Mija 106 lat od katastrofy Titanica

Mija 106 lat od katastrofy Titanica
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0 | Wikipedia

To miał być niezapomniany rejs i takim się stał, choć z przyczyn innych, niż zakładali konstruktorzy "niezatapialnego statku”. Transatlantyk Titanic wyruszył w dziewiczy rejs z brytyjskiego portu Southampton do Nowego Jorku. Nigdy jednak nie dotarł do celu. I choć właśnie mija 106 lat od katastrofy tego statku, wciąż fascynuje on zarówno naukowców, jak i zwykłych ludzi.

1 / 4

"Titanic": niezapomniany hit kinowy

Obraz
© Materiały prasowe

Wokół tego zdarzenia przez lata narosło wiele teorii i legend. Pojawiały się kolejne hipotezy dotyczące przyczyn katastrofy. Ogromny wkład w upamiętnienie wydarzeń z 1912 roku miało też Hollywood, a przede wszystkim James Cameron, który w hicie kinowym z 1997 roku zainteresował historią wyjątkowego transatlantyku cały świat.

2 / 4

"Titanic: nowe dowody"

Obraz
© Materiały prasowe

Kanał National Geographic wielokrotnie śledził z kamerą najnowsze badania, a w rocznicę zatonięcia Titanica widzowie będą mieli okazję zobaczyć dokumenty, które mogą rzucić nowe światło na naszą dotychczasową wiedzę w tym temacie.

"Titanic: nowe dowody" to film, który może całkowicie zmienić nasze postrzeganie tej najsłynniejszej morskiej tragedii. Dziennikarz Sean Molony, który od 30 lat zajmuje się katastrofą, zdradza nowe szokujące tezy o przyczynach katastrofy. W gorzkim dokumencie ujawnia także, że władze linii żeglugowej White Star Line mogły zapobiec tragedii.

3 / 4

"Titanic oczami Jamesa Camerona"

Obraz
© National Geografic Polska/materiały prasowe

Najsłynniejszy wrak wszech czasów, Titanic, oraz James Cameron, reżyser, który z historii o katastrofie zrobił kinowy hit, spotkają się ponownie w wyjątkowym, dwugodzinnym filmie. "Titanic oczami Jamesa Camerona” to próba wytłumaczenia, dlaczego niezatapialny statek jednak zatonął i to podczas swego dziewiczego rejsu. Nikt dotychczas nie podjął się jeszcze śledztwa na taką skalę, a niektóre ujawnione w jego toku fakty mogą zmienić fundamentalne założenia na temat przebiegu zdarzeń na Titanicu 14 kwietnia 1912 roku.

4 / 4

"Titanic 1912: akta sprawy"

Obraz
© Wikimedia Commons CC0

Zatonięcie Titanica pozostaje jedną z najbardziej szokujących i tajemniczych tragedii w starciu człowieka z naturą. Dokument ujawni brakujące elementy układanki dotyczące tej katastrofy. Tym, którym się wydawało się, że znają wszelkie okoliczności tragedii, film pokaże znacznie więcej wątków i informacji niż dotychczas. Tim Maltin całe życie interesował się historią Titanica. Stała się ona w pewnym sensie jego obsesją, za wszelką cenę chciał poznać prawdę o wydarzeniach z 1912 roku. Prowadził badania, wykonywał liczne ekspertyzy, które pomogły w obaleniu wielu mitów. Maltin przedstawia teorię, która rzuci nowe światło na katastrofę Titanica i zmieni na zawsze pogląd na to, co stało się pamiętnej nocy z 14 na 15 kwietnia.

Blok programowy "Rocznica tragedii Titanica” na kanale National Geographic to szansa na rozwianie wielu tajemnic narosłych wokół katastrofy. Emisja w sobotę 14 kwietnia od godz. 21:00.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)