Trwa ładowanie...
koncert
19-01-2010 11:11

Koncert z okazji jubileuszu 60-lecia WFDiF

Koncert z okazji jubileuszu 60-lecia WFDiFŹródło: Jupiter
d10d7uv
d10d7uv

29 grudnia Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie skończyła 60 lat. Z tej okazji wczoraj w Teatrze Wielkim w Warszawie odbył się uroczysty koncert, upamiętniający jubileusz.

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie to miejsce z ogromnymi tradycjami - zna je każdy filmowiec w Polsce. Wyjątkowe centrum rodzimej kinematografii, gdzie od 1949 roku powstają najznamienitsze tytuły, stanowi nie tylko żywą historię filmu, ale jest też największym i jednym z najnowocześniejszych w kraju ośrodków produkcji filmowej, obejmującym kilka hektarów hal zdjęciowych, studiów i laboratoriów.

W działającej od 1949 roku WFDiF przez dziesięciolecia powstawały obrazy zaliczane dziś do klasyki kinematografii polskiej. Lista współpracujących z Wytwórnią reżyserów jest imponująca - swoje filmy tworzyli tu między innymi Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi i Krzysztof Kieślowski. To właśnie tutaj realizowane były takie arcydzieła, jak „Człowiek z marmuru", „Barwy ochronne", czy „Dekalog", a także filmy zaliczane do „polskiej szkoły dokumentu", autorstwa Edwarda Skórzewskiego, Władysława Ślesickiego i Kazimierza Karabasza.

Także obecnie Wytwórnia należy do najbardziej znaczących producentów w Polsce. Powstały tutaj takie głośne produkcje ostatnich lat, jak „Serce na dłoni", „Generał Nil" czy „Ogród Luizy", a także szeroko komentowany dokument „Cichociemni. Głosy żyjących". Przy współudziale WFDiF wyprodukowano też między innymi „Boisko bezdomnych", „Rysę", „Komornika", „Sztuczki", „Galerianki", „Enen" i „Ile waży koń trojański".

d10d7uv

Wczorajsza gala, w reżyserii Krzysztofa Materny, składała się z dwóch części. W pierwszej, którą poprowadził Maciej Orłoś, w teleexpressowym skrócie została przedstawiona historia Wytwórni. Druga część - koncertowa - oparta była na piosenkach i muzyce filmowej w opracowaniu muzycznym i aranżacjach Krzesimira Dębskiego. Na scenie wystąpili znani piosenkarze i aktorzy, m.in.: Stanisław Soyka, Gaba Kulka, Kasia Kowalska, Marian Opania, Krzysztof Tyniec.

Zobacz także:

**[

SZOKUJĄCE ZAROBKI GWIAZD TVP ]( http://film.wp.pl/tyle-zarabiaja-w-tvp-6025284410012289g ) [

ONA URODZI DZIECKO BRATU! ]( http://film.wp.pl/tila-tequila-urodzi-dziecko-swojego-brata-6025284087915137g ) [

CO SIĘ STAŁO Z JEJ PIERSIAMI? ]( http://film.wp.pl/historia-znikajacych-piersi-sylwii-gliwy-6025284349604993g ) [

ANIA MUCHA: OD LOLITKI DO SEKSBOMBY! ]( http://aleseriale.pl/gid,5832,img,218340,fototemat.html ) **

d10d7uv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10d7uv