Trwa ładowanie...
d13ygiz

"Mroczne umysły": dorastanie z wielką mocą [RECENZJA BLU-RAY]

Bycie nastolatkiem to prawdziwa walka o przetrwanie w ekranizacji bestsellerowej powieści. "Mroczne umysły" mają wszystko, by zasilić gatunkowy kanon.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

"Mroczne umysły" mają wszytko, aby przemówić do fanów estetyki young adult
"Mroczne umysły" mają wszytko, aby przemówić do fanów estetyki young adult (Materiały prasowe)
d13ygiz

Po "Igrzyskach śmierci" nastąpił prawdziwy wysyp filmów dla widowni z kategorii young adult. Czyli takich, które w teorii są kierowane do nastolatków mogących utożsamiać się z głównymi bohaterami i ich problemami, ale w praktyce ponad połowa odbiorców to osoby dorosłe.

Kolejnym takim filmem, na podstawie książki Alexandry Bracken, jest obraz "Mroczne umysły", który powinien się znaleźć w kolekcji każdej fanki "Więźnia labiryntu", "Igrzysk śmierci" itp. "Mroczne umysły" mają wszystko, czego można się spodziewać po tego typu produkcji: postapokaliptyczne realia, silną bohaterkę z niezwykłym darem, wyraziste postacie drugoplanowe i śmiertelne zagrożenie motywujące do działania. Nie zabrakło wątku miłosnego, lekcji o przyjaźni, dorastaniu itd.

   Materiały prasowe
(Materiały prasowe)

"Mroczne umysły" kreślą mroczną wizję przyszłości, w której większość dzieci i młodych nastolatków została zdziesiątkowana przez tajemniczy wirus. Ci, którzy przeżyli, trafiają do specjalnych obozów, gdzie bada się ich "potencjał" i przydziela do odpowiedniej grupy kolorystycznej. Zieloni, Niebiescy, Żółci, Pomarańczowi, Czerwoni – każdy kolor oznacza wyjątkową cechę, od nadzwyczajnej inteligencji, przez moce rodem z "X-Menów", aż po takie, które stanowią śmiertelne zagrożenie. Przedstawiciele trzech pierwszych grup żyją jak niewolnicy. Pomarańczowi i Czerwoni są od razu zabijani.

d13ygiz

Obejrzyj: Jean Claude Van Damme wyleciał z planu "Predatora". Po latach wiemy, co było przyczyną

Wyjątkiem jest główna bohaterka Ruby, która skutecznie ukrywa swoją "pomarańczowość" i przez kilka lat żyje w obozie jak reszta Zielonych. W końcu prawda o jej tożsamości wychodzi jednak na jaw. Ruby korzysta z nieoczekiwanej pomocy, by wkrótce dołączyć do grupy młodych buntowników walczących o przetrwanie.
"Mroczne umysły" Jennifer Yuh Nelson, reżyserki dwóch ostatnich części "Kung Fu Panda", łączy elementy kina drogi, nastoletniego filmu o przyjaźni z thrillerem science fiction. Wszystko w ramach gatunkowych standardów, które przemówią do fanów estetyki young adult.

Wydanie Blu-Ray oprócz filmu zawiera ok. 60 min. zróżnicowanych dodatków. Są 5-6-minutowe nagrania poświęcone poszczególnym bohaterom, jest ciekawy 17-minutowy reportaż o reżyserce, dla której był to pierwszy aktorski film w dorobku. Nelson spędziła wiele lat przy filmach animowanych i opowiedziała, jak zdobyte doświadczenie przełożyło się na kręcenie "żywej" pełnometrażówki. W oddzielnym materiale omawia storyboardy zestawione z gotowymi scenami, a także omawia jedną niewykorzystaną scenę. Jest klip z gagami, zwiastun i krótki klip poświęcony stanu Georgia, który był główną scenerią pierwszej części "Mrocznych umysłów".

d13ygiz

Ocena: 7/10

Dane techniczne:

Czas trwania: 104 min. Obraz 2.39:1, 16x9. Dźwięk: angielski DTS HD MA 7.1, angielski DD 5.1, polski dubbing DD 5.1 i inne. Polskie napisy w filmie i materiałach dodatkowych.

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d13ygiz

Podziel się opinią

Share
d13ygiz
d13ygiz