Trwa ładowanie...
miś
27-08-2015 10:57

''Miś'': Wspomnienie ''parówkowego skrytożercy''

''Miś'': Wspomnienie ''parówkowego skrytożercy''Źródło: PAP/Zygmunt Januszewski
d1ksj6w
d1ksj6w

W sierpniu mija 28. rocznica śmierci Jerzego Szmidta. Aktora teatralnego, którego zapamiętaliśmy dzięki kultowej scenie w "Misiu" Stanisława Barei.

"Miś" z 1980 roku jest pełen niezapomnianych scen i dialogów, a powiedzonka w stylu "Wszystkie Ryśki to fajne chłopaki" czy piosenkę wesołego Romka znają wszyscy (zobacz, kim naprawdę był znany w całej Warszawie wesoły Romek). W scenie kręcenia filmu pod tytułem "Ostatnia paróweczka hrabiego Barry Kenta" pada kultowe "Parówkowym skrytożercom mówimy nie!". Jednym z mężczyzn, który komentował zniknięcie tytułowej parówki, jest tragicznie zmarły Jerzy Szmidt.

Jerzy Szmidt urodził się w Kielcach w 1939 roku. Po wojnie przeniósł się do Warszawy, by studiować w nowo powstałej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Swoją karierę aktorską wiązał z teatrem: w latach 60. występował na scenie w Bydgoszczy i Kielcach. Przez sześć lat pracował w Krakowie, by od 1972 roku związać się z Teatrem Polskim w Warszawie. Pracował w nim do śmierci w 1987 roku.

(Jerzy Szmidt w filmie "Miś" (fot. Zespół Filmowy Perspektywa/YouTube)

Aktor stronił od ról filmowych i telewizyjnych, nie pozostawiając po sobie wyraźnych śladów w świecie kina. Wyjątkiem jest epizodyczna rola w "Misiu", którą pamiętamy do dziś.

Jerzy Szmidt zginął 28 lat temu w wypadku komunikacyjnym. Ciało 48-letniego aktora spoczęło na warszawskim cmentarzu Bródnowskim.

d1ksj6w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ksj6w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj