Jantary 2005 przyznane
Na uroczystości zakończenia 24. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” 2005, w sobotę 25. czerwca 2005 r., zostały ogłoszone werdykty obu festiwalowych jury.
W międzynarodowym konkursie pełnometrażowych debiutów filmowych członkowie jury, pod przewodnictwem Ryszarda Bugajskiego, wybierali laureata Grand Prix „Jantar 2005” spośród 14 filmów. W konkursie etiud studentów polskich szkół filmowych o nagrodę „Mały Jantar 2005” ubiegało się natomiast 30 produkcji. Po raz pierwszy też swój „Jantar 2005” przyznali dziennikarze akredytowani przy festiwalu.
W skład jury konkursu głównego, obradującego pod przewodnictwem Ryszarda Bugajskiego, wchodzili: Bartek Fukiet, Yasmine Kassari, Aleksandra Nieśpielak i Jeffrey Paul.
Decyzją jury konkursu głównego Grand Prix „Jantar 2005” dla najlepszego debiutu otrzymał film „Jedwabna opowieść” („Brodeuses”) w reżyserii Eleonore Faucher.
Pozostałe nagrody konkursu głównego otrzymali:
- Nagrodę Specjalną Jury „Jantar 2005”: film „Schizo”, w reżyserii Guki Omarovej;
- „Jantar 2005” za reżyserię: Patryk Vega (film „PitBull”);
- „Jantar 2005” za najlepszą rolę żeńską: Jule Böwe (film „Kot w worku” / „Katze im Sack”);
- „Jantar 2005” za najlepszą rolę męską: Marcin Dorociński (film Pitbull) . Dziennikarze akredytowani przy 24. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” 2005 przyznali swoją nagrodę – „Jantara 2005” – filmowi „Jedwabna opowieść” w reżyserii Eleonore Faucher.
Jury konkursu polskich etiud filmowych pracowało w składzie: Bogumił Gołąbek, Wojtek Kałużyński, Wojciech Koronkiewicz (przewodniczący jury), Katarzyna Łukasik i Witold Świętnicki.
I nagroda – „Mały Jantar 2005” za najlepszą polską etiudę filmową – przypadła filmowi Moje miejsce, w reżyserii Leszka Dawida, za sprawność warsztatową i profesjonalizm oraz uczciwość w podejściu do tematu. Film został zgłoszony do konkursu przez PWSFTiTV w Łodzi.
II nagroda przypadła filmowi „TV miłość”, w reżyserii Jarosława Banaszaka z Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, za nowoczesność narracji i ciekawe kreacje aktorskie.
III nagroda została przyznana ex aequo dwóm filmom:
- „Jam Session”, w reżyserii Izabeli Plucińskiej, absolwentki PWSFTiTV w Łodzi, za wrażliwość oraz wyrazistą koncepcję plastyczną oraz
- „Dzień dobry, kochanie”, w reżyserii Małgorzaty Kędzierskiej z Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, za zdjęcia i walory wizualne uzyskane prostymi środkami wyrazu. Obie reżyserki - Izabela Plucińska i Małgorzata Kędzierska – zostały ponadto wyróżnione nagrodami dodatkowymi, przyznanymi przez członka jury konkursu głównego, Jeffreya Paula, wieloletniego wykładowcy w szkołach filmowych w USA i Kanadzie.