WP

Krzysztof Stroiński - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Znany i lubiany aktor filmowy i teatralny, który w szerokiej świadomości widzów zapisał się przede wszystkim jako Leszek Górecki – główny bohater serialu „Daleko od szosy”.

Urodził się 9 października 1950 roku w Pszczynie. Studiował na Wydziale Aktorskim PWSFTViT w Łodzi, którą ukończył w 1972 roku. Rok później zadebiutował na deskach Teatru Ziemi Krakowskiej w Tarnowie, w roli Parysa w „Romeo i Julii” (1973). Później przez pięć lat występował w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, a następnie był aktorem scen warszawskich teatrów: Komedii (1979-81), Dramatycznego (1981-84), Nowego (1988) i Powszechnego (od 1990 roku). Za stworzoną na deskach tego ostatniego, epizodyczną rolę Stiepana w „Ożenku” Andrzeja Domalika, wg Mikołaja Gogola otrzymał nagrodę na 35. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Jego debiut ekranowy nastąpił jeszcze za czasów studenckich, kiedy pojawił się w jednym z odcinków popularnego serialu „Doktor Ewa” z Ewą Wiśniewską w roli głównej oraz na dużym ekranie, w kostiumowym filmie dla dzieci i młodzieży „Pierścień księżnej Anny” Marii Kaniewskiej (oba 1970).

Kolejne lata przyniosły role kształtujące pewien archetypiczny wizerunek bohatera, którego Stroiński stał się ucieleśnieniem – młodego człowieka poddanego społeczno-obyczajowym przemianom związanym z migracją na linii wieś-miasto.

Zarówno pamiętna kreacja Leszka w „Daleko od szosy” Zbigniewa Chmielewskiego (1976), jak i pierwszoplanowe role u Waldemara Podgórskiego („Pójdziesz ponad sadem” 1974, „Wesela nie będzie” 1978) dotyczyły właśnie awansu społecznego związanego z wspomnianym wyżej zjawiskiem.

WP

Udało mu się częściowo przełamać ten stereotyp, dzięki ponownej, również serialowej roli u Chmielewskiego w historycznej produkcji „Blisko, coraz bliżej” (1986) oraz dzięki świetnej kreacji ojca-alkoholika w „300 milach do nieba” Macieja Dejczera (1989).

Często grywał u Macieja Wojtyszki („Synteza” 1983, „Mistrz i Małgorzata” 1988). To właśnie na planie jego „Yachtu” (1989, w ramach cyklu TV „Kawalerki”) po raz pierwszy partnerował na planie Gabrieli Kownackiej. Para zagrała później razem w komedii „Dzieci i ryby” Jacka Bromskiego (1996), zaś przede wszystkim stworzyła doskonały duet mąż-żona w obu seriach słynnego serialu Juliusza Machulskiego „Matki, żony i kochanki” (1995, 1998).

W pamięci zapisały się również wspólne występy Stroińskiego z Piotrem Machalicą („Nieznana opowieść wigilijna” 2000, „Kameleon” 2001), Jerzym Stuhrem („Historie miłosne” 1997, „Tydzień z życia mężczyzny” 1999, nominacja do Orła) oraz ostatnio, z Jadwigą Jankowską - Cieślak („Co słonko widziało” 2006 i „Rysa” 2008 Michała Rosy, Wyróżnienie Honorowe na FPFF w Gdyni).

Grał u Stanisława Różewicza („Szklana kula” 1972), Andrzeja Wajdy („Wielki Tydzień” 1995), Roberta Glińskiego („Wszystko, co najważniejsze...” 1992), Jerzego Sztwiertni („Oszołomienie” 1988) i Piotra Łazarkiewicza („Pora na czarownice” 1993).

W ostatnich latach, prócz głośnych kreacji u Rosy, ponownego spotkania z Maciejem Wojtyszką na planie „Ogrodu Luizy” (2007), roli fryzjera w znanej komedii kryminalnej „Ciało” (2003) i „księdza” w „Lekcjach pana Kuki” Dariusza Gajewskiego (2007), dał znaczące występy w serialach telewizyjnych: jako dyrektor teatru w „Twarzach i maskach” Feliksa Falka (2000), radny Wacław Buczek w „Stacyjce” Radosława Piwowarskiego (2004), aspirant Metyl w „PitBullu” Patryka Vegi (2005-2006) i Adam Niemiec, szef Kancelarii Premiera w serialu „Ekipa” Agnieszki Holland, Kasi Adamik i Magdaleny Łazarkiewicz (2007).

WP

W 2002 roku otrzymał Złoty Jantar podczas Koszalińskich Spotkań Filmowych „Młodzi i film” za drugoplanową rolę w filmie „Moje miasto” Marka Lechkiego, powstałym w ramach znanego cyklu debiutów „Pokolenie 2000”.

W latach 1992-94 był aktorem słynnego, telewizyjnego Kabaretu Olgi Lipińskiej.

Stworzył kilkadziesiąt kreacji dla Teatru Telewizji, szczególnie często pojawiając się w telewizyjnych spektaklach dekady lat 90-tych.

WP
Data urodzenia

09.10.1950

Miejsce urodzenia

Pszczyna, woj. katowickie

Filmografia

Wszystko, co najważniejsze...

Lęk wysokości (2011) (ojciec Tomka)

Kameleon

Tydzień z życia mężczyzny

Nieznana opowieść wigilijna

Ciało (fryzjer)

PitBull (Metyl)

Walser (Andrzej Walser)

Anatomia zła

Bilet na Księżyc

Ślad na ziemi (serial)

Kameleon (serial) (Kajtek)

W ukryciu (Ojciec Janiny)

Uwikłanie (Karol Wenzel)

Zwerbowana miłość (Siejka)

Rysa (Jan)

Pójdziesz ponad sadem (Franek Bieniak)

Ogród Luizy

Pitbull (serial) (Aspirant Mirosław Saniewski)

Agnieszka (1972) (Gucio)

Ile jest życia (Jaś)

80 milionów (Żegota)

Sprawiedliwi (Marcin)

Droga wewnętrzna (sąsiad - ślusarz)

Demakijaż (Sąsiad, ślusarz)

Mistyfikacja (Dozorca)

EnEn (Ambroziak)

Janosik. Prawdziwa historia (Lani)

Trzy Minuty. 21:37 (Reżyser)

Lekcje pana Kuki (ksiądź)

Stacyjka (Wacław Buczek)

Ekipa (Adam Niemiec)

Co słonko widziało (Józef)

Zaczarowane podwórko (przyjaciel Zygmunta III Wazy)

300 mil do nieba (Zdzisio, ojciec Elki)

Blisko, coraz bliżej (Gustek Wanota)

Szczęście Świata

Pitbull. Ostatni pies

WP
WP