Trwa ładowanie...
23-10-2009 13:27

III Międzynarodowy Festiwal Scenarzystów we Wrocławiu

III Międzynarodowy Festiwal Scenarzystów we Wrocławiu
d2336sj
d2336sj

Czeski reżyser Bohdan Slama oraz scenarzystki z Niemiec - Emily Atef i Esther Bernstorff są gośćmi III Międzynarodowego Festiwalu Scenarzystów "Interscenario", który w czwartek rozpoczął się we Wrocławiu.

Jak podkreśla pomysłodawca festiwalu aktor Robert Gonera, tegoroczna edycja odbywa się w czasie sprzyjającym twórczości scenarzystów. "Świat zafundował nam w tym roku sytuację fantastyczną dla sfery wyobraźni - podstawowego warsztatu scenarzysty - kryzys. Deficyt środków na produkcję, a także pewna stagnacja w dziedzinie przekazu treści pozornie odsyłają twórców do +lepszych+ czasów. Tak naprawdę to najlepszy czas na idee, pomysły i pracę nad scenariuszem" - napisał Gonera na stronie internetowej festiwalu.

W programie imprezy znalazły się wykłady i warsztaty prowadzone przez gości z Polski i zagranicy. Do Wrocławia przyjadą m.in. czeski reżyser Bohdan Slama, scenarzystki z Niemiec - Emily Atef i Esther Bernstorff oraz francuski scenarzysta i reżyser filmowy Jaques Akchoti. Wśród polskich twórców wykłady i warsztaty poprowadzą scenarzyści i reżyserzy Sławomir Fabicki oraz Marcin Wrona.

Jak zapowiadają organizatorzy, tematyka warsztatów jest szeroka. Będą to zarówno ogólne omówienia samej koncepcji scenariusza, jak i szczegółowe analizy powstawania konkretnych scenariuszy.

d2336sj

W trakcie festiwalu odbędą się również projekcje filmów. W czwartek widzowie będą mogli obejrzeć obraz Bohdana Slamy "Mój nauczyciel", film "Z odzysku" w reż. Sławomira Fabickiego oraz "Moją krew" - Marcina Wrony.

Projekcje poprzedzą spotkania z autorami prezentowanych dzieł, którzy opowiedzą o okolicznościach powstania scenariuszy poszczególnych filmów. Każdego dnia festiwalu zaplanowano po trzy projekcje. Będą to dzieła, których reżyserzy są w większości przypadków jednocześnie ich scenarzystami.

W trakcie festiwalu zostanie przyznana nagroda w konkursie na najlepszy scenariusz filmu fabularnego. Do ścisłego finału zostało zakwalifikowanych pięć prac. W konkursie biorą udział scenariusze oryginalne, które nie zostały jeszcze zrealizowane. Zwycięzca otrzyma nagrodę Prezydenta Wrocławia w wysokości 50 tys. zł.

Wydarzenia festiwalowe odbywają się we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, która w tym roku obchodzi 55-lecie istnienia. Organizatorem imprezy jest Fundacja "Zdolni ale Leniwi" z Wrocławia. Festiwal zakończy się 25 października.

d2336sj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2336sj