Karnety na Erę Nowe Horyzonty
Od 1 kwietnia wielbiciele kina mogą kupować karnety ma 6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty, który odbędzie się pod koniec lipca we Wrocławiu. Organizatorzy zaplanowali w tym roku ponad 600 seansów filmowych, konkursy, warsztaty i spotkania z wybitnymi twórcami filmowymi.
Festiwal obędzie się w dniach 20-30 lipca. Jego szef, Roman Gutek, podczas czwartkowej konferencji prasowej poinformował, że nowością będzie w tym roku m.in. cały cykl dotyczący kina niemego oraz spotkania poświęcone scenarzystom filmowym. Ten ostatni projekt to pomysł znanego wrocławskiego aktora Roberta Gonery.
Gutek podał też szczegóły dotyczące programu festiwalu. Podczas otwarcia pokazane zostaną cztery krótkie filmy Charliego Chaplina z lat 1916-1917. Muzykę do tych filmów wykona na żywo orkiestra, którą poprowadzi autor muzyki, amerykański kompozytor Carl Davis. Artysta jest twórcą muzyki do wielu klasycznych filmów niemych, m.in. "Nietolerancji" i "Napoleona".
W cyklu poświęconym niemym filmom widzowie będą mogli zobaczyć legendarny "Gabinet doktora Caligari", z muzyką brytyjskiego artysty Geoffa Smitha, który na festiwal stworzył kompozycję na specjalnie zaprojektowane dulcymery (cymbały młotkowe). Niewątpliwą atrakcją będzie też pokaz legendarnego filmu "Aleksander Newski". Muzykę na żywo ze zrekonstruowaną zaginioną partyturą do filmu zagra orkiestra pod dyrekcją Iriny Bogdanovitch.
Najważniejsza część festiwalu to konkurs, obejmujący 18 nie prezentowanych w Polsce filmów, wybieranych spośród setek tytułów pokazywanych na międzynarodowych festiwalach i targach filmowych. W tym roku... pokazane zostaną m.in.: "The Sun" Alexandra Sokurowa, "Garpastum" Alekseya Germana i "Vital" Shinya Tsukamoto. Jeden z filmów otrzyma główną nagrodę Grand Prix, przyznawaną przez publiczność.
Gutek poinformował, że w lipcu po raz pierwszy przyznana zostanie Wrocławska Nagroda Filmowa dla najlepszego filmu polskiego pokazywanego podczas festiwalu. Wyróżnienie w wysokości 100 tys. zł ufundował prezydent miasta, a będzie ono równocześnie reżyserowi i producentowi najlepszego obrazu.
Festiwalowi towarzyszyć będzie wiele imprez towarzyszących. Do ciekawszych projektów należy wspólny występ jednego z pionierów muzyki elektronicznej Manuela Gottschinga i autorki filmów animowanych Kingi Kiełczyńskiej.
W ramach cyklów filmowych przybliżających światowe kinematografie odbędzie się też przegląd kina argentyńskiego. Pokazanych zostanie blisko 20 filmów zrealizowanych tam na przestrzeniu ostatnich 5 lat.
Festiwalowa publiczność będzie miała też okazję zobaczyć filmy tak znanych twórców jak Agnes Varda, Zoltan Huszarik i Siergiej Paradżanow.
Poprzednie edycje festiwalu odbywały się w Cieszynie. O zmianie miejsca organizatorzy poinformowali w październiku ubiegłego roku. Przyczyną - jak mówił Gutek - była przede wszystkim zbyt mała liczba sal w Cieszynie i ich zły stan techniczny.