Trwa ładowanie...
04-09-2014 15:37

Jutro startuje Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage a Kieślowski 2014

Jutro startuje Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage a Kieślowski 2014Źródło: Studio Munka-SFP
d1ape30
d1ape30

Jutro startuje Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 2014 - interdyscyplinarne wydarzenie, łączące w sobie formułę przeglądu filmowego, warsztatów twórczych, panelu dyskusyjnego, spektakli, wystaw i koncertów.

W trakcie trzech festiwalowych dni odbędzie się ponad 40 projekcji w kinoteatrze „Zdrowie” i trzech kinach plenerowych. Podobnie, jak w poprzednich edycjach, w programie festiwalu znalazły się tytuły korespondujące z twórczością Kieślowskiego. Uczestnicy festiwalu zobaczą m.in. takie filmy jak: „5 rozbitych kamer” Emada Brunata i Guy'a Davidi, „Barwy ochronne” Krzysztofa Zanussiego, „Jeśli nie my to kto?” Andresa Veiela, „Ojciec i syn w podróży” Marcela Łozińskiego, „Piekło niebo” Natalii Korynckiej-Gruz, „Red Road” Andrei Arnold, „Wyspa” Katarzyny Klimkiewicz, „Daleko od miasta” Macieja Cuske, „Auto*Mat” Martina Marečka, „Mazurek” Julii Kolberger czy „Ojcze masz” Kacpra Lisowskiego. W tym roku filmy festiwalowe zostaną pokazane w blokach tematycznych: „Pretekst: Amator”, „Amator: Suplement”, „Uczniowie Kieślowskiego”, „Wiek XXI, nowe spojrzenie”, „Dokument: rejestracja rzeczywistości czy kreacja”, „Dokument Kieślowskiego”, „Spotkanie z czeskim dokumentem” i „Młode kino”.

„Świat zmontowany”, to motyw przewodni tegorocznej edycji festiwalu, a pretekstem do dyskusji jest „Amator” nakręcony w 1979 roku, jeden z najwybitniejszych polskich filmów zaliczanych do nurtu kina moralnego niepokoju. W 35-lecie jego premiery, film zostanie zaprezentowany na festiwalu w zrekonstruowanej wersji cyfrowej. Przed pokazem filmu Stanisław Zawiśliński, dziennikarz, dokumentalista i biograf Krzysztofa Kieślowskiego, wygłosi wykład o języku filmowym, znaczeniu montażu i prawdzie ekranowej „Czy świat zmontowany jest wiarygodny?”, który będzie wprowadzeniem do tegorocznej edycji. Gościem specjalnym festiwalu będzie Jerzy Stuhr, odtwórca głównej roli w „Amatorze”.

Projekcja filmu „Amator” w nowej odrestaurowanej cyfrowo wersji i spotkanie z jego twórcami to także nadzwyczajna okazja by powrócić na chwilę do okresu, w którym film powstawał. Począwszy od jego genezy, czyli od spotkania z założycielem Amatorskiego Klubu Filmowego „Klaps” w Chybiu Franciszkiem Dzidą, pierwowzorem postaci Filipa Mosza, postaci, w którą wcielił się na ekranie Jerzy Stuhr, poprzez proces twórczy udokumentowany fotosami, aż do prapremiery filmu we wspomnianym Chybiu. W trakcie festiwalu (5,6,7 września 2014) w Kinoteatrze Zdrowie zostaną zaprezentowane materiały archiwalne ilustrujące kolejne etapy. Na wystawie „Wokół Amatora” znajdzie się między innymi oryginalny scenariusz przekazany przez współpracującego przy reżyserii „Amatora” Krzysztofa Wierzbickiego oraz zdjęcia z planu filmowego Amatora. Publiczność festiwalowa będzie miała okazję zobaczyć unikatowe zdjęcia z premiery w Chybiu, w której uczestniczył Krzysztof Kieślowski oraz nigdzie dotąd poza Chybiem nie pokazywany film z tej
premiery nakręcony na taśmie 16mm. Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie z przedstawicielami AKF Klaps, którego gośćmi będą Jan Dzida – brat nieżyjącego Franciszka, współtwórca „Nietutejszej” – filmu, po którego obejrzeniu Krzysztof Kieślowski wpadł na pomysł scenariusza Amatora oraz dyrektor klubu Rafał Cymorek. Partnerami wystawy są: Muzeum Kinematografii w Łodzi, Studio Filmowe TOR, AKF Klaps w Chybiu.

W piątek, pierwszego dnia festiwalu w Kinoteatrze Zdrowie odbędzie się spotkanie z Sregem Gordey'em i Christine Camdessus, producentami filmu „5 rozbitych kamer”, które odbędzie się w ramach panelu wokół współczesnego dokumentu społeczno-politycznego i praw człowieka w filmie. Spotkanie poprowadzi Marcin Latałło, reżyser, scenarzysta i aktor.

d1ape30

Hommage à Kieślowski to także imprezy towarzyszące. W namiocie festiwalowym publiczność będzie mogła odpowiedzieć na pytania projektu W.A.Y., który ma zaowocować stworzeniem w Sokołowsku archiwum „Gadających głów” – wypowiedzi ludzi z całego świata. W ramach festiwalu, w siedzibie Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, zostanie wystawiony spektakl „Opowieści plemienne” w reż. Macieja Podstawnego, inspirowany „Dekalogiem II” i „Dekalogiem VIII”. Podczas festiwalu odbędzie się finał projektu „Produkcja międzypokoleniowa”, półrocznych warsztatów filmowych organizowanych przez Fundację In Situ dla młodych ludzi z Dolnego Śląska. Pierwszego dnia festiwalu, w kinie plenerowym Zamek, odbędzie się specjalny pokaz filmu „Duże zwierzę” w reż. Jerzego Stuhra. Wyjątkowym wydarzeniem ostatniego dnia będzie monodram „Kontrabasista” Patricka Süskinda w wykonaniu Jerzego Stuhra, który wystawiony zostanie na scenie kinoteatru „Zdrowie”.

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski ma na celu pokazanie, że twórczość jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów, jak również jego dokumentalna wrażliwość, nadal stanowią punkt odniesienia dla wielu współczesnych, tak polskich jak i zagranicznych twórców filmowych. Organizatorzy festiwalu chcą pozostać wierni dziedzictwu wybitnego artysty, który przez wiele lat rozwijał swój styl, dowodząc swoich umiejętności zarówno w dziedzinie dokumentu, jak i filmu fabularnego. Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski odbywa się pod patronatem honorowym żony reżysera, Pani Marii Kieślowskiej.

d1ape30
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ape30