Trwa ładowanie...
08-09-2008 22:07

Jaki będzie tegoroczny, 33 FPFF w Gdyni

Jaki będzie tegoroczny, 33 FPFF w Gdyni
d3hirj3
d3hirj3

„Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni osiągnął wiek dojrzały” żartował dyrektor Mirosław Bork podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zorganizowanej w związku z 33 edycją imprezy. Pomimo żartobliwego tonu, wypowiedź tę można traktować zupełnie serio - słowa te odnajdują bowiem pełne pokrycie w festiwalowych planach.

33 FPFF będzie trwał od 15 do 20 września. W tym czasie pokazanych zostanie wiele oczekiwanych filmowych premier, ważnych dokumentów, przeglądów i retrospektyw. Odbędą się również liczne sesje, debaty, wystawy i koncerty. W salach Silver Screenu, Teatrze Muzycznym oraz na dwóch telebimach pokazanych zostanie łącznie ponad 160 filmów.

Tradycyjnie na Festiwalu przyznane zostaną Platynowe Lwy za całokształt twórczości. W tym roku ich statuetka trafi w ręce Stanistała Różewicza. W ramach retrospektywy zostanie pokazanych sześć filmów reżysera m.in. „Wolne Miasto”, „Westerplatte” i „Samotność we dwoje”.

Podczas konferencji dyrektor Festiwalu zdradził, że Imprezę odwiedzi około 1800 gości w tym 380 aktorów, 320 dziennikarzy oraz 100 gości z zagranicy. W festiwalową środą lub czwartek do Gdyni specjalnym autobusem przyjadą „nestorzy polskiego kina”, wśród których zobaczymy m.in. Beatę Tyszkiewicz, Jana Nowickiego i Danutę Szafarską. Nie zabraknie również Ireny Kwiatkowskiej, która na Festiwalu obchodzić będzie 96 urodziny.

d3hirj3

PEŁNA LISTA FILMÓW KONKURSOWYCH 33. FPFF W GDYNI.PEŁNA LISTA FILMÓW KONKURSOWYCH 33. FPFF W GDYNI.

Tegoroczna „Gdynia” będzie festiwalem jubileuszowy. Zakończenie znajdzie na niej trwający od dawna spór historyków o rok, w którym przypada 100-lecie polskiego kina. Oficjalnie okrzyknięty nim ma zostać trwający właśnie rok 2008. Na imprezie obchodzony będzie także jubileusz 60-lecia polskiej animacji oraz 60-lecia łódzkiej „Filmówki”.

Tegoroczne filmy konkursowe pokazywane w ramach Konkursu Głównego, przeszły ostrzejszą niż dotychczas selekcję. Stało się to za sprawą rosnącej co roku liczby produkowanych w Polsce filmów. Dzięki zaostrzeniu kryteriów ze zgłoszonych produkcji do walki o Złote Lwy dopuszczono tylko 16. Co dobrze wróży przyszłości rodzimego kina, aż cztery filmy z Konkursu Głównego to debiuty. Decyzję o tym, kto zdobędzie główną nagrodę podejmie jury pod przewodnictwem Roberta Glińskiego.

Poza Konkursem Głównym, Konkursem Młodego Kina oraz „Konkursem Kina Niezależnego” organizatorzy położyli spory nacisk na cykl Panorama Kina, w ramach którego pokazane zostaną aż 24 filmy.

d3hirj3

Tradycyjnie już na gdyńskim festiwalu zagości kino europejskie – w tym roku będzie okazja do zapoznania się z dorobkiem naszych południowych sąsiadów podczas „Dnia Czeskiego” i specjalnej konferencji „Jak w czeskim filmie”, na której pojawi się wielu gości z Czech.

Na 33. FPFF odbędzie się także specjalny pokaz filmów powstałych w ramach... ...koprodukcji albo z udziałem polskich twórców. W Gdyni zostanie pokazany film „1612” z udziałem Michała Żebrowskiego, a także niemiecka produkcja” Polska love serenade” Moniki Anna Wojtyllo. Dużym wydarzeniem będzie zapewne premiera dokumentu „Zabić Papaję” Sylwestra Latkowskiego.

Po raz pierwszy zostanie w Gdyni rozegrany cykl pt. „Filmy Pięćdziesięciolecia” – w ramach którego pokazywany będzie na FPFF co roku jeden film sprzed 50-ciu laty. W tym roku będzie to „Popiół i diament” oraz „Andrzej Wajda – róbmy zdjęcia”.

d3hirj3

Tworzący FPFF plener na plaży „Film od morza”, chociaż odbywa się po raz trzeci, ma już swoich gorących zwolenników. W tym roku tematem przewodnim pokazów na wielkim ekranie ustawionym na piasku będą hity musicalowe: „Rocky Horror Picture Show”, „Tommy”, „Alicja” i „Hair”.

Również dla miłośników kina pod gołym niebem na placu Grunwaldzkim stanie drugi ekran. Tutaj prezentowane będą klasyki filmu polskiego. Wszystkie projekcje pokazywane są za darmo.

Festiwal to też okazja do obejrzenia ciekawych wystaw, jak chociażby „Pola Negri. Legenda kina”, czy „Maestro Fellini” – ukazująca reżysera jako utalentowanego rysownika.

d3hirj3

W ramach hasła „Gdynia bez barier” dla osób niewidomych przygotowano specjalne wersje dwóch filmów Konkursu Głównego, a dodatkowo, po raz pierwszy, dwa filmy będą opracowane tak, aby mogły je zobaczyć osoby głuchonieme.

W zeszłym roku festiwalowe pokazy przyciągnęły do sal kinowych i przed telebimy 30 tysięcy widzów. Imprezy około-festiwalowe odwiedziło prawie 45 tysięcy osób. Festiwalową publiczność z roku na rok w coraz większych stopniu stanowią osoby spoza Trójmiasta. Jaką frekwencją będzie mogła pochwalić się Gdynia w tym roku?

d3hirj3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hirj3