Trwa ładowanie...
djkigpr
31-05-2007 11:32

Jantary festiwalu "Młodzi i Film" tylko dla filmów polskich

djkigpr
djkigpr

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film będzie miał od tego roku nową formułę – w konkursach wystartują wyłącznie polskie filmy.

Tegoroczna, 26. już edycja festiwalu potrwa od 20 do 23 czerwca. Przyznane zostaną trzy rodzaje nagród – Wielkie Jantary, Małe Jantary i Superjantar.

Jak wyjaśnili organizatorzy na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie, zmiana formuły imprezy jest „ukłonem w stronę prężnie rozwijającej się polskiej kinematografii i wynikiem wzrostu produkcji debiutanckich dzieł” w Polsce. Filmy zagraniczne będą prezentowane poza konkursami, na pokazach specjalnych.

W ramach festiwalu odbędą się dwa konkursy: na najlepszy pełnometrażowy polski debiut fabularny – gdzie zwycięzcom przyznane zostaną Wielkie Jantary 2007, i na najlepszy krótkometrażowy polski debiut filmowy – gdzie przyznane będą Małe Jantary 2007.

djkigpr

W walce o Wielkie Jantary 2007 zmierzy się 10 filmów: „Chaos” w reżyserii Xawerego Żuławskiego, „Chłopiec na galopującym koniu” Adama Guzińskiego, „Z odzyskuSławomira Fabickiego, „Przebacz” Marka Stacharskiego, „Hiena” Grzegorza Lewandowskiego, „Sztuka masażu” Mariusza Gawrysia, „Aleja gówniarzy” Piotra Szczepańskiego, „Spadek” Edwarda Porembnego, „Pod powierzchnią” Marka Gajczaka i „Rezerwat” Łukasza Palkowskiego.

Nagrody te przyznane będą w czterech kategoriach: za najlepszy debiutancki film (nagroda dla reżysera), najlepszy scenariusz, zdjęcia i debiut aktorski. W jury zasiądą: Filip Bajon (przewodniczący), Grażyna Torbicka, Jan Komasa, Jacek Bławut i aktor Andrzej Chyra.

Małe Jantary 2007 zostaną przyznane… w trzech kategoriach: za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny, fabularny i animowany. Wśród filmów fabularnych nominowano do tej nagrody m.in. „Emilka płacze” Rafała Kapelińskiego i „Miasto ucieczki” Wojciecha Kasperskiego, wśród dokumentów - m.in. „Rendez Vous” Marcina Janosa Krawczyka i „Słońce i cień” Jana Holoubka, wśród animacji – m.in. „Kraina Cieni” Tomasza Głodka i „Cyrk” Moniki Muchy.

W tym konkursie jurorami będą: Andrzej Barański (przew.), Mariusz Wilczyński, Maria Zmarz-Koczanowicz, Łukasz Wylężałek i Bartosz Paduch.

djkigpr

Zaplanowano również konkurs specjalny – o Superjantara. Nagroda ta będzie przyznana twórcy najlepszego polskiego filmu debiutanckiego ostatniej dekady. O tym, który film zostanie nią uhonorowany, nie będą decydować jurorzy, lecz telewidzowie i internauci.

Filmy nominowane do Superjantara to: „Teraz ja” Anny Jadowskiej, „Oda radości” trojga reżyserów – Anny Kazejak-Dawid, Jana Komasy i Macieja Migasa, „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego, „Pręgi” Magdaleny Piekorz, „Symetria” Konrada Niewolskiego, „Warszawa” Dariusza Gajewskiego, „Zmruż oczy” Andrzeja Jakimowskiego, „Moje miasto” Marka Lechkiego, „Edi” Piotra Trzaskalskiego, „Głośniej od bomb” Przemysława Wojcieszka, „Bellissima” Artura Urbańskiego, „Szczęśliwy człowiek” Małgorzaty Szumowskiej, „Patrzę na ciebie, Marysiu” Łukasza Barczyka, „Torowisko” Urszuli Urbaniak i „Farba” Michała Rosy.

Projekcje filmowe będą się odbywać w Miejskim Ośrodku Kultury w Koszalinie. Towarzyszyć im będą spotkania filmowców z publicznością, dyskusje o kondycji polskiego kina, koncerty (m.in. Anji Garbarek), wystawy i organizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich warsztaty scenariuszowe.

Organizatorami festiwalu są Urząd Miasta Koszalin i Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

djkigpr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djkigpr