Trwa ładowanie...
d43ibvg
13-02-2007 09:55

Muzeum Historii Polski. Debata i przegląd filmów "Kogo kręci kino historyczne?"

d43ibvg

W dniach 19-25 lutego w warszawskim kinie Luna zaprezentowany zostanie wybór polskich i zagranicznych filmów poruszających tematy związane z historią. W dniach 22 i 23 lutego spotkają się filmoznawcy z USA, Rosji, Niemiec i Polski oraz polscy reżyserzy, żeby porozmawiać o tym, jak historia była i jest wykorzystywana na ekranach kinowych, także do uzyskiwania odpowiednich efektów ideologicznych i politycznych.

Lista polskich uczestników debaty zawiera następujące nazwiska: Wojciech Marczewski, Robert Gliński, Stanisław Różewicz, Slawomir Fabicki, Dariusz Gajewski, Maciej Drygas, Rafał Marszałek, Alina Madej, Tadeusz Sobolewski, Cezary Michalski, Wojciech Orliński, Andrzej Chojnowski.

Historia na ekranie jest obecna w filmach czysto historycznych, bądź też w kinie współczesnym, w którym przewija się obraz historii, mającej wpływ na przebieg wydarzeń. Zapis rzeczywistości jest również historycznym świadectwem, więcej: interpretacją historii i może być odczytywany jako swoiste źródło wiedzy o przeszłości. Z tych powodów wydaje się oczywiste, że dorobek polskiej kinematografii, zarówno fabularny, jak i dokumentalny, powinien stać się ważnym elementem przyszłego programu Muzeum Historii Polski.

Ostatnio konkurs wokół scenariusza na film o Powstaniu Warszawskim (zorganizowanego wspólnie przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz rozpoczęcie przez Andrzeja Wajdę kręcenia filmu o Katyniu wskazują, że w historii tkwi wciąż ukryty potencjał.

d43ibvg

W ramach projektu, którego finałem będzie lutowa konferencja i przegląd powstaje też baza danych dotycząca historii w polskim filmie. Sama baza oraz powstała na jej temat interpretacja dr Rafała Marszałka przedstawiona zostanie w trakcie imprezy.

W programie przegląd filmów "Kogo kręci kino historyczne?" znalazły się następujące tytuły: "Niedzielne igraszki" Roberta Glińskiego, "Rozmowy kontrolowane" Sylwestra Chęcińskiego, "Słońce wschodzi raz na dzień" Henryka Kluby, "Aleksander Newski" Sergieja Eisensteina, "Upadek" Olivera Hirschbiegela, "Bufallo Bill i Indianie" Roberta Altmana oraz "Usłyszcie mój krzyk" i "Jeden dzień w PRL" Macieja Drygasa.

Projekcje odbywają się w warszawskim kinie Luna. Wstęp wolny.

d43ibvg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43ibvg