Trwa ładowanie...
Aktualności

Legalne ściąganie filmów z BitTorrenta

Share
Wentworth Miller jako Michael Scofield z "Prison Break"
Wentworth Miller jako Michael Scofield z "Prison Break"Źródło: Fox Broadcasting Co
d1cx9hv

BitTorrent Inc. uruchamia internetowy serwis, który będzie oferował za opłatą filmy i programy telewizyjne licencjonowane przez producentów.

W serwisie BitTorrent Entertainment Network, dostępnym z poziomu strony BitTorrent.com, znajdą się (na początku około 3 tysiące) produkcje takich wytwórni jak Warner Bros., Paramount Pictures, 20th Century Fox, Metro-Goldwyn-Mayer i Lionsgate, a także takie seriale jak „24” czy „Prison Break”.

Serwis skierowany jest do młodych ludzi, którzy regularnie korzystają z sieci BitTorrent do wymiany pirackich kopii filmów i którzy częściej oglądają takie produkcje na monitorach swoich komputerów niż na ekranach telewizorów.

d1cx9hv

Firma BitTorrent – mająca swoją siedzibę w San Francisco – jest przekonana, że przynajmniej 1/3 ze 135 milionów osób, które ściągnęły oprogramowanie do korzystania z jej sieci, będzie chciała zapłacić za legalne i wysokiej jakości treści, zamiast podejmować ryzyko związane z pirackimi plikami.

„Ogromna większość naszych odbiorców po prostu kocha treści cyfrowe” – mówi Ashwin Navin, prezes i współzałożyciel BitTorrent. „Teraz musimy nastawić się na tych odbiorców i stworzyć lepszy sposób na doświadczanie tych treści, tak by mogli oni przejść do naszego serwisu, który pozwala wytwórniom zarabiać pieniądze.”

W nowym serwisie ściągnięcie jednego odcinka serialu telewizyjnego na własność będzie kosztować 1,99 dolara (w formacie HD 2,99 dolara), czyli tyle samo co u konkurencji (iTunes, Amazon.com). Wypożyczenie filmu na 24 godziny kosztuje 3,99 dolara za nowy tytuł i 2,99 dolara za starsze produkcje. Na razie nie będzie można zakupić żadnego filmu, gdyż ceny jakich żądały wytwórnie były zbyt wysokie. „Zachęcamy wytwórnie aby były bardziej łagodne w tej kwestii. Nie chcemy nawet ujawniać tych cen. Nasi klienci muszą czuć, że cena jest odpowiednia i bardziej opłaca się wydać daną kwotę za film niż ściągać za darmo produkcje o niepewnej jakości” – powiedział Navin.

Oprócz filmów i programów telewizyjnych możliwe będzie także pobieranie muzyki czy gier. Na razie nie wiadomo jakie będą ceny poszczególnych usług poza USA.

d1cx9hv

Do odtworzenia na komputerze pobranych treści potrzebny będzie odtwarzacz Windows Media Player 11, który jest chroniony przez antypirackie oprogramowanie Microsoftu, blokujące oglądanie filmów na więcej niż jednym komputerze czy udostępnianie ich innym przez internet.

Co ważne, w serwisie możliwe będzie także zamieszczanie własnych treści, które inni użytkownicy będą mogli ściągać za darmo. Dla niezależnych filmowców będzie to świetny sposób na nagłośnienie swoich produkcji. „Ostatnia rzecz, do jakiej mogliśmy dopuścić to stworzenie kolejnej sterylnej witryny handlowej” – dodaje Navin. Nazwał on aspekt budowania społeczności internetowej „sercem i duszą” serwisu.

Stworzona przez Brama Cohena technologia BitTorrent polega na ściąganiu plików z oddzielnych fragmentów danych ściągniętych przez innych użytkowników. Jej zdecentralizowana natura sprawia, że ściąganie jest bardziej skuteczne, co oznacza że przeciętny film można pobrać dwa razy szybciej niż z innych sieci.

d1cx9hv

Podziel się opinią

Share
d1cx9hv
d1cx9hv