Trwa ładowanie...

"Solid Gold" wycofany z festiwalu w Gdyni. Jest oświadczenie reżysera

"Solid Gold" został wycofany z festiwalu w Gdyni na dzień przed pierwszym pokazem. Taką decyzję podjął producent. Jacek Bromski wydał oświadczenie w tej sprawie.

Share
"Solid Gold" wycofany z festiwalu w Gdyni. Jest oświadczenie reżyseraŹródło: East News
d2iz5pt

Informacja o wycofaniu filmu została podana przez festiwal. Leszek Kopeć na briefingu prasowym powiedział: - Otrzymaliśmy informację, że film Bromskiego nie przeszedł kolejnej kolaudacji. Tymczasem zgodnie z umową pomiędzy producentem firmą Akson Studio a koproducentem TVP warunkiem szerokiej dystrybucji i prezentacji filmu na festiwalach jest pozytywnie zakończona kolaudacja. Więc producent filmu poprosił o wycofanie go z Konkursu Głównego oraz ze wszystkich pokazów towarzyszących.

Przewodniczący Rady Programowej Wojciech Marczewski powiedział, że festiwal z przykrością przyjął decyzję producenta "Solid Gold". Niemniej dodał, że rozumie takie posunięcie: - Skoro warunki umowy nie zostały formalnie dopełnione, to robi krok do tyłu, nie puszcza filmu. Natomiast całego backgroundu nie znamy. Nie wiemy, o jakie sceny chodziło, do jakiego stopnia ten film miałby ulegać zmianie.

Zobacz także: Prolog - Piotr Rogoża

Pozostaje pytanie, dlaczego decyzja zapadła tak późno – na dzień przed pierwszą projekcją? Film z pewnością był wcześniej kolaudowany

d2iz5pt

W rozmowie z Wirtualną Polską Jacek Bromski powiedział, że powodem niezgody było to, że nie chciał przemontować swojego filmu.

Teraz reżyser wydał oświadczenie w tej sprawie:

"Z ogromnym zaskoczeniem przyjąłem informację o wycofaniu mojego filmu z Konkursu Głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni na wniosek koproducenta filmu TVP SA, skierowany do dyrekcji Festiwalu.

Dziwi mnie to tym bardziej, że przedstawiciel TVP SA uczestniczył w selekcji filmów na posiedzeniu Komitetu Organizacyjnego w dniu 9 lipca 2019, głosując za przyjęciem „Solid Gold” do Konkursu Głównego.

d2iz5pt

Rozumiem, że skoro nie wyraziłem i nadal nie wyrażam zgody na przemontowanie filmu i jego propagandowe wykorzystanie przed wyborami, TVP SA wywarło nacisk na producenta filmu, aby wycofać mój film ze wszystkich zaplanowanych pokazów festiwalowych, także z tych, na które bilety zostały już sprzedane. Bardzo żałuję, że festiwalowa publiczność nie będzie mogła zobaczyć filmu w nieocenzurowanej wersji.

Jacek Bromski"

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2iz5pt

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iz5pt
d2iz5pt