ycipk-4dn39y
ycipk-4dn39y

Marek Włodarczyk - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Miejsce urodzenia:

Łódź

Filmografia:

Los numeros (2010) (prezes)

Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja (1977)

Sowizdrzał Świętokrzyski (1978)

Kac Wawa (2012) (Policjant)

Roboty (2005) (pan Dekiel)

Przygody Rabina Jakuba (1973)

Wesela nie będzie (1978) (Antek)

Ostatni klaps (2015) (Marek)

Radiostacja Roscoe () (Travis / Smok)

Czarnobyl. Cztery Dni W Kwietniu (2011) (Ryszard Szurkowski)

Lisek Pablo ()

Karabiny (1981) (Wojtek)

Sfora (serial) () (Aplikant)

BrzydUla () (Józef Cieplak)

Ojciec Mateusz () (Soroka)

Komisarz Blond i Oko sprawiedliwości (2012) (Nadinspektor)

Kryminalni () (Komisarz Adam Zawada)

Wiedźmin (serial) () (Galarr)

X-Men Ewolucja () (Cyklop (polski dubbing))

Zdjęcie
Podziel się

Polski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny, mieszkający przez wiele lat w Niemczech. Znany głównie z udziału w serialu „Kryminalni” oraz „Brzydula”.

Marek Roman Włodarczyk urodził się 6 października 1954 roku w Łodzi. Już jako mały chłopiec interesował się kinem. Często podglądał filmy przez dziurę w ścianie z salą projekcyjną, która sąsiadowała z jego rodzinnym domem. W 1977 roku ukończył Wydział Aktorski na PWSTiTv w Łodzi. W trakcie studiów zagrał w filmie reklamowym, który nagrywano na Mazurach. Dzięki temu wydarzeniu poznał niemieckiego operatora filmowego, który zaprosił go do Berlina.

W 1977 roku Włodarczyk po raz pierwszy wyruszył do Berlina, a ściśle do zachodniej, demokratycznej części tego miasta. W 1978 roku zadebiutował na dużym ekranie w dwóch filmach: "Sowizdrzał świętokrzyski" (1978) u boku Beaty Tyszkiewicz i "Wesela nie będzie" (1978) jako Antek. Z kolei w 1980 roku rozpoczął współpracę z teatrami: Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach i im. Stefana Jaracza w Łodzi. W 1981 roku zagrał w filmie psychologicznym "Karabiny" (1981) z Ignacym Gogolewskim w roli głównej.

W 1981 roku, w trakcie trzymiesięcznej przerwy w teatrze, pojechał do Berlina. Od 1 stycznia 1982 roku miał zapewniony angaż w Teatrze Narodowym w Warszawie, ale nie mógł wrócić, bo w Polsce zaczął się stan wojenny. Aktor został zmuszony na stałe osiąść w Berlinie. Musiał szybko nauczyć się języka niemieckiego, ale kurs bardzo go zniechęcił przez zbyt wysoki poziom trudności. Ostatecznie uczył się poprzez rozmowy ze znajomymi. W momencie gdy skończyły się pieniądze, zaczął dorabiać jako mechanik samochodowy. Pracował w warsztacie przez półtora roku.

ycipk-4dn39y

Następnie Włodarczyk postanowił spróbować swoich aktorskich sił także w Niemczech. Występował przede wszystkim w filmach telewizyjnych i serialach niemieckich, łącznie w około stu produkcjach. W 1983 roku zadebiutował w niemieckim teatrze. Przez dziesięć lat występował na deskach teatrów w Hamburgu, Berlinie i Monachium. Ponadto wykładał sztukę aktorską na uniwersytecie w Berlinie i Strasburgu.

W 2004 roku Włodarczyk otrzymał główną rolę w polskim serialu TVN pt. „Kryminalni”. Wcielał się w postać komisarza Adama Zawady w latach 2004-2008. Sukces serialu sprawił, że aktor wrócił do Polski i tu zamieszkał. Z kolei w 2009 roku artysta wcielił się w ojca Uli, w kolejnym serialu TVN pt. „Brzydula”.

Aktor w 2008 roku brał udział w VIII edycji programu „Taniec z Gwiazdami” emitowanego w telewizji TVN. Jego partnerką była Kamila Kajak.

Pierwszą żoną Włodarczyka była polska aktorka, Grażyna Dyląg. Z tego związku ma najstarszego syna – Patryka (ur. 1987). Po rozwodzie związał się z kolei z niemiecką aktorką – Karen Friesicke, która pojawiła się w takich niemieckich filmach jak "Spy Sorge" czy "Stahlnetz – PSI". Zamieszkał wraz z drugą żoną i synami (Vincent i Simon) w Hamburgu. Przez wiele lat co najmniej dwa razy do roku przyjeżdżał do Łodzi, gdzie odwiedzał matkę i siostrę. W 2005 roku, po sukcesie „Kryminalnych”, jego rodzina tymczasowo przeprowadziła się z Niemiec do Polski. Synowie aktora w tym czasie chodzili do niemieckiej szkoły w Warszawie, na Wilanowie. Jednak w 2007 roku Karen Friesicke wraz z synami wróciła na stałe do Niemiec. Włodarczyk znów zaczął kursować między Hamburgiem a Warszawą.

ycipk-4dn39y
ycipk-4dn39y
ycipk-4dn39y