Trwa ładowanie...
25-06-2009 11:18

Listy Marleny Dietrich sprzedane za 3 tysiące euro

Listy Marleny Dietrich sprzedane za 3 tysiące euroŹródło: PAP/EPA
d2qd6sh
d2qd6sh

Kolekcja 130 listów i krótkich notek napisanych przez niemiecką aktorkę Marlenę Dietrich została sprzedana na aukcji za 3 tys. euro - poinformował berliński dom aukcyjny J.A. Stargardt.

Lekko ochrypły głos i powłóczyste spojrzenie urodzonej w Berlinie gwiazdy przez ponad 40 lat oczarowywały publiczność, poczynając od niemieckiego filmu "Błękitny anioł" (1930) po wiele kolejnych, nakręconych już w Ameryce.

Po opuszczeniu Niemiec w latach 30. Dietrich głośno potępiała nazizm, przyjęła amerykańskie obywatelstwo i w latach II wojny światowej występowała dla żołnierzy amerykańskich, śpiewając m.in. słynną po obu stronach frontu piosenkę "Lili Marleen". Zmarła w wieku 90 lat w Paryżu w 1992 roku.

Sprzedane listy, do szwedzkiego kostiumografa Maxa Goldsteina, do którego zwracała się zdrobnieniem "Mago", Dietrich pisała na przestrzeni 40 lat. - Pokazują one zażyłą, bliską przyjaźń na przestrzeni długiego okresu - powiedziała rzeczniczka domu akcyjnego Christina Deserno.

Kolekcję kupił anonimowy nabywca, licytujący przez telefon.

Jeden z listów datowany na listopad 1969 roku ujawnia, co słynna aktorka sądziła o gwiazdorstwie: "Albo jest się światową gwiazdą, albo nie (...) Ja sama czuję się nieswojo we własnej skórze. Duchowo - rzecz jasna".

d2qd6sh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qd6sh