"Kino na granicy" już czynne
X edycja Przeglądu Filmowego "Kino na granicy" rozpoczęła się we wtorek w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Podczas imprezy publiczność obejrzy ponad 70 filmów polskich, czeskich, słowackich oraz węgierskich.
30.04.2008 11:45
Dyrektor Przeglądu Jolanta Dygoś z Solidarności Polsko-Czesko- Słowackiej, która organizuje imprezę, poinformowała, że do Cieszyna na otwarcie przyjechał wybitny czeski reżyser Petr Zelenka. Zaprezentuje publiczności swój tegoroczny obraz "Bracia Karamazow".
Na Przeglądzie zaprezentowany zostanie cykl "10 filmów na dziesięciolecie". Repertuar wybrali widzowie poprzedniej edycji spośród filmów prezentowanych w poprzednich latach.
Głosy rozłożyły się w taki sposób, że ostatecznie wyświetlonych zostanie 11 filmów. Będą to między innymi: "Pali się, moja panno" Milosza Formana, "Guzikowcy" Petra Zelenki, "Kobieta samotna" Agnieszki Holland, "Skowronki na uwięzi" Jirziego Menzla, "Palacz zwłok" Juraja Herza i "Zmory" Wojciecha Marczewskiego.
W programie znalazł się retrospektywny przegląd twórczości Pavla Juraczka (1935-1989). To jeden z najwybitniejszych i najoryginalniejszych twórców czechosłowackiej nowej fali. Jego twórcza działalność została przerwana wraz z wkroczeniem wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji w 1968 roku.
Podczas przeglądu publiczność będzie miała okazję zobaczyć filmowy portret obchodzącego 80. urodziny wybitnego aktora Franciszka Pieczki, a także pokaz słowackiej animacji.
Organizatorzy postarali się, by kinomani lepiej poznali historię powstania na Węgrzech w 1956 roku. Pomoże w tym cykl: "Węgry'56".
Program dopełnią prezentacje najnowszych filmów kina czeskiego, słowackiego, polskiego i węgierskiego, a także cykl "O piciu i pijakach", podczas którego pokazane zostaną między innymi: "Pasza codzienna" Martina Snopka, "O kieliszek za dużo" Brzetislava Pojara i "Żółty szalik" Janusza Morgensterna.
Impreza potrwa do niedzieli.
Pierwsza edycja Przeglądu Filmów Czeskich "Kino na Granicy" odbyła się w 1999 roku; przebiegała pod hasłem: "Kino czeskie lat 60.". Gościem imprezy był Jirzi Menzel, wybitny czeski reżyser, najbardziej znany twórca czeskiej Nowej Fali, zdobywca Oskara za film "Pociągi pod specjalnym nadzorem". W 2001 roku w imprezie po raz pierwszy zaprezentowano także filmy słowackie.
Organizatorami Przeglądu są stowarzyszenie Solidarność Polsko- Czesko-Słowacka. Stowarzyszenie powstało po 1989 roku. Wcześniej, od połowy lat 80., organizacja funkcjonowała nielegalnie. Jej działacze organizowali między innymi spotkania dysydentów z Polski i Czechosłowacji.