Jerzy Łapiński nie żyje. Miał 79 lat
Zmarł Jerzy Łapiński, znany aktor filmowy i przede wszystkim teatralny. O jego śmierci poinformowała jego córka Agnieszka Gaździńska Łapińska.
Łapiński urodził się 2 listopada 1940 roku w Lublinie. Od najwcześniejszych lat jego życie upływało pod znakiem Melpomeny. Jest synem Krystyny Łapińskiej, aktorki m.in. Teatru im. Jaracza i Teatru Nowego, oraz wnukiem Stanisława Łapińskiego, wybitnego aktora i reżysera teatralnego.
W 1963 roku Jerzy Łapiński ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W tym samym roku zadebiutował i rozpoczął współpracę z Teatrem Ziemi Łódzkiej.
W następnych latach pracował w wielu teatrach w Polsce. Jego teatralny szlak biegł m.in. przez sceny w Jeleniej Górze, Kaliszu aż do Gdańska, gdzie w Teatrze Wybrzeże grał przez 29 lat. W 1997 roku przy okazji współpracy z Jerzym Grzegorzewskim, podjął decyzję o angażu w Teatrze Narodowym.
Zagrał m.in. w przedstawieniach teatralnych Kazimierza Kutza, Krzysztofa Babickiego, Aliny Obidniak, Jana Skotnickiego, Barbary Sass, Marka Okopińskiego, Andrzeja Rozhina, Stanisława Hebanowskiego, Ryszarda Majora, Mikołaja Grabowskiego, Adama Orzechowskiego, Rudolfa Zioły.
Łapiński wykazywał także zamiłowanie do reżyserii teatralnej. Wyreżyserował "Męża i żonę" Aleksandra Fredry w Teatrze Wybrzeże oraz "Pana Jowialskiego" w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie.
Artysta zagrał także w wielu spektaklach Teatru TV, gdzie wystąpił m.in. w sztuce Andrzeja Wajdy pt. "Bigda idzie!", Zbigniewa Zapasiewicza - "Historie zakulisowe", Wojciecha Smarzowskiego - "Kuracja Głębskiego", Jana Englerta - "Nauka o barwach" czy Olgi Lipińskiej - "Diabelskie nasienie".
Jerzy Łapiński posiadał na koncie ogromną ilość ról filmowych i telewizyjnych. Wystąpił w filmach Andrzeja Wajdy "Krajobraz po bitwie" Andrzeja Wajdy, "Aktorzy prowincjonalni" Agnieszki Holland, "Konsul" Mirosława Borka czy w filmie Jerzego Antczaka - "Chopin. Pragnienie miłości".
Jest laureatem wielu nagród teatralnych, m.in. z Festiwali Teatrów Polski Północnej oraz z Kaliskich Spotkań Teatralnych. W 2008 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony kulturze - Gloria Artis"