Trwa ładowanie...
18-03-2009 11:24

Lewica obroniła TVP Info

Lewica obroniła TVP Info
d2xrc7x
d2xrc7x

Lewica postawiła na swoim. Kanał TVP Info nie zostanie zlikwidowany. Co więcej został wpisany do projektu nowej ustawy medialnej, który ma zostać zgłoszony w tym tygodniu. Politycy SLD nie kryją satysfakcji, że udało im się przeforsować tę poprawkę i kanał informacyjny w publicznej telewizji zostaje.

- Dziennikarze nie będą nam mogli teraz zarzucić, że chodzimy na pasku u Waltera albo Solorza - mówi prominentny polityk Sojuszu.

Politycy lewicy tak bardzo walczyli o TVP Info, bo bali się, że komercyjne telewizje będą marginalizować ich wystąpienia. Jako przykład podawali zeszłotygodniową konferencję o emerytach, o której TVN24 się nie zająknęła, a którą pokazała właśnie TVP Info. - Kluczową rzeczą jest stworzenie w mediach publicznych platformy do swobodnej wymiany poglądów politycznych, a taką możliwość daje TVP Info. Dlatego optowaliśmy za tym kanałem - tłumaczy Grzegorz Napieralski, lider SLD.

Publiczny kanał informacyjno-publicystyczny ma działać jako osobna spółka telewizyjna obok 16 regionalnych ośrodków telewizyjnych. Także publiczne radio będzie miało swoją osobną stację informacyjną. Materiały dla TVP Info będą dostarczać ośrodki regionalne i główne programy informacyjne. Na tej samej zasadzie będzie działał informacyjny kanał radiowy. Platforma Obywatelska pierwotnie nie zgadzała się na wpisanie do ustawy TVP Info. - Albo wybieramy TVP Info, albo programy regionalne - mówiła Iwona Śledzińska-Katarasińska, przewodnicząca sejmowej komisji kultury. Ale ostatecznie PO dała się przekonać. - Przekonaliśmy ich argumentami, że naprawdę w interesie nas wszystkich jest istnienie kanału informacyjnego w telewizji publicznej. Nie liczmy, że TVN 24 będzie pokazywać obrady Sejmu - mówi jeden z twórców ustawy.

Nie wiadomo, jak pozostawienie TVP Info wpłynie na finansowanie mediów publicznych. Według TVP, 16 ośrodków regionalnych kosztuje ją 473 mln zł. - Sytuacja się komplikuje. Bo mamy do czynienia z mnożeniem bytów. Najważniejsze są jednak ośrodki regionalne, bo to ich charakter jest misyjny. Moim zdaniem ustawodawcy nie zdają sobie jednak sprawy, że prawdopodobnie nie wszystkie przetrwają. Po prostu nie będą się miały z czego utrzymywać - mówi Jakub Bierzyński, szef firmy Omnicom Media Group.

W projekcie ustawy medialnej znalazła się jeszcze jedna poprawka - dotycząca ściągalności abonamentu. Projekt przewidywał, że osoby, które go nie płacą, byłyby ścigane przez urząd skarbowy. - Te przepisy będą złagodzone - zapewnia nasz rozmówca z SLD.

d2xrc7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xrc7x

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj