Trwa ładowanie...
dus2m8h

Miranda Richardson

Najnowsze informacje
3.9
(29 głosów)
Oceń:
dus2m8h

Angielska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Najbardziej znana z roli z filmu „Harry Potter i Czara Ognia”, gdzie zagrała Ritę Skeeter, wścibską reporterkę „Proroka Codziennego”, która nie cofnie się przed niczym by zdobyć materiał na temat Harry’ego Pottera i Turnieju Trójmagicznego.

Miranda Jane Richardson urodziła się 3 marca 1958 w Southport w Wielkiej Brytanii. Studiowała w Old Vic Drama School. Zagrała wiele różnych ról zanim rola Ruth Elis, ostatniej kobiety w Anglii skazanej na śmierć przez powieszenie, w wysoko cenionym filmie Mike’a Newella „Taniec z nieznajomym” przyniosła jej sławę.

Aktorka zebrała fantastyczne recenzje za role w filmach: Gra pozorów Neila Jordana, Czarowny kwiecień Mike’a Newella (za tę rolę otrzymała Złoty Glob) i w Skaza Louisa Malle (za tę rolę otrzymała nominację do Oskara). W 1995 roku za rolę Vivienne w Tom i Viv otrzymała kolejną nominację do Oskara.

Richardson zagrała także w: Imperium słońca w reżyserii Stevena Spielberga, Jeździec bez głowy w reżyserii Tima Burtona, Get Carter, Pająk, Godziny u boku Glenn Close; Aktorzy i Wojak Churchill. Użyczyła także swego głosu Pani Tweedy w filmie animowanym Uciekające kurczaki.

Na małym ekranie Richardson zadebiutowała w roli królowej Elżbiety I w prześmiesznym serialu Czarna żmija u boku Rowana Atkinsona. Zagrała w produkcji BBC The Lost Prince, za rolę otrzymała nominację do Złotego Globu dla najlepszej aktorki w filmie telewizyjnym. Zagrała także w Merlin, Alice, a także epizodyczną rolę w Absolutely Fabulous. Wśród filmów telewizyjnych z jej udziałem są między innymi Dance to the Music of Time, Kansas City, Apostle i All for Love.

* Na dużym ekranie Richardson zagrała Madame Giry w filmie Joela Schumachera Upiór w operze;* wraz z Emily Watson i Gabrielem Byrne w Wah-Wah; a także z Billem Nighy w filmie telewizyjnym Friends and Crocodiles.

* W 2002 roku dołączyła do obsady filmu „Harry Potter i Czara Ognia”, gdzie zagrała Ritę Skeeter*, wścibską reporterkę „Proroka Codziennego”, która nie cofnie się przed niczym by zdobyć materiał na temat Harry’ego Pottera i Turnieju Trójmagicznego.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dus2m8h
dus2m8h
dus2m8h