Trwa ładowanie...
02-02-2007 09:34

"Kino Kieślowskiego, kino po Kieślowskim" w dziesiątą rocznicę śmierci artysty

"Kino Kieślowskiego, kino po Kieślowskim" w dziesiątą rocznicę śmierci artysty
d1t3gk9
d1t3gk9

Nakładem wydawnictwa Skorpion ukazała się książka pod redakcją Andrzeja Gwoździa o Krzysztofie Kieślowskim w dziesiątą rocznicę jego śmierci. Książka została dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Dziesięć lat po śmierci twórcy filmowego Dekalogu i Trzech kolorów: Niebieskiego, Białego, Czerwonego ponad dwudziestu autorów z rozmaitych środowisk Polski, Niemiec, Kanady i USA (m.in. Maria Kornatowska, Tadeusz Sobolewski, Tadeusz Lubelski, Mirosław Przylipiak, Andrzej Gwóźdź, Edward Zajiček, biograf Kieślowskiego - Stanisław Zawiśliński i autorzy obcojęzycznych książek o nim: Margarete Wach, Marek Haltof, Paul Coates) próbują raz jeszcze dociec nie tylko fenomenu "kina Kieślowskiego", ale i spuścizny dzieła Mistrza - "kina po Kieślowskim" albo "z Kieślowskiego".

Tym, co różni tę pozycję od wydanego przed dziewięcioma laty tomu zbiorowego "Kino Krzysztofa Kieślowskiego", jest próba szerszego wniknięcia w warsztatowe, filozoficzne i metafizyczne przesłanki twórcy "Trzech kolorów", a także przywrócenie pamięci o Kieślowskim-Nauczycielu.

W książce znalazły się również: przekład nieznanego w Polsce artykułu reżysera o jego pracy dydaktycznej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz materiał poświęcony warsztatom reżyserskim prowadzonym przez Kieślowskiego w Berlinie Zachodnim w latach 1983 - 1989.

d1t3gk9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t3gk9