Trwa ładowanie...
28-04-2008 12:20

Internet wciąż źródłem piractwa

Internet wciąż źródłem piractwa
d3tj455
d3tj455

Przestępczość na szkodę praw autorskich za pomocą internetu rozwija się dynamicznie; za pośrednictwem sieci rozpowszechniane są nielegalnie m.in. pliki z oprogramowaniem, utworami muzycznymi i książkami - mówi dyrektor Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, inspektor Sławomir Śnieżko.

Śnieżko uczestniczył w piątek, w przeddzień Światowego Dnia Własności Intelektualnej, w konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Urząd Patentowy RP pt. "Jak przeciwdziałać piractwu intelektualnemu?". W tym roku obchody Światowego Dnia Własności Intelektualnej koncentrują się właśnie na kwestii zwalczania piractwa.

"W związku z coraz większą liczbą przestępstw za pośrednictwem internetu, z roku na rok policja wszczyna coraz więcej spraw z tym związanych, większej liczbie podejrzanych stawiane są zarzuty" - mówił Śnieżko.

Jak poinformował, w 2007 r. wszczęto 6 tys. postępowań przygotowawczych, to jest o 14 proc. więcej niż rok wcześniej; w zakresie prawa autorskiego ponad 4 tys., prawa własności przemysłowej - prawie 2 tys. postępowań. Stwierdzono 35 tys. przestępstw, czyli 60 proc. więcej niz rok wcześniej.

d3tj455

Jak wynika z analizy zamieszczonej w "Strategii działań na rzecz ochrony praw autorskich i praw pokrewnych na lata 2008-2010", przygotowanej przez międzyresortowy Zespół do Spraw Przeciwdziałania Naruszeniom Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych, najczęściej odnotowaną przez organa ścigania formą naruszenia prawa jest nieautoryzowana wymiana plików muzycznych i filmowych (m.in. za pomocą komunikacji Peer-to-Peer lub Peer-to-Mail).

W analizie napisano także, że najbardziej aktywne w tej dziedzinie są środowiska studenckie działające w sieciach komputerowych w osiedlach akademickich; nieautoryzowana wymiana plików filmowych i muzycznych bardzo często występuje też w zamkniętych sieciach osiedlowych.

W dokumencie zauważono także, że powszechnym jest zjawisko udostępniania nielegalnych tłumaczeń do filmów.

Podkreślono również, że wielokrotnie materiał piracki składowany jest na serwerach znajdujących się poza granicami Polski, co jest dodatkowym czynnikiem utrudniającym przeciwdziałanie tego rodzaju przestępczości.

d3tj455

Światowy Dzień Własności Intelektualnej przypada 26 kwietnia. Obchodzony jest od 2001 r. z inicjatywy Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (World Intellectual Property Organization) z siedzibą w Genewie. WIPO jest jedną z 16 wyspecjalizowanych organizacji ONZ.

Zajmuje się koordynacją i tworzeniem regulacji dotyczących systemu ochrony własności intelektualnej, a także świadczeniem pomocy prawnej i technologicznej. W Polsce traktat WIPO o prawie autorskim, sporządzony w Genewie 20 grudnia 1996 roku, wszedł w życie 23 marca 2004 r.

d3tj455
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tj455

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj