Trwa ładowanie...
d12akc3
01-12-2006 10:52

Jan Maria Jackowski kandydatem do Rady Nadzorczej TVP

d12akc3
d12akc3

Jan Maria Jackowski jest kolejnym kandydatem do Rady Nadzorczej TVP. Jego kandydaturę zgłosił członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Lech Haydukiewicz.

Rada Nadzorcza TVP wymaga uzupełnienia, bowiem dwóch jej członków - Wojciech Hermeliński i Zbigniew Cieślak - zostało wybranych na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Jackowski to drugi kandydat do uzupełnienia RN TVP, wcześniej Witold Kołodziejski zgłosił prawnika Tomasza Siemiątkowskiego.

"Jackowskiego zgłaszałem już w pierwszym rozdaniu, kiedy powoływaliśmy rady nadzorcze, nie uzyskał on jednak wtedy akceptacji KRRiT" - powiedział Haydukiewicz. Według niego, Jackowski to "fachowiec, dziennikarz związany z TVP, człowiek, który w sam raz nadaje się na członka Rady Nadzorczej TVP".

Jackowski, dawniej LPR, od listopada 2005 r. jest członkiem Trybunału Stanu. W latach 1984-1990 był kolejno redaktorem i sekretarzem redakcji kwartalnika "Fotografia" w Wydawnictwie Arkady. W 1993 został powołany przez Lecha Wałesę w skład Rady d.s. Mediów i Informacji przy Prezydencie RP (do 1995). Brał udział w pracach zespołu mediów elektronicznych. W latach 1997- 2001 był posłem (Klub Parlamentarny AWS, poseł bezpartyjny) i przewodniczył pracom sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Od 1990 r. Jackowski zatrudniony jest w TVP, obecnie na stanowisku komentatora, choć kolejne dwa zarządy TVP próbowały rozwiązać z nim umowę o pracę.

d12akc3

Przed dwoma miesiącami TVP argumentowała, że Jackowski "nie wykazywał się specjalną aktywnością, w związku z tym postanowiono podjąć decyzję o rozwiązaniu z nim umowy o pracę". Jackowski wyjaśniał wówczas, że to "telewizja nie respektowała żadnych jego projektów i nie proponowała mu nowych".

Na rozwiązanie umowy z Jackowskim nie zgodziła się jednak Rada Warszawy, której radnym był wówczas Jackowski (radnym był do października tego roku). Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, pracodawca nie może rozwiązać z radnym umowy o pracę bez zgody Rady.

O Jackowskim było też głośno przed dwoma laty, kiedy media napisały, że otrzymał on duże mieszkanie komunalne w Warszawie, mimo że ma w stolicy pięć innych lokali, które wynajmuje. Zarzuciły mu, że w oświadczeniu majątkowym nie ujawnił dochodów z wynajmu tych mieszkań. Sam zainteresowany przekonywał, że nie naruszył żadnych przepisów prawa.

Jackowski to drugi kandydat do uzupełnienia RN TVP, wcześniej Witold Kołodziejski zgłosił prawnika Tomasza Siemiątkowskiego. Siemiątkowski ma 36 lat, ukończył wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1999 roku jest adwokatem Izby Adwokackiej w Warszawie; jest też pracownikiem naukowym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 1 lutego 2006 r. Siemiątkowski jest też doradcą ministra skarbu. Zasiada w Radzie Nadzorczej PKO BP.

d12akc3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12akc3