Trwa ładowanie...
d5tvs6w

Marek Włodarczyk

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d5tvs6w

Polski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny, mieszkający przez wiele lat w Niemczech. Znany głównie z udziału w serialu „Kryminalni” oraz „Brzydula”.

Marek Roman Włodarczyk urodził się 6 października 1954 roku w Łodzi. Już jako mały chłopiec interesował się kinem. Często podglądał filmy przez dziurę w ścianie z salą projekcyjną, która sąsiadowała z jego rodzinnym domem. W 1977 roku ukończył Wydział Aktorski na PWSTiTv w Łodzi. W trakcie studiów zagrał w filmie reklamowym, który nagrywano na Mazurach. Dzięki temu wydarzeniu poznał niemieckiego operatora filmowego, który zaprosił go do Berlina.

W 1977 roku Włodarczyk po raz pierwszy wyruszył do Berlina, a ściśle do zachodniej, demokratycznej części tego miasta. W 1978 roku zadebiutował na dużym ekranie w dwóch filmach: "Sowizdrzał świętokrzyski" (1978) u boku Beaty Tyszkiewicz i "Wesela nie będzie" (1978) jako Antek. Z kolei w 1980 roku rozpoczął współpracę z teatrami: Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach i im. Stefana Jaracza w Łodzi. W 1981 roku zagrał w filmie psychologicznym "Karabiny" (1981) z Ignacym Gogolewskim w roli głównej.

W 1981 roku, w trakcie trzymiesięcznej przerwy w teatrze, pojechał do Berlina. Od 1 stycznia 1982 roku miał zapewniony angaż w Teatrze Narodowym w Warszawie, ale nie mógł wrócić, bo w Polsce zaczął się stan wojenny. Aktor został zmuszony na stałe osiąść w Berlinie. Musiał szybko nauczyć się języka niemieckiego, ale kurs bardzo go zniechęcił przez zbyt wysoki poziom trudności. Ostatecznie uczył się poprzez rozmowy ze znajomymi. W momencie gdy skończyły się pieniądze, zaczął dorabiać jako mechanik samochodowy. Pracował w warsztacie przez półtora roku.

Następnie Włodarczyk postanowił spróbować swoich aktorskich sił także w Niemczech. Występował przede wszystkim w filmach telewizyjnych i serialach niemieckich, łącznie w około stu produkcjach. W 1983 roku zadebiutował w niemieckim teatrze. Przez dziesięć lat występował na deskach teatrów w Hamburgu, Berlinie i Monachium. Ponadto wykładał sztukę aktorską na uniwersytecie w Berlinie i Strasburgu.

W 2004 roku Włodarczyk otrzymał główną rolę w polskim serialu TVN pt. „Kryminalni”. Wcielał się w postać komisarza Adama Zawady w latach 2004-2008. Sukces serialu sprawił, że aktor wrócił do Polski i tu zamieszkał. Z kolei w 2009 roku artysta wcielił się w ojca Uli, w kolejnym serialu TVN pt. „Brzydula”.

Aktor w 2008 roku brał udział w VIII edycji programu „Taniec z Gwiazdami” emitowanego w telewizji TVN. Jego partnerką była Kamila Kajak.

Pierwszą żoną Włodarczyka była polska aktorka, Grażyna Dyląg. Z tego związku ma najstarszego syna – Patryka (ur. 1987). Po rozwodzie związał się z kolei z niemiecką aktorką – Karen Friesicke, która pojawiła się w takich niemieckich filmach jak "Spy Sorge" czy "Stahlnetz – PSI". Zamieszkał wraz z drugą żoną i synami (Vincent i Simon) w Hamburgu. Przez wiele lat co najmniej dwa razy do roku przyjeżdżał do Łodzi, gdzie odwiedzał matkę i siostrę. W 2005 roku, po sukcesie „Kryminalnych”, jego rodzina tymczasowo przeprowadziła się z Niemiec do Polski. Synowie aktora w tym czasie chodzili do niemieckiej szkoły w Warszawie, na Wilanowie. Jednak w 2007 roku Karen Friesicke wraz z synami wróciła na stałe do Niemiec. Włodarczyk znów zaczął kursować między Hamburgiem a Warszawą.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5tvs6w
d5tvs6w
d5tvs6w
d5tvs6w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj