprojektowane przez rzeźbiarza Piotra Michnikowskiego i nagrody pieniężne ufundowane m.in. przez prezydenta Warszawy, Instytut Adama Mickiewicza, Telewizję Polską i Pocztę Polską.

Podczas festiwalu, oprócz pozycji konkursowych, widzowie obejrzą także filmy Claude’a Leloucha, który 11 maja przyjedzie do Polski. Lelouch będzie m.in. promował swój nowy film „Odwaga miłości”, którego premiera zaplanowana jest na drugą połowę maja. Pokaz tego filmu uświetni ceremonię otwarcia festiwalu.

Miłośnicy twórczości reżysera będą mogli zobaczyć m.in. filmy: „Kobieta i mężczyzna” z 1966 r., „Jedni i drudzy” z 1981 r. i „Nędznicy” z 1995 r.

Claude Lelouch, syn żydowskiego cukiernika, był zafascynowany kinem od dzieciństwa. Już w wieku 13 lat zrealizował film „Le mal du siecle”, który wygrał Festiwal Filmu Amatorskiego w Cannes. Światowy rozgłos przyniósł mu film „Kobieta i mężczyzna” (1966).

d27wcx7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27wcx7