Ledwo przeżył wypadek. Zanussi pierwszy raz o trudnym okresie
17 czerwca Krzysztof Zanussi obchodzi 85 urodziny. Przy tej okazji opowiedział o wypadku, któremu uległ w kwietniu. "Byłem już jedną nogą na tamtym świecie" - powiedział w wywiadzie. Co dokładnie stało się reżyserowi?
Filmy Krzysztofa Zanussiego uważane są za kanon polskiej kinematografii. Wystarczy tu wspomnieć takie produkcje jak "Barwy ochronne", "Cwał", "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową". W 2024 roku ceniony reżyser obchodzi 85 urodziny. W kwietniu media donosiły o wypadku filmowca.
Zanussi przy okazji okrągłych urodzin postanowił opowiedzieć o wizycie w szpitalu. Reżyser uważa, że dostał drugie życie.
- Utraciłem przytomność i rzeczywiście dopiero po operacji mózgu zorientowałem się, że byłem już jedną nogą na tamtym świecie. Jakoś na razie żyję, na czasie darowanym. Wszystko wróciło do normy dzięki sprawności chirurga - zdradził w rozmowie z Onetem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najbardziej wyczekiwane premiery filmowe 2024 roku
Obecnie Zanussi czuje się dobrze. Może o tym świadczyć fakt, że pracuje nad nowymi projektami filmowymi.
- Mam złożonych bardzo wiele projektów, w tym miniserialu premium, który bardzo chętnie bym zrobił, bo wydaje mi się, że proponuję dość interesującą grę z czasem. Jest też film kinowy, "Całopalenie" - dodał.
Kariera Krzysztofa Zanussiego
Krzysztof Zanussi to polski reżyser filmowy i TV, scenarzysta, producent. Urodził się 17 czerwca 1939 roku w Warszawie. Jest wszechstronnie wykształcony – zanim zrobił dyplom na Wydziale Reżyserii w PWSFTViT w Łodzi (1966), ukończył fizykę na UW (1959) i filozofię na UJ (1962).
Jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych twórców polskich zagranicą, zdobywcą Złotego Lwa w Wenecji w 1984 roku. Jego kino jest głęboko autorskie – sam pisze scenariusze, realizując je w specyficznej, właściwej tyko sobie formie, często współpracuje z tymi samymi aktorami (Maja Komorowska, Zbigniew Zapasiewicz).
Kino Zanussiego określa się jako "intelektualne"- reżyser zajmuje się głęboką, egzystencjalną tematyką, stawia wiele trudnych pytań, co nie czyni jego kina łatwego w odbiorze. Takie tez były jego kolejne filmy – "Życie rodzinne" (1971, Nagroda na MFF w Colombo, Chicago, Valladolid, Złota Kaczka), "Iluminacja" (1973, Grand Prix na MFF w Rawennie, Nagroda FIPRESCI oraz Nagroda Jury Ekumenicznego w Locarno, Nagroda Specjalna Jury na FPFF w Gdańsku), "Barwy ochronne" (1976, Grand Prix na FPFF w Gdańsku, Nagroda na MFF w Teheranie), czy "Spirala" (1978, Nagroda Jury Ekumenicznego w Cannes, Nagroda Dziennikarzy na FPFF w Gdyni, Nagroda za reżyserię na MFF w Panamie).
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" mówimy o rewolucji w HBO Max, które zmieniło się w krótkie Max. Ile to kosztuje? Co można oglądać? Przy okazji wspominamy wstrząsające sceny z "Rodu smoka", który wraca z 2. sezonem. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: