Trwa ładowanie...
d3yg5f0

Isabella Rossellini

Najnowsze informacje
4.3
(11 głosów)
Oceń:
d3yg5f0

Znana modelka i aktorka; córka legendarnych postaci kina światowego– włoskiego mistrza neorealizmu, reżysera Roberta Rosselliniego oraz wybitnej aktorki szwedzkiego pochodzenia – Ingrid Bergman.

Urodziła się 18 czerwca 1952 roku w Rzymie, jako jedna z dwóch sióstr – bliźniaczek.

Nie wiązała swojego życia z przemysłem filmowym, spełniając się zawodowo w roli tłumaczki, korespondentki dla włoskiej telewizji, zaś przede wszystkim – modelki.

Zanim w końcu dała się namówić na występ w filmie, była już znana w show-biznesie, a dzięki nazwisku i ciągłej obecności jej twarzy na setkach okładek znanych pism oraz w niezliczonej ilości reklam, była także osobą rozpoznawalną.

* Debiutowała w 1976 roku, rolą u boku Lizy Minnelli i matki, Ingrid Bergman w filmie „Kwestia czasu” Vincente’a Minnellego*, jednak nie rzuciła się od razu w wir dalszych propozycji, kolejne role przyjmując dopiero po kilku latach przerwy (włoski film „Łąka” braci Tavianich 1979, komedia „Il Papocchio” 1980 z udziałem ówczesnego męża, Martina Scorsese).

* Po kolejnych pięciu latach przerwy wystąpiła w dramacie sensacyjnym „Białe noce” (1985) oraz zagrała u przyszłego, wieloletniego partnera, Davida Lyncha w głośnym filmie „Blue Velvet” (1986, Independent Spirit Award dla Najlepszej Aktorki) z Kylem LacLachlanem i Dennisem Hopperem. Cztery lata później wystąpiła u niego ponownie, w nagrodzonej Złotą Palmą w Cannes „Dzikości serca” (1990), w międzyczasie załapując się na nominację do Złotej Maliny za role w thrillerach „Sjesta” (1987) i „Twardziele nie tańczą” (1987) oraz biorąc udział w komedii Joela Schumachera „Kuzyni” (1989).*

W 1990 roku zagrała w komedii kostiumowej „Żywoty pań swawolnych”, a dwa lata później dołączyła do gwiazdorskiej (Meryl Streep, Goldie Hawn, Bruce Willis) obsady czarnej komedii Roberta Zemeckisa „Ze śmiercią jej do twarzy” (1992, nagroda Saturna).

Rok 1993 to występ u boku Jeffa Bridgesa w dramacie Petera Weira „Bez lęku” oraz u boku Anthony’ego Hopkinsa w sensacyjnym dramacie „Niewinni” Johna Schlesingera, a 1994 – rola w biograficznym filmie o Beethovenie, zatytułowanym „Wieczna miłość” z Garym Oldmanem w roli kompozytora, oraz w westernie „Wyatt Earp” z Kevinem Costnerem i Genem Hackmanem.

* Rola w dramacie sensacyjnym Marka Rydella „Zbrodnia stulecia” (1996) przyniosła jej jedyną nominację do Złotego Globu, a kreacja w „Bagażu życia” (1998) – Specjalne Wyróżnienie na MFF w Berlinie.*

Grała u Abla Ferrary w gangsterskim „Pogrzebie” (1996) z Christopherem Walkenem oraz u Andrieja Konczałowskiego w telewizyjnej adaptacji „Odysei” (1997) Homera.

W 1998 roku pojawiła się w znanym telewizyjnym filmie fantasy „Merlin” z Samem Neillem i Heleną Bonham Carter, a w 2000 – w telewizyjnej adaptacji „Don Kichota” z Bobem Hoskinsem oraz w znanym, włoskim dramacie wojennym „Niebo spada”.

W 2002 roku dołączyła do gwiazdorskiej obsady mini - serialu „Napoleon” z Christianem Clavierem w roli tytułowej, a rok później zagrała główną rolę w kanadyjskiej, muzycznej produkcji fantasy „Najsmutniejsza muzyka świata” (2003) oraz wzięła udział w pierwszej części projektu Petera Greenawaya „Tulse Luper Suitcases”.

W 2006 roku w otoczeniu takich gwiazd, jak Sigourney Weaver, Sandra Bullock, Daniel Craig i Gwyneth Paltrow wystąpiła w filmie biograficznym „Bez skrupułów”. Ostatnio zagrała jedną z ról w komedii romantycznej „The Accidental Husband” (2008) z udziałem Umy Thurman, Colina Firtha i Sama Sheparda.

Oprócz udziału w kampaniach reklamowych wielu ekskluzywnych firm kosmetycznych, rozsławiała też sygnowane własnym nazwiskiem perfumy i wody toaletowe.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yg5f0
d3yg5f0
d3yg5f0