Trwa ładowanie...
d39chzb

Listopad (2017)

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Film "Listopad" to opowieść utrzymana w atmosferze baśni z elementami folkloru regionu bałtyckiego. Choć film został po raz pierwszy wyświetlony w 2017 roku, swoją polską premierę miał w listopadzie 2018 roku.
d39chzb
2
Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki, fot: Movieclips Indie

Listopad – zarys fabuły

Film "Listopad" opowiada o niewielkiej społeczności zamieszkującej pewną estońską wioskę, która zlokalizowana jest wśród bezdroży i lasów. Wiara w Jezusa Chrystusa miesza się tu z pogańskimi wierzeniami w duchy, wilkołaki i skrzaty. Przed chłopami trudny czas, ponieważ nieuchronnie zbliża się sroga zima. Bieda zmusza mieszkańców wioski do skrajnych zachowań. Dopuszczają się między innymi okradania swoich bliskich, sąsiadów i niemieckich panów.

W fabule filmu "Listopad" pojawia się również wątek romantyczny. Otóż jedna z chłopek, piękna Liina, jest beznadziejnie zakochana w pewnym chłopaku z wioski, Hansie. Jej uczucie jest tak silne, że jest w stanie zrobić wszystko, aby być z ukochanym. W grę wchodzi również zaprzedanie swojej duszy diabłu. Udaje się więc do wiedźmy, która za wielką miłość odbiera dziewczynie człowieczeństwo i czyni ją wilkołakiem.

Listopad – ciekawostki

  • W produkcji filmu "Listopad" duży udział mieli polscy twórcy. Za montaż odpowiedzialny jest bowiem Jarosław Kamiński, a za muzykę Michał Jaczaszek. Poza tym część zdjęć do filmu powstała właśnie w Polsce, reszta zaś w Estonii.
  • Plan zdjęciowy filmu "Listopad" trwał od 11 listopada 2014 do 16 lutego 2016 roku.
  • Film był oficjalnym kandydatem estońskim do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.
  • Film "Listopad" wyświetlany był podczas wielu prestiżowych konkursów i festiwali filmowych na całym świecie, w tym podczas Fantasporto, Tallinn Black Nights Film Festival czy Virginia Film Festival. Zdobył także Nagrodę Spotliht 2018 przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Operatorów Filmowych.
  • Scenariusz filmu "Listopad" powstał na podstawie największego bestsellera ostatnich 20 lat, książki "Rehepapp ehk November" autorstwa estońskiego pisarza Andrusa Kivirähka.
Listopad (2017)
Tytuł oryginalny

2017

Gatunek

dramat, romans, fantasy

Kraj produkcji

Estonia, Polska, Holandia

Rok produkcji

2017

Data światowej premiery

03.02.2017

Data polskiej premiery

02.11.2018

Czas trwania

115 min.

Muzyka
Operator
Obsada

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39chzb
d39chzb
d39chzb