Jest bardziej znany w Hollywood niż w Polsce. Pracował z największymi gwiazdami
- Andrzej przez swoją karierę tworzył niezapomniane wizualne opowieści, które rezonują z widzami i inspirują filmowców na całym świecie - mówi prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów, które przyzna Andrzejowi Bartkowiakowi nagrodę za całokształt twórczości.
Andrzej Bartkowiak zostanie wyróżniony prestiżową Nagrodą za Całokształt Twórczości podczas 39. ceremonii nagród Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (ASC), która odbędzie się 23 lutego w Beverly Hilton. Polak, urodzony w Łodzi, bardzo szybko zaczął pracować w Hollywood. I to z największymi, światowymi gwiazdami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Filmy, których nie można przegapić. To będą petardy
Andrzej Bartkowiak z nagrodą. Pracował z Jackiem Nicholsonem, Keanu Reevesem czy Alem Pacino
Bartkowiak to prawdziwa legenda Hollywood, a w Polsce o jego karierze nie mówi się tak głośno. Jego twórczość sięga lat 70. W 1985 r. był operatorem w filmie Johna Hustona, "Honor Prizzich" z Jackiem Nicholsonem i Kathleen Turner. Trzy lata później przed jego obiektywem stali Arnold Schwarzenegger i Danny DeVito, którzy grali w "Bliźniakach". W 1994 r. zawitała kultowa już produkcja - "Speed: Niebezpieczna prędkość" z Keanu Reevesem i Sandrą Bullock. Polak tu również był operatorem. Podobnie jak na planie "Adwokata diabła" z Reevesem i Alem Pacino.
Bartkowiak jest także reżyserem. W 2000 r. nakręcił "Romeo musi umrzeć" - z Jetem Li i Aaliyah. Rok później w kinach pojawił się jego kolejny film - "Mroczna dzielnica", z wyklętym dziś przez Hollywood Stevenem Seagalem. W tej produkcji po raz kolejny pracował z raperem DMX. Polak i raper musieli się dogadywać, bo gwiazdor został zaangażowany też do następnego filmu Bartkowiaka - "Od kołyski aż po grób"
Prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów, Shelly Johnson, podkreślił znaczenie twórczości Bartkowiaka, mówiąc: - Andrzej przez swoją karierę tworzył niezapomniane wizualne opowieści, które rezonują z widzami i inspirują filmowców na całym świecie.
W trakcie uroczystości doceniona zostanie również praca innych wybitnych twórców: Michael Goi otrzyma nagrodę za osiągnięcia telewizyjne, John Simmons zostanie wyróżniony Nagrodą Prezydencką, a Joan Churchill odbierze nagrodę za całokształt twórczości w dokumentalistyce. Pete Romano zostanie nagrodzony za wkład technologiczny.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" opowiadamy o porażającym Colinie Farrellu w "Pingwinie", opowiadamy o prawdziwej żyle złota w kinie, ale uwaga; tylko dla widzów o mocnych nerwach! Przyznajemy się także do naszych "guilty pleasures", wiecie co to? Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: