"Kobieta na dachu". Z nożem napada na bank. Cicha, porażająca historia

Na festiwalu filmowym w Gdyni pokazano wiele wstrząsających historii. Ale kto się spodziewał, że historia skromnej, cichej starszej kobiety uderzy tak mocno, jakby ktoś nam dał z prawego sierpowego? Boli najbardziej to, że takich historii jak filmowej Mirki, jest w Polsce znacznie więcej.

"Kobieta na dachu" z rewelacyjną rolą Doroty Pomykały
"Kobieta na dachu" z rewelacyjną rolą Doroty Pomykały
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Magdalena Drozdek

Mirka chodzi po domu na palcach, by nie obudzić męża. Żyje bardzo prosto. Pracuje jako położna w szpitalu państwowym, a gdy wraca do domu, zachowuje się we własnych czterech kątach jak duch. Robi pranie, rozwiesza je, gotuje obiad i rozdziela jedzenie do pojemników, żeby jakieś posiłki zawsze były gotowe w lodówce. Mirka cichutko krząta się po domu, by tylko nie obudzić męża, który o świcie musi wstać i iść do roboty. Głośniejszy dźwięk wydaje dopiero wtedy, gdy przez przypadek upuszcza pudełko z pokarmem dla rybek. Żyje, a jakby w ogóle nie żyła. Nagle jest zmuszona zrobić coś, co rozrywa ten spokój. Mirka decyduje się napaść na bank z kuchennym nożem w ręku.

Reżyserka Anna Jadowska serwuje poruszający dramat, o którym myśli się jeszcze długo po seansie. Nie da się wyrzucić tego filmu z głowy. "Kobieta na dachu" oparta jest podobno na prawdziwej historii kobiety, która zadłużyła się, biorąc kolejne chwilówki.

Film zaskakuje, bo to prosta, ale wstrząsająca opowieść. Wstrząsająca tym bardziej, gdy człowiek uzmysłowi sobie, jak wiele jest takich kobiet w Polsce, jak filmowa Mirka. Film miał światową premierę latem tego roku, ale w kinach będzie można go zobaczyć w grudniu. Ile historii kobiet takich jak Mirka może wtedy wypłynąć, gdy ceny ogrzewania i jedzenia będą jeszcze wyższe? Ile ludzi znajdzie się w podobnej sytuacji?

W "Kobiecie na dachu" w roli głównej mamy znakomitą Dorotę Pomykałę, która w tym roku została nagrodzona na festiwalu filmowym Tribeca w Nowym Jorku. Amerykanie byli zachwyceni i trudno się im dziwić. Pomykała bezbłędnie i niemożliwie przejmująco portretuje kobietę, która chce dobrze dla wszystkich, kompletnie zapominając o swoim własnym spełnieniu. Ma męża, pracę i syna, który jakoś nagle pojawia się w tej historii. Oni są, ale nie uczestniczą w życiu Mirki. Jest sama, choć ma dookoła siebie jakichś ludzi. Na paluszkach, po cichu, nie wydając z siebie żadnego odgłosu idzie przez życie.

"Kobieta na dachu"
"Kobieta na dachu"© Materiały prasowe

Nikt nie zwraca uwagi na to, że Mirka pogrąża się w ciężkiej depresji, ani tym bardziej na to, że zaczyna tonąć w długach, co doprowadzi prawie do tragedii. Wstydzi się mówić, co myśli. Wstydzi się powiedzieć wprost, że potrzebuje pomocy. A gdy w końcu bliscy muszą jakoś zareagować, ledwo są w stanie spojrzeć Mirce prosto w oczy.

Myślę, że każdy z nas ma wokół siebie taką Mirkę, a to sprawia, że historia Jadowskiej wali jak obuchem między oczy. Po pierwszym pokazie filmu dla dziennikarzy, na festiwalu filmowym w Gdyni, odezwał się jeden mężczyzna, który przyznał, że sam zna taką kobietę. Też Mirkę. Z podobnymi problemami, co ta filmowa...

"Kobieta na dachu" daje jednak nadzieję. Jadowska pokazuje, że nawet w tak beznadziejnej sytuacji, w jakiej znalazła się jej bohaterka, może być jeszcze szansa na coś dobrego. Zobaczcie koniecznie ten film. Dla historii i dla wspaniałej Doroty Pomykały, która jest jakby na nowo odkrywana przez naszych polskich twórców. Ostatnio "Sukienka" z jej udziałem zbierała oklaski na świecie, dostając się na oscarowe listy najlepszych filmów. Teraz "Kobieta na dachu" - to powinien być nasz kolejny kandydat do Oscara.

W odcinku specjalnym podcastu "Clickbait" wyliczamy największe niespodzianki i rozczarowania festiwalu filmowego w Gdyni. Po raz pierwszy przesłuchujemy gości. Piotr Trojan opowiada o kulisach kręcenia "Johnny’ego", a Waleria Gorobets o tym, jak powstawała szalona "Apokawixa". Co zdradzili? Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)