Trwa ładowanie...
d3229lu

Jacek Bromski dziękuje środowisku filmowemu za wsparcie. "Solid Gold" został pokazany na festiwalu w Gdyni

W piątkowy wieczór odbył się pierwszy oficjalny pokaz filmu "Solid Gold" na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Przed seansem reżyser Jacek Bromski przemówił do widowni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Reżyser Jacek Bromski przemówił do publiczności po pierwszym pokazie "Solid Gold".
Reżyser Jacek Bromski przemówił do publiczności po pierwszym pokazie "Solid Gold". (Materiały prasowe)
d3229lu

"Solid Gold" Jacka Bromskiego powstało we współpracy z Telewizją Polską. Film od momentu produkcji wzbudzał kontrowersje. Jego fabuła została zainspirowana aferą wokół parabanku Amber Gold.

We wtorek, na dzień przed pierwszym pokazem filmu na festiwalu w Gdyni producent Akson Studio wycofał go z konkursu. Stało się tak na życzenie koproducenta Telewizji Polskiej S.A. Po buncie środowiska filmowego "Solid Gold" został przywrócony do konkursu.
Zobacz też: Burza oklasków po pokazie ostatniego filmu Piotra Woźniaka-Staraka

Podczas spotkania z widzami Jacek Bromski starał się wyjaśnić burzliwą sytuację. "Przepraszam za całe zamieszanie wokół filmu, który najpierw był w konkursie, potem został przez Telewizję Polską S.A. z konkursu wycofany. Po czym nastąpiły nasze negocjacje z telewizją, TVP zrezygnowała z pozycji koproducenta, my się zobowiązaliśmy, że oddamy pieniądze i w ten sposób mogliśmy w końcu ten film Państwu pokazać" - powiedział.

d3229lu

Reżyser nie odmówił sobie uszczypliwości w stronę byłego koproducenta filmu. "Z góry przepraszam, że logo Telewizji Polskiej jeszcze tam będzie, łaskawie się zgodzili, żeby pokazać wersję z ich logiem" - po tych słowach na sali rozległ się śmiech widzów.

Nie obyło się też bez podziękowań. Jacek Bromski stwierdził, że tylko dzięki nagłośnieniu sprawy i presji środowiska filmowego udało się porozumieć ze skłóconym producentem.

"Chciałbym bardzo podziękować za wsparcie i solidarność środowisku filmowemu, widzom festiwalu, dziennikarzom akredytowanym przy festiwalu, bo to w gruncie rzeczy dzięki Państwa solidarnej i mocnej pozycji udało się nam szczęśliwie w ciągu 2 dni sytuację wyczyścić na tyle, by film można było pokazać" - oznajmił.

Całe szczęście reżysera nie opuszczał dobry humor, choć nie każdy z jego współpracowników wierzył, że "Solid Gold" zostanie pokazany w Gdyni. "Niestety ekipa, która została, składa się z samych optymistów. Pesymiści wyjechali" - zażartował Jacek Bromski.

d3229lu

Podziel się opinią

Share

d3229lu

d3229lu