Trwa ładowanie...
30-12-2014 15:34

Jan Frycz jest Ignacym Janem Paderewskim

Share
Jan Frycz jest Ignacym Janem Paderewskim
dvabyst

Do sieci trafił zwiastun filmu "Hiszpanka" w reżyserii Łukasza Barczyka.

Dzieło stanowi opowieść o kluczowych dla wybuchu Powstania Wielkopolskiego zdarzeniach - dramatycznych okolicznościach przybycia do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego i o ludziach, którzy przygotowywali powstanie, a potem w nim walczyli i zwyciężyli.

Bohaterami "Hiszpanki" są postaci rzeczywiste i fikcyjne. Pośród nich zarówno Polacy zafascynowani nadprzyrodzonymi siłami, mistycyzmem i spirytyzmem, jak i racjonalni przedsiębiorcy oraz wojskowi i polityczni stratedzy planujący walkę o niepodległość.

Jak twierdzi Jan Peszek, to film wyjątkowy, bo pokazuje jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach polskiej historii w komiczny sposób, odcinając się od nadętej martyrologii, tworząc równocześnie pełnowymiarowy obraz naszej polskości.

dvabyst

- To jest pierwszy scenariusz, który mówi o Polakach w takim szerokim spectrum - wyjaśnia aktor, który wciela się w postać Tytusa Ceglarskiego. - Powstanie Wielkopolskie ukazane jest tutaj w sposób daleki od patosu, w ukrytym montypythonowskim stylu. Jednocześnie jest głęboko ironiczne, przejmujące i niezwykle komiczne. My, Polacy, jesteśmy tak dziwnie złożeni - infantylni i dzielni. Równocześnie beznadziejni i fantastyczni. Mieszanka między Wschodem a Zachodem znajduje w tym scenariuszu pełny wymiar.

Zapowiedź można znaleźć pod tym adresem.

W obrazie w pianistę Ignacego Jana Paderewskiego wciela się Jan Frycz. Obok niego na ekranie widzowie zobaczą m.in. Crispina Glovera, Bruce'a Glovera, Florence Thomassin, Patrycję Ziółkowską, Jakuba Gierszała, Sandrę Korzeniak, Magdalenę Popławską, Jana Peszka, Tomasza Kowalskiego, Piotra Głowackiego, Karla Markovicksa, Thomasa Schweiberera, Jacka Recknitza i Fritza von Friedla.

"Hiszpanka" trafi do kin 23 stycznia.

dvabyst
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvabyst
dvabyst